Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ulama (gra)

Ulama (gra)

Gracz ulama z Sinaloa.

Ulama to zespołowa gra w piłkę wymyślona w Ameryce Łacińskiej (aztecka nazwa to ulamaliztli). Inną podobną grą jest tlachtli .

Historia

Ulama jest uznawana za najstarszy sport na świecie - najstarsze znane pole do gry w ulamę zostało zbudowane ok. 1500 r. p.n.e. w obecnym stanie Chiapas w Meksyku . Znaleziono też o 300-500 lat starsze piłki do gry. W ulamę grali Aztekowie , Mistekowie i Majowie . Była ona wówczas związana z rytuałami religijnymi, w trakcie których tracono więźniów, zmuszanych do gry w ulamę. Boiska do gry budowano w centrach miast, w pobliżu świątyń. Grę zwalczali hiszpańscy konkwistadorzy, a zwłaszcza przybyli wraz z nimi księża, którzy uznawali ją za element pogańskiej tradycji.

Gra przetrwała do dnia dzisiejszego, m.in. w meksykańskim stanie Sinaloa , i jest przedmiotem badań antropologów i archeologów. Wyróżnia się trzy odmiany gry, z której najbardziej popularną i najbardziej zbliżoną do wcześniejszych form jest ulama de cadera (dwie inne to: ulama de antebrazo i ulama de palo or de mazo).

Zasady gry

Ulamę (wersja de cadera) rozgrywa się na długim, wąskim boisku (tzw. taste): o długości 50 metrów i szerokości 4 metrów. Linia pośrodku boiska rozdziela dwie drużyny, składające się z 5 graczy. Kauczukowa piłka waży ok. 4 kg i można ją odbijać jedynie biodrami i górną częścią ud.

Celem gry jest utrzymanie piłki w grze i zmuszenie przeciwnika do straty. Punkty zdobywa się, gdy nie uda się odbić piłki na pole przeciwnika lub gdy uda się przerzucić piłkę poza linię końcową przeciwnika. Wygrywa drużyna, która zdobędzie 8 punktów. Spotkać można różne sposoby liczenia punktów (np. przypisywanie 1-3 punktów za dany ruch). W praktyce, spory i niejasności rozstrzyga często sędzia (veedor).

Piłki do gry w ulama są zrobione dość skomplikowaną techniką polegającą na gotowaniu kauczuku i innych składników. Wyrób piłki może trwać nawet 30 godzin. W czasach Azteków piłka do ulamy pełniła czasem funkcję środka płatniczego. Ze względu na ograniczoną dostępność naturalnego kauczuku, przygotowanie piłki nawet we współczesnym Meksyku może nie być rzeczą łatwą.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Ulama (gra)":

Koszykówka ...

David Garrick ...

Agent ...

Stepan Bandera ...

Majuskuła ...

Michał Grymuza ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

Jerzy Andrzejewski ...

1000 ...

Adam Mickiewicz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ulama (gra)":

Tworzenie wyrażeń algebraicznych (plansza 1) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

155. Jak jadamy dzisiaj i jak kiedyś jadano? (plansza 21) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie