Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Left 4 Dead

Left 4 Dead

Left 4 Dead
Producent Valve South
Certain Affinity (Xbox 360)
Wydawca Valve ( Steam )
Electronic Arts
Dystrybutor EA Games , Steam
Silnik Source
Data wydania

USA : 18 listopada 2008
ŚWI : 21 listopada 2008

Gatunek

First-person shooter
Survival horror

Tryb gry Singleplayer , multiplayer
Kategorie wiekowe

BBFC : 18
ESRB : M (Mature)
OFLC : MA 15+
PEGI : 18+
USK : 18

Platforma PC , Xbox 360
Nośniki

DVD , Steam (download)

Wymagania

Minimalne: procesor 3.0 GHz, 1 GB RAM , karta graficzna 128 MB obsługująca DirectX 8.0 i Pixel Shader 2.0, karta dźwiękowa kompatybilna z DirectX 9.0c
Zalecane: procesor dwurdzeniowy 2.4 GHz, karta graficzna obsługująca Pixel Shader 3.0, 1 GB RAM[1]

Kontrolery klawiatura , mysz

Left 4 Dead - gra typu survival horror, przedstawiona z widoku pierwszej osoby , polegająca na kooperacji czterech graczy, tworzona przez Turtle Rock Studios , będące od 10 stycznia 2008 roku częścią Valve Software . Certain Affinity zajęło się konwersją gry na platformę Xbox 360. Gra oficjalnie osiągnęła status RTM 13 listopada 2008 . Demo gry (już niedostępne) zostało udostępnione 6 listopada dla graczy, którzy kupili grę w przedsprzedaży i 11 listopada dla reszty. Zawierało ono dwa pierwsze scenariusze pierwszej kampanii (No Mercy)

Spis treści

Postacie

Bohaterowie

Rozgrywka jest rozłożona na czterech bohaterów:

 • Louis - czarnoskóry mężczyzna, ubrany jest w strój biurowy (biała koszula,krawat i czarne spodnie), nosi drogi zegarek. Jest często parodiowany przez użytkowników programu Garry's Mod 10 z powodu swojej kwestii wypowiadanej po znalezieniu środków przeciwbólowych (Pills Here!).
 • Francis - biały mężczyzna w stroju harlejowca, ma kilka tatuaży, jest najwyższy, często żartuje i narzeka na rzeczy których nie lubi.
 • Zoey - biała kobieta, studentka w college'u, fanka horroru. Niektórzy gracze używają jej kwestii umierania, mając na celu rozśmieszyć lub zirytować kompanów.
 • Bill - weteran Wojny w Wietnamie, biały mężczyzna w podeszłym wieku. Nosi zielony strój oraz zielony beret. Często doradza innym graczom.

Wszyscy są naturalnie uodpornieni na wirusa, który zdziesiątkował ludzkość zamieniając ją w zombie . Można nimi sterować, lub zostawić to sztucznej inteligencji . Udostępniono trzy tryby rozgrywki - kampanię dla pojedynczego gracza, grę w sieci i versus (jedni gracze wcielają się w zombie, drudzy w niedobitków). Bardzo ważnym elementem gry jest AI Director, wynalazek Valve'u, który może losowo generować zombie w różnych miejscach i dopasowywać poziom trudności do umiejętności graczy (np. prawdziwi eksperci są atakowani cały czas, a nowicjusze - rzadziej). Sprawia to, że rozgrywka za każdym razem wygląda inaczej.

Zainfekowani

Wśród hord zombie co jakiś czas pojawiają się minibossowie posiadający wyjątkowe zdolności. Są to:

 • Boomer - gruby zombie, który wymiotuje na ocalałych. Zwabia na nich w ten sposób mnóstwo zombie i mocno ogranicza widoczność. Po zabiciu eksploduje oblewając wszystko dookoła krwią i wydzieliną (opryskanie wydzieliną z eksplozji również przyciąga hordy zombie).
 • Smoker - zombie o nadzwyczaj długim języku. Łapie nim ocalałych z dużych odległości i przyciąga do siebie, po czym zabija. Gdy ginie pozostawia po sobie chmurę zielonego dymu, który wywołuje u ocalałych kaszel i tym samym uniemożliwia komunikację głosową.
 • Hunter - skoczne zombie, które potrafi chodzić po ścianach i rynnach, Skacze z odległości na wybranego ocalałego, po czym dobija go kilkoma ciosami.
 • Tanker - najniebezpieczniejsze zombie, bardzo silne i wytrzymałe. Potrafi rzucać kawałkami budowli, oraz jednym ciosem odrzucić ocalałego na dużą odległość i obezwładnić.
 • Witch - chude zombie płci żeńskiej, które siedzi w miejscu i płacze. Nie stanowi zagrożenia, dopóki któryś z graczy nie przestraszy jej np. strzelając w nią (lub w jej pobliżu), lub świecąc jej w oczy latarką. Wtedy skacze na tego, który to zrobił i zabija kilkoma ciosami, po czym ucieka. Jedyny ze specjalnych zainfekowanych, w którego nie wcielimy się w trybie Kontra.

Pierwotnie była jeszcze jedna postać - Screamer - powstała w pierwszych miesiącach koncepcji postaci. Miał służyć jako alarm dla hordy przyzywając ją krzykiem, jednak został wycofany z powodu zbyt dużej ilości problemów. Był zbyt szybki i nie można było go odróżnić od pozostałych przeciwników, więc gdy nie został zabity w przeciągu pierwszych paru sekund kontaktu z ocalałymi wzywał coraz to nowe fale zombie. Ostatecznie przerobiono go na Boomera.

Kampanie

Gra zawiera 22 scenariusze rozłożone na pięć kampanii. Każdy scenariusz kończy się wejściem do tzw. safe room, a kampania - dostaniem się do punktu ewakuacyjnego. Nazwy i opisy poszczególnych kampanii:

 • "No Mercy" (Bez Litości) - akcja dotyczy dotarcia na dach Szpitala Miłosierdzia, skąd Ocaleni zostaną zabrani przez helikopter.
 • "Death Toll" (Liczba Zabitych) - Ocaleni mają zamiar udać się do miasta Riverside, lecz okazuje się że pozostał tam tylko szalony człowiek, który zabarykadował się w kościele. Ostatecznie Bohaterowie uciekają statkiem.
 • "Dead Air" (Morowe Powietrze) - nasi herosi muszą dostać się na lotnisko, skąd zostaną zabrani przez samolot transportowy Hercules.
 • "Blood Harvest" (Krwawe Żniwo) - Ocaleni zmierzają w kierunku bazy wojskowej. Ostatecznie uciekają z dużego wiejskiego domku wojskowym samochodem opancerzonym.
 • "Crash Course" (Kurs Kolizyjny) - kontynuacja wątku z kampanii "No Mercy". Pilot helikoptera został zarażony przed zabraniem Ocalonych z Dachu szpitala. Kampania kończy się ucieczką Bohaterów opancerzonym wozem (domowej roboty).

21 kwietnia 2009 pojawił się darmowy dodatek do gry Left4Dead (DLC Survival), który daje możliwość rozegrania gry typu survival (przetrwanie), którego celem jest jak najdłuższe przetrwanie ataków hordy wraz z super zainfekowanymi. Zazwyczaj występują medale za: brązowy 4.00 min., Srebrny 7.00 min. i złoty 10.00 min. Wraz z nowym rodzajem rozgrywki pojawiła się nowa mapa Last Stand przeznaczona tylko dla rozgrywki survival, pozostałe to 4 scenariusze z każdej kampanii. Modyfikacja dodaje również parę nowych osiągnięć do zdobycia.

Broń[2]

Dostępne są również: Kanistry z benzyną , Butle z gazem Propan-Butan oraz butle z tlenem

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Left 4 Dead":

Pęcice ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Terabajt ...

Cava de' Tirreni ...

Rak języka ...

Brescia ...

Canelli ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Tiumeń ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Left 4 Dead":

Mieszane okresy warunkowe - Mixed conditionals (plansza 5) ...

Nad morzem (plansza 7) ...

Ptaki 1 (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie