Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Herb Gostynia

Herb Gostynia

Herbem Gostynia są trzy baszty w tarczy, nie połączone wspólną podstawą, przy czym środkowa wieża z podwójnym szeregiem blanków jest większa, a po bokach znajdują się dwie mniejsze wieże, każda ze spiczastym dachem. Wieża i baszty są w kolorze czerwonym, natomiast spiczaste dachy w kolorze niebieskim. Tarcza, na której umieszczone są ww. elementy ma barwę białą .

Brak jest informacji o pochodzeniu herbu. Prawdopodobnie motyw trzech wież został zaczerpnięty od tarcz herbowych starszych pobliskich miast. Pierwotny herb Gostynia przedstawiał w tarczy niepołączone ze sobą trzy baszty, jak dowodzi tego najstarszy zachowany wizerunek pieczęci miejskiej z 1585 roku. Ten sam motyw prezentowany był na małej pieczęci miejskiej z wieku XVII lub początku XVIII, ale z tą różnicą, że wieża środkowa miała u dołu bramę. W końcu XVIII stuleciu zmieniono jeszcze raz tłok pieczętny miasta, dokonując zarazem modyfikacji herbu. Mianowicie dano wszystkie trzy baszty na jednym wspólnym podmurowaniu. Z chwilą powrotu rządów pruskich (po upadku Napoleona) miasto wróciło do dawnego herbu, nieco go tylko uzupełniając i poprawiając. Umieszczono wieże na wspólnej podstawie z liściem u spodu, ponadto środkową basztę nakryto wysokim i szerokim dachem. Tak wyglądały też pieczęcie Gostynia z roku 1919 . Z końcem lat dwudziestych XX wieku przywrócono dawny wizerunek herbu, który obowiązuje do dnia dzisiejszego.


Inne hasła zawierające informacje o "Herb Gostynia":

Biskup ...

Tiumeń ...

Odense ...

Linz ...

Grenoble ...

Linköping ...

Tampere ...

Växjö ...

Brno ...

Wittenberga ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Herb Gostynia":

019. Wielkie formy ukształtowania powierzchni Ziemi (plansza 4) ...

234. Polska droga do demokracji (plansza 21) ...

˝Pan Tadeusz˝ A. Mickiewicza - spacer po Soplicowie i okolicach (plansza 20) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie