Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Golęszycy

Golęszycy, Gołęszycy, Golęszyce, Gołęszyce, Gołężyce - słowiańskie plemię z grupy lechickiej, żyjące na Śląsku Cieszyńskim i na Górnym Śląsku u źródeł Odry, na południowy wschód od pasma Jeseników, na północny zachód od źródeł rzeki Wisły.

Po raz pierwszy wymienione w poł. IX wieku w Geografie Bawarskim razem z innymi zasiedlającymi Śląsk plemionami słowiańskimi. Posiadali 5 grodów, z których najważniejszymi były Lubomia, Grodziec (obecnie czes. Hradec), opisany w 1155 jako Gradice Golenzicezke, Racibórz ? , który był najstarszym grodem na terytorium Gołężyców oraz tzw. Stary Cieszyn (w dzisiejszej wsi Podobora, kilka kilometrów na północ od Czeskiego Cieszyna) oraz Międzyświeć koło Skoczowa.

Podobnie jak większość plemion śląskich, w IX wieku Golęszycy byli zależni od Wielkiej Morawy aż do jej upadku w wyniku najazdów madziarskich (907), po czym przeszli w orbitę wpływów czeskich. U schyłku X wieku tereny zamieszkiwane przez Golęszyców stanowiły pole rywalizacji państw Piastów i Przemyślidów czeskich. W latach 990-1032 leżały w obrębie państwa Bolesława I Chrobrego i Mieszka II. Stanowiły ciągły przedmiot sporów polsko-czeskich. Po 5-letniej wojnie stoczonej w latach 1132-1137 pomiędzy Bolesławem Krzywoustym i Sobiesławem I zawarto pokój kłodzki, w wyniku którego ziemie te zostały podzielone pomiędzy oba państwa. Znaczna ich część, wraz z resztą Śląska, znalazła się w granicach państwa polskiego (dzisiejszy Śląsk Cieszyński), a pozostała część w granicach Czech (dzisiejszy Śląsk Opawski).


Grodzisko Gołężyców w Lubomi (powiat wodzisławski)


Inne hasła zawierające informacje o "Golęszycy":

Wiślanie ...

Ślązacy ...

Żory ...

Słowianie zachodni ...

Rybnik ...

1060 ...

Plemiona polskie ...

Śląsk ...

Plemiona słowiańskie ...

Golęszycy align=justify> Golęszycy, Gołęszycy, Golęszyce, Gołęszyce, Gołężyce - słowiańskie plemię z grupy lechickiej, żyjące ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Golęszycy":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie