Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Strzelin

Strzelin

Strzelin
Herb
Herb Strzelina
Województwo dolnośląskie
Powiat strzeliński
Gmina
• rodzaj
Strzelin
miejsko-wiejska
ZałożonoXII wiek
Prawa miejskie 30 XI 1292
Burmistrz Jerzy Matusiak
Powierzchnia 10,34 km²
Ludność (2008)
•  liczba
•  gęstość

12 127
1183 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 71
Kod pocztowy 57-100
Tablice rejestracyjne DST
Położenie na mapie Polski

Strzelin
50°47'N 17°04'E / 50.783, 17.067 Na mapach: 50°47'N 17°04'E / 50.783, 17.067
TERC
( TERYT )
5020117044
Miasta partnerskie Trutnov
Straelen
Urząd miejski
ul. Ząbkowicka 11
57-100 Strzelin
Strona internetowa miasta
Strzeliński ratusz
Centrum miasta
Kino Grażyna w Strzelinie (2008)

Strzelin ( niem. Strehlen, czes. Střelín) to miasto w woj. dolnośląskim , w powiecie strzelińskim , siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzelin . W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. wrocławskiego .

Miasto leży nad Oławą na granicy Wzgórz Strzelińskich należących do Przedgórza Sudeckiego oraz Niziny Śląskiej , 37 km na południe od Wrocławia .

Według danych z 30 czerwca 2008 miasto liczyło 12 127 mieszkańców[1].

Przez Strzelin przebiega linia kolejowa łącząca Warszawę z Pragą . Jest on jednym ze skupisk czeskiej mniejszości narodowej w Polsce. Znajduje się tu najgłębsze wyrobisko granitu w Europie - 123 metry. Miasto jest także ośrodkiem przemysłu cukrowniczego - cukrownię założono w roku 1872 .

Świętem miasta jest dzień 29 września .

W Strzelinie znajduje się Podstrefa Strzelin Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST PARK".

Spis treści

Historia

Strzelin otrzymał prawa miejskie 30 XI 1292 r. z rąk księcia Świdnicko - Jaworskiego Bolesława I . Okres największego rozkwitu miasta przypada na przełom XVI i XVII wieku. W czasie swej ponad 700-letniej historii w Strzelinie kilkakrotnie wybuchały pożary niszczące niemal wszystkie zabudowania. W 1633 roku, podczas wojny trzydziestoletniej , miasto zostało doszczętnie zrabowane, zniszczone i spalone na skutek kilkunastokrotnych zmian okupantów. W tym samym roku wybuchła też zaraza, która pochłonęła ponad 4000 ofiar. Ocalało jedynie 10 rodzin.

W połowie XVII wieku polsko-niemiecka granica językowa przebiegała niedaleko Strzelina, włączając miasto do terytorium o dominacji języka polskiego [2].

W wyniku wojen śląskich (1740-1763) pomiędzy Austrią a Prusami, Strzelin dostał się pod rządy dynastii Hohenzollernów. Jeszcze w końcu XVIII w. do okolic Strzelina sięgało zwarte osadnictwo ludności polskojęzycznej. Niemiecki geograf Joseph Partsch dziwił się:

”...trudno zrozumieć, jak mogło się zdarzyć, że na zachodniej stronie rzeki Odry , w dystrykcie Oława i w sąsiedztwie części dystryktu Wrocław i Strzelin mogło przetrwać całkowicie zwarte terytorium mówiących po polsku mieszkańców, które zawiera w sobie wiele ważnych dróg i które rozciąga się na wszystkie strony od wielkiego centrum transportowego jakim jest Wrocław...”[3]

Na południe od Strzelina król pruski Fryderyk II Wielki zezwolił na osiedlenie się prześladowanych - z powodu ich reformowanej konfesji - czeskojęzycznych uciekienierów[4] [5]. Zwarte skupiska ludności czeskiej przetrwały pod Strzelinem do 1945 , podczas gdy w końcu XIX w. w powiecie strzelińskim po polsku mówili już tylko nieliczni.

Od końca marca 1945 r. Strzelin stał się obiektem ciężkich walk radziecko-niemieckich, w których Sowieci zastosowali wyrzutnię rakietową katiusza . Zniszczone w 85% miasto zostało ostatecznie zdobyte przez Rosjan 17 kwietnia 1945 r. W rezultacie II wojny światowej Strzelin został przyłączony do Polski, zaś jego niemiecka ludność wysiedlona do Niemiec.

Zabytki

Rotunda św. Gotarda w Strzelinie
  • romańska rotunda św. Gotarda, pochodząca z XII w. (rozbudowana XIV / XV w.)
  • poklasztorny kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z XV w., z bogatym późnobarokowym wystrojem pochodzącym z pracowni Jana Józefa Klima; w ołtarzu głównym barokowy krucyfiks umieszczony tam po II wojnie światowej w miejscu zniszczonego obrazu Opłakiwanie Chrystusa pod Krzyżem Willmanna . W zakrystii zachowało się niemal kompletne, barokowe wyposażenie meblarskie, na które składają się regały i komody.
  • gotycki kościół Maryi Matki Chrystusa i św. Jana Ewangelisty
  • dawna szpitalna kaplica św. Jerzego
  • ruina ratusza i wieży ratuszowej ( XVI w.) - obecnie odbudowywane
  • renesansowy dwór należący do Książąt Brzeskich
  • budynek poczty (z 1871 r.).
  • baszta prochowa ( XV w.)
  • resztki murów obronnych ( XIII w.)
  • ruiny browaru miejskiego

Zabytkowy układ przestrzenny miasta, typowy dla późnośredniowiecznych miast kolonizacyjnych (prostopadła sieć ulic z kwadratowym rynkiem w środku, zamknięta w prostokątnym obrysie murów miejskich) został ogromnie zdewastowany wskutek zniszczeń 1945 r. i późniejszej pozbawionej koncepcji, fragmentarycznej odbudowy. Dawna substancja architektoniczna na terenie starego miasta zachowała się w minimalnym stopniu i została częściowo zastąpiona linearną bądź punktową zabudową w postaci bloków mieszkaniowych. Cały kwartał na północ od rynku pozostaje niezabudowany do dziś.

Religia

Na terenie miasta działalność duszpasterską prowadzi Kościół Rzymskokatolicki oraz dwie wspólnoty protestanckie : Kościół Ewangelicko-Reformowany Parafia w Strzelinie i Kościół Boży w Chrystusie . Ponadto działają dwa zbory Świadków Jehowy . Sala Królestwa znajduje się w Gęsińcu przy ul. Świerkowej 9.

Zobacz też: Parafia Matki Chrystusa i św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Strzelinie

Szlaki turystyczne

- Strzelin PKP - Koziniec - Trzy Dęby - Gromnik - Dobroszów - Kalinka - Źródło Cyryla - Ziębice PKP

Szlak Historyczny Strzelina
- Szlak Historyczny Strzelina: rozpoczyna się koło stacji PKP i prowadzi obok najważniejszych zabytków Strzelina. Kończy się w Rynku. Szlak jednokierunkowy.

Przypisy

Zobacz też


Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Strzelin":

Germanizacja ...

Polskie odpowiedniki niemieckich nazw geograficznych Oldenburg in Holstein (miejscowość, Niemcy) Straż Pańska : Herrnhut (miejscowość, Niemcy) Strażno : Strasburg (miejscowość, Niemcy) Strzała [5]; Strzelin[7]: Strehla (miejscowość, Niemcy) Strzałów [5]: Stralsund (miejscowość, Niemcy) Strzelce Nowe : Neustrelitz (miejscowość, Niemcy)Strzelin → ...

Bieszczadzki Park Narodowy ...

Specjalna strefa ekonomiczna Kluczbork , Kobierzyce , Kościan , Krotoszyn , Namysłów , Nowa Ruda , Nysa , Oława , Praszka , Skarbimierz , Strzegom , Strzelin , Syców , Szprotawa , Śrem , Świdnica , Święta Katarzyna , Wiązów , Wołów , Września , Ząbkowice Śląskie , ...

Międzylesie ...

Cukrownia ...

Zabytki romańskie w Polsce ...

Topaz ...

Województwo wielkopolskie ...

Województwo dolnośląskie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Strzelin":

120. Ptaki śpiewające (plansza 6) Baumgrenze - powyżej lini lasu große Geschicklichkeit - duża zwinność zwischen Felsritzen - spomiędzy Strzelin skalnych der Karmingimpel - dziwonia sie sind vorgedrungen - przeniknęły schwarzgefleckte Eier - nakrapiane ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie