Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gołąb skalny

Gołąb skalny

Gołąb skalny

Gołąb miejski ubarwiony podobnie jak dziki gołąb skalny
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd gołębiowe
Rodzina gołębiowate
Rodzaj Columba
Gatunek gołąb skalny
Nazwa systematyczna
Columba livia[1]
Gmelin , 1789
Kategoria zagrożenia ( CzKGZ )[2]

Zasięg występowania

     Zasięg pierwotny

     Introdukowany

Głowa gołębia skalnego

Gołąb skalny (Columba livia) – średni, osiadły ptak z rodziny gołębiowatych , zamieszkujący południową Europę , północne wybrzeża Francji i Wysp Brytyjskich , południową i środkową Azję oraz północną Afrykę .

Gołąb domowy (Columba livia forma domestica) – udomowiona około 4000 lat temu przez Fenicjan [3] i występująca w wielu rasach forma gołębia skalnego.

Gołąb miejski (Columba livia forma urbana) – forma kosmopolityczna, wywodząca się od gołębia skalnego i zamieszkująca wszystkie większe miasta Europy i większości świata. W Warszawie na km2 w okresie letnim przypada od 390 do 680, a w zimowym 970–1740 gołębi miejskich. Istnieją dwie hipotezy na temat pochodzenia populacji miejskich. Starsza tradycyjna zakłada, że tworzą ją zdziczali uciekinierzy z hodowli . Natomiast wg nowszej, alternatywnej, jeszcze na terenie pierwotnego zasięgu występowania gołębie skalne skolonizowały europejskie miasta, wykorzystując kamienne budynki jak skały, a następnie rozprzestrzeniły się na całą Europę i świat[4]. Niewątpliwie natomiast populacje miejskie są stale zasilane przez kolejnych uciekinierów z hodowli.

Spis treści

Charakterystyka

Wygląd zewnętrzny 
Obie płci ubarwione są jednakowo. Upierzenie mają niebieskawoszare z niebieskofioletowymi plamami o metalicznym połysku na bokach szyi, na wierzchu ramieniowej części skrzydeł dwa podłużne ciemne pasy. Biały kuper . Skrzydła od spodu białe, z wąskim, ciemnym tylnym brzegiem, co jest dobrze widoczne w locie. Na końcu ogona ciemny pasek. Oczy czerwone, dziób wąski, ciemnoszary z białą woskówką .
Gołębie miejskie są polimorficzne : część osobników (ok. 10%) jest ubarwiona identycznie lub podobnie jak gołębie skalne, a pozostałe są w różnym stopniu melanistyczne lub wykazują inne cechy wynikające m.in. z krzyżowania się z gołębiami hodowlanymi. W porównaniu do dzikich gołębi skalnych, gołębie domowe mają krótszy i masywniejszy dziób oraz większą woskówkę.
Rozmiary 
Długość ciała ok. 31–36 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 63–69 cm
Waga 
ok. 300 g
Głos 
Gruchanie – głębokie, dudniące gruu, młode gołębie piszczą – domagając się karmienia (nawet gdy już są wypierzone i latają w obecności gołębi dorosłych)
Długość życia 
Średnio 3 lata.

Środowisko

Skalne ściany zarówno na morskich wybrzeżach, jak i równinach czy górach. Forma miejska synantropijna , licznie zamieszkuje miasta, traktując ściany budynków w ten sam sposób jak forma dzika skalne stromizny. Unika zadrzewień.

Pożywienie

Różnego rodzaju nasiona i owoce (w mieście odpadki), również żołędzie , jagody oraz drobne ślimaki . Żeruje na skałach, terenach pokrytych piaskiem lub niską roślinnością zielną. Odchody gołębia zawierają 5% azotu , 2,25% fosforu , 2,7% wapnia oraz 30,8% substancji organicznych [5].

Lęgi

Dwa–trzy lęgi w roku. Okres lęgowy u gołębi miejskich trwa praktycznie przez cały rok, mniejsze natężenie zachowań godowych ma miejsce jedynie w grudniu i styczniu. Maksymalnie 8 lęgów w roku. Gniazdo : z reguły gniazduje w koloniach, w skalnych szczelinach i niszach. W mieście w zagłębieniach ścian budynków. Gniazdo stanowi mała sterta bezładnie ułożonych gałązek.

Jaja  
Samica składa 2 białe jaja z lekkim, zielonkawym połyskiem.
Wysiadywanie 
Jaja są wysiadywane przez okres ok. 17 dni przez oboje rodziców, lecz udział samicy jest znacznie większy.
Pisklęta  
Młode wykluwają się po 16–19 dniach, opuszczają gniazdo po 35–37 dniach.

Status i ochrona

Liczny w miastach, pospolity. W Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową na podstawie § 1 pkt 1 lit. a i § 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną Dz. U. z 2004 r. Nr 220, poz. 2237 .

Rasy gołębia domowego

Gołębie rasowe zostały podzielone na dziewięć grup: uformowane, brodawczaki, kuraki, dęte, barwne, turkoty, strukturalne, mewki, lotne.

Zobacz też

Przypisy

  1. Columba livia w: Integrated Taxonomic Information System ( ang. )
  2. Columba livia . Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) ( ang. )
  3. Bolesław Nowicki, Edward Pawlina, Andrzej Dubiel "Gołębie. Chów, hodowla, rasy." Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1996, s. 9
  4. Ludwik Tomiałojć, Tadeusz Stawarczyk Awifauna Polski. Rozmieszczenie, liczebność i zmiany, PTPP "pro Natura", Wrocław 2003,
  5. *Horst Schmidt: Gołębie. Rasy, hodowla. Warszawa: RM, 2007, s. 11. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Gołąb skalny":

Uznam ...

Włosi ...

Skalny Stół ...

Kowary ...

Chojnik (Karkonosze) ...

Kowarski Grzbiet ...

Brama Lubawska ...

Mazurski Park Krajobrazowy ...

Polska Czerwona Księga Roślin ...

Grzegorz I ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gołąb skalny":

042. Himalaje (plansza 14) śnieżna (irbis), niedźwiedź brunatny. Z ptaków występują: dzioborożce, papugi, bażanty, kur Bankiwa, Gołąb skalny, sęp tybetański, ułara. Spotykane są też w części północnej antylopy ...

˝Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha˝ ? wymowa biblijnych przypowieści (plansza 9) ...

026b. Ptaki – latający krewni gadów (plansza 23) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie