Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gmina wiejska

Gmina wiejska

Gmina wiejska - gmina , która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście).

W dawnej Polsce odpowiednikiem gminy jednowioskowej na wsi była gromada. W okresie XV – XVIII w. stanowiła ona podstawową jednostkę podziału terytorialnego i w ograniczonym zakresie samorządu terytorialnego na wsi . Słowo „gromada” było również używane na określenie mieszkańców jednej parafii lub warstwy ubogich mieszkańców miast.

Po rozbiorach organizacja wewnętrzna i zakres zadań i uprawnień gminy zmieniały się wraz z systemem prawa mocarstw rozbiorowych. Generalnie w zaborach: pruskim i austriackim dominowały gminy jednostkowe (jednowioskowe). W zaborze rosyjskim po 1864 r. gromada została włączona jako jednostka niższego rzędu w skład wiejskiej gminy zbiorowej (wielowioskowej), jako odpowiednik dzisiejszego sołectwa .

W okresie międzywojennym ustawa samorządowa z 1933 r. utrzymała funkcjonowanie gmin jedno- i wielowioskowych (zbiorowych). W skład gminy zbiorowej wchodziło kilka gromad, na czele których stała rada gromadzka (w mniejszych gromadach zebranie gromadzkie) i sołtys .

W takim kształcie gminy wiejskie funkcjonowały do reformy z 1954 r., w wyniku której zlikwidowano gminy zbiorowe, a najniższą jednostką podziału terytorialnego stały się gromady .

Kolejna reforma z 1973 r. zlikwidowała gromady i wprowadziła na nowo gminy zbiorowe i jednostki pomocnicze gminy niższego rzędu czyli sołectwa .

Zarówno gromady jak gminy , począwszy od roku 1950 , były organami jednolitej władzy państwowej, a nie samorządu terytorialnego . Dotyczy to także gmin miejskich .

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Gmina wiejska":

Pęcice ...

Cava de' Tirreni ...

Brescia ...

Canelli ...

Odense ...

Grenoble ...

Linköping ...

Aurora ...

Poniemoń (dzielnica Kowna) ...

Aleksota (dzielnica Kowna) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gmina wiejska":

01 Znaki drogowe - znaki uzupełniające (plansza 3) ...

28. Zachowania przedsiębiorcze w strukturach samorządu terytorialnego (plansza 5) ...

28. Zachowania przedsiębiorcze w strukturach samorządu terytorialnego (plansza 21) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie