Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Herb Gruzji

Herb Gruzji

Herb Gruzji w odmianie wielkiej

Herb Gruzji występuje w dwóch odmianach: wielkiej i małej. Obowiązujący obecnie został przyjęty 1 października 2004 r.

Spis treści

Odmiana mała herbu

Podstawowym elementem herbu Gruzji jest tarcza heraldyczna koloru czerwonego. Znajduje się na niej postać konnego rycerzaŚwiętego Jerzego , patrona Gruzji, z włócznią w ręku, walczącego ze znajdującym się u kopyt konia smokiem. Wizerunek świętego, koń oraz smok są koloru srebrnego, jedynie aureola przy głowie rycerza ma barwę złotą. Nad tarczą umieszczona jest korona.

Odmiana wielka herbu

W wersji wielkiej herbu opisanego poprzednio tarcza z wizerunkiem świętego jest podtrzymywana przez dwa złote lwy. Nad nią znajduje się korona królewska. Układ taki bazuje na herbie średniowiecznej gruzińskiej królewskiej dynastii Bagratydów . Pod tarczą znajduje się stylizowana gałązka winorośli – podstawy jednej z głównych gałęzi gospodarki kraju. Poniżej umieszczona jest biała szarfa z napisem w języku gruzińskim ძალა ერთობაშია (dzala ertobaszia) – "siła tkwi w jedności". Zdanie to jest mottem państwa gruzińskiego. Na obu końcach szarfy znajduje się krzyż św. Jerzego , podobny do występującego na fladze Gruzji .

Najpopularniejsza wersja godła Gruzji w latach 1918-1921 i 1991-2004

Godło Gruzji w latach 1918-1921 i 1991-2004

Poprzednie godło Gruzji, obowiązujące w latach 1991 - 2004 , było także godłem niepodległej Gruzji w latach 1918 - 1921 , zanim kraj ten został podbity przez Armię Czerwoną . Ono także przedstawiało postać Świętego Jerzego , jednak nie walczył on ze smokiem, lecz leciał na białym koniu nad szczytem góry, w otoczeniu Słońca , księżyca i pięciu znanych w starożytności planet : Merkurego , Wenus , Marsa , Jowisza i Saturna . Wizerunek ten umieszczony był na okrągłej tarczy, ta zaś znajdowała się w centum siedmioramiennej gwiazdy.

Odmienne graficznie wersja godła z okresu 19181921 i 1991 - 2004

Obramowanie tarczy i gwiazdy było koloru złotego, zaś wypełnienie tła – czerwonego (choć pojawiały się też formy godła z wypełnieniem koloru brązowego – w kolorze ówczesnej flagi Gruzji ). Istniało kilka wersji tego godła różniących się od siebie wizerunkiem Świętego, jak też obramowaniem gwiazdy i okręgu w jej wnętrzu.

Godło Gruzji w czasach ZSRR

W czasach, gdy Gruzja była republiką związkową w składzie Związku Radzieckiego , jej godło zawierało typowe dla wszystkich godeł republik radzieckich elementy, nawiązujące do godła ZSRR : sierp i młot , czerwoną gwiazdę oraz napis wzywający do jedności proletariatu (po rosyjsku i po gruzińsku ). Elementami nawiązującymi do specyfiki Gruzji były typowy gruziński ornament, gałązki drzew występujących na terenie kraju, oraz szczyt górski, będący symbolem typowego krajobrazu tej republiki. Okrągłe godło znajdowało się w drugim kole; przestrzeń pomiędzy oboma okręgami wypełniona była ornamentem, wśród którego dostrzec można było zarysy siedmioramiennej gwiazdy – nawiązanie do godła Gruzji z lat 1918 - 1921 .

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Herb Gruzji":

Biskup ...

Tiumeń ...

Odense ...

Linz ...

Grenoble ...

Linköping ...

Tampere ...

Växjö ...

Brno ...

Wittenberga ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Herb Gruzji":

019. Wielkie formy ukształtowania powierzchni Ziemi (plansza 4) ...

234. Polska droga do demokracji (plansza 21) ...

˝Pan Tadeusz˝ A. Mickiewicza - spacer po Soplicowie i okolicach (plansza 20) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie