Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ober-Ost

Ober-Ost

Ober-Ost - okupowane przez Niemcy od 1914 terytoria na wschodzie (w marcu 1918 potwierdzone w traktacie brzeskim ), nazywane Gebiet des Oberbefehlshabers Ost (Obszar Głównodowodzącego Wschodu) w skrócie "Ober-Ost".

Historia

Po wycofaniu się w latach 1915-1916 armii rosyjskiej na wschód, amia niemiecka opanowała Estonię, Łotwę, Litwę, wschodnią część Polski, część Rosji, Ukrainy i Białorusi, o powierzchni ogólnej około 110 000 km2. W miarę przesuwania się wojsk niemieckich na wschód, utworzono nowe okręgi wojskowe:

  • Kurlandia
  • Litwa (na obszarze dawnej guberni kowieńskiej )
  • Wilno (Wileńszczyzna bez wschodnich krańców na lewym brzegu Dźwiny i Drui)
  • Suwałki (dawna gubernia suwalska )
  • Grodno-Białystok (zachodnia i północna część gubernia grodzieńska|guberni grodzieńskiej)

Dalej na wschód znajdowała się strefa przyfrontowa (Operations-gebiet).

Pierwszym dowódcą generalnym Ober-Ostu był w latach 1914-1916 marszałek Paul von Hindenburg , w latach 1916-1918 książę Leopold Bawarski, w latach 1918-1919 generał Max Hoffmann . Szefami sztabu byli Erich Ludendorff (1914-1916) i Max Hoffmann (1916-1918).

W marcu 1918 armia Ober-Ostu na zapleczu posiadała niemiecką i austriacką strefę okupacyjną, a jej skrzydła były chronione przez proniemieckie władze Ukrainy ( Hetmanat ) i Litwy. Sytuacja zmieniła się po upadku Austrii w październiku 1918 oraz ogłoszeniu niepodległości przez Polskę i wyparciu wojsk niemieckich ze środkowej Polski. Armia Ober-Ostu została odcięta od linii zaopatrzenia, za wyjątkiem kierunku północnego, w kierunku Prus Wschodnich . Powstała strefa, której długość wynosiła ponad 1500 km, a szerokość od 80 do 300 km.

Sztab, z dowódcą Ober-Ostu gen. Maxem Hoffmannem, stacjonował w Królewcu , natomiast armia Ober-Ostu dzieliła się na dwie grupy: 10 Armię pod dowództwem gen. Ericha von Falkenhayna stacjonującego w Grodnie , oraz Heeresgruppe Kiew ze sztabem w Kijowie . Główną arterią komunikacyjną Ober-Ostu była linia kolejowa Białystok-Brześć-Kowel-Równe.

W listopadzie 1918, wskutek wewnętrznych wydarzeń w Niemczech (abdykacja cesarza, bunt w Kilonii, komunistyczne rozruchy w Monachium i Berlinie) podjęto decyzję o wycofaniu armii Ober-Ost do kraju. 24 listopada podpisano lokalne porozumienie o ewakuacji pozycji na Bugu , natomiast nie udało się w tym czasie ewakuować Heeresgruppe Kiew, udało się tego dokonać dopiero w lutym 1919.

Już 16 listopada Sowieci utworzyli Armię Zachodnią, która zaatakowała terytorium Ober-Ost, zajmując Mińsk i Wilno . Polacy wkroczyli na terytorium Ober-Ost od zachodu od 9 lutego 1919. Wojsko polskie podzielone było na dwie grupy: Zgrupowanie Północne pod dowództwem gen. Wacława Iwaszkiewicza zatrzymało się w Wołkowysku , a Zgrupowanie Południowe pod dowództwem gen. Antoniego Listowskiego w Brześciu . Całością sił dowodził gen. Stanisław Szeptycki . Było to 12 batalionów piechoty, 12 szwadronów kawalerii, 3 kompanie kawalerii.

Po Wołkowysku i Brześciu Wojsko Polskie zajęło Baranowicze i Pińsk . Wojska polskie i sowieckie zetknęły się 14 lutego 1919 w miejscowościach Mosty i Bereza Kartuska , które po krótkim starciu z Sowietami zdobyli Polacy. W ten sposób rozpoczęła się wojna polsko-bolszewicka .

Literatura

  • Norman Davies - "Orzeł biały, czerwona gwiazda", Kraków 1998,
  • Aleksy Deruga - "Polityka wschodnia Polski wobec ziem Litwy, Białorusi i Ukrainy (1918-1919)", KiW, Warszawa 1969


Inne hasła zawierające informacje o "Ober-Ost":

Adolf Hitler ...

Demokracja ...

Język czeski ...

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 ...

Ober-Ost Ober-Ost - okupowane przez Niemcy od 1914 terytoria na wschodzie (w marcu ...

Hetmanat ...

Karty ...

Wojna domowa w Rosji ...

Pierwsza Republika Łotewska ...

Germanizacja ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ober-Ost":

011. Jedziemy do Berlina - rzeczy które warto zobaczyć w Berlinie. (plansza 9) ...

002. W restauracji oraz w kawiarni (plansza 16) ...

073. Warszawa (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie