Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gregory Peck

Eldred Gregory Peck - (ur. 5 kwietnia 1916 roku w La Jolla, Kalifornia, zm. 12 czerwca 2003 roku w Los Angeles) - amerykański aktor filmowy.

Uczęszczał na studia w San Diego, do Akademii Wojskowej w Los Angeles, na studia medyczne w Berkeley, a w 1939 zaczął uczyć się aktorstwa w Nowym Jorku.

Na ekranie debiutował w 1943 (Dni chwały), robiąc błyskawiczną karierę i stając się jednym z wiodących aktorów. W 1944 za rolę w filmie Klucze królestwa otrzymał nominację do Oscara. Występował przeważnie w rolach pozytywnych bohaterów, odznaczających się przywiązaniem do wartości moralnych, wytrwałością i inteligencją, np. w filmach: Dżentelmeńska umowa E. Kazana (1947), Rzymskie wakacje W. Wylera (1953), Zabić drozda R. Mulligana (1963) czy Przylądek strachu J. Lee Thompsona (1963).

W 1967 współzałożyciel Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Odznaczony licznymi nagrodami, w tym Złotym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie w 1993 za całokształt twórczości. Napisał książkę An Actor`s Life (1978).

Zmarł z przyczyn naturalnych w Los Angeles, w Kalifornii.

Zagrał rolę Sama Bowdena w pierwszej wersji Przylądka strachu (1962). W 1991 roku ponownie wystąpił w Przylądku..., grając już jednak prawnika Cady`ego.

Wybrany przez producenta Darryla F. Zanucka do roli w filmie Dawid i Betszeba (1951) z uwagi na "biblijne rysy twarzy".

W 2003 roku znalazł się razem z Audrey Hepburn na 3. miejscu w rankingu zorganizowanym przez stację telewizyjną E! na najgorętsze hollywoodzkie pary ekranowe za film Rzymskie wakacje.

Aktor miał 191 cm wzrostu.

Był pierwszym rodowitym Kalifornijczykiem, który otrzymał Oscara dla najlepszego aktora.

Zwolniony ze służby wojskowej z powodu urazu kręgosłupa. Dzięki temu nie brał udziału w II wojnie światowej, jak inni aktorzy, np. James Stewart czy Leslie Howard.

American Film Institute uznał Atticusa Fincha, jego postać z filmu Zabić drozda (1962), za największego bohatera w historii kina. Wyprzedził on między innymi Indianę Jonesa oraz Jamesa Bonda.

Pierwsze imię, Eldred, wybrała mu matka, przeglądając tuż przed chrztem książkę telefoniczną. Drugie - Gregory - dostał po Ojcu.

Przyjął rolę w filmie Omen mimo wyjątkowo małej gaży (250 000 dolarów), gdyż zagwarantowano mu 10% od dochodu. Kiedy film trafił do kin, zarobił 60 milionów dolarów w samych Stanach Zjednoczonych. Wtedy też okazało się, że to najlepiej płatna rola Pecka.

Zmarł 12 czerwca 2003 roku, osiągając wiek 87 lat. Do końca czuwała przy nim jego żona, z którą spędził 48 lat. Został pochowany w mauzoleum znajdującym się w Katedrze (ang. Cathedral of Our Lady of the Angels) w Los Angeles (Kalifornia).


Inne hasła zawierające informacje o "Gregory Peck":

Historia Australii ...

1932 ...

Kilimandżaro doczekała się ona ekranizacji – w rolach głównych wystąpili Ava Gardner i Gregory Peck ). Akcja książki i filmu animowanego Król Lew rozgrywa się w ...

1951 ...

1983 ...

Lata 50. XX wieku Anka Jack Benny Gene Kelly Bing Crosby Chuck Berry Ava Gardner Judy Garland Cary Grant Tony Hancock Charlton Heston Vivien Leigh Orson Welles Audrey Hepburn Gregory Peck Buddy Holly Jerry Lewis Dean Martin Gloria Swanson Gary Cooper Billy Wilder Groucho Marx Paul Newman Laurence Olivier Little Richard James ...

Pompeo Batoni ...

Świadkowie Jehowy ...

Mnich ...

1989 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gregory Peck":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 6) chwilę oderwać społeczeństwo od kłopotów. Pojawiały się też nowi aktorzy, jak choćby Gregory Peck lub Humphrey Bogart (zyskał ogromną popularność dzięki roli w „Casablance” ...

Ptaki 1 (plansza 18) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie