Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Podegrodzie (województwo małopolskie)

Podegrodzie (województwo małopolskie)

Podegrodziewieś gminna w Polsce położona w województwie małopolskim , w powiecie nowosądeckim , w gminie Podegrodzie . Jest siedzibą gminy Podegrodzie . W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

Spis treści

Geografia

Podegrodzie położone jest w środkowej części Kotliny Sądeckiej , na lewym brzegu Dunajca , centrum tej kotliny. Leży na wysokości ok. 306 m n.p.m. Podegrodzie leży w zalewowej dolinie Dunajca. We wschodniej części wsi wznoszą się poprzecinane potokami i lasami wzgórza noszące nazwy: Łazy, Kucowa, Grobla i Zamczysko. Zabudowa usytuowana jest w dolinie Dunajca oraz na zboczach wzgórz. Graniczy z:

Demografia

Miejscowość zamieszkuje 1902 osób (30 czerwca 2009). Gęstość zaludnienia wynosi 257,7 mieszk./km².

Historia

Pierwsze ślady obecności człowieka na terenach Podegrodzia pochodzą z okresu górnego paleolitu, czyli ok. 20 tys. lat p.n.e. Dalsze ślady bytności człowieka pochodzą z epoki polodowcowej, ok. 8 tys. lat p.n.e. Na przełomie 5 i 4 tys. lat p.n.e. na Sądecczyźnie pojawiła się ludność ceramiki sznurowej. Pod koniec II i I wieku p.n.e., w epoce brązu, przez tereny Sądecczyzny prowadził szlak handlowy, którym transportowany był bursztyn. Dzięki wymianie handlowej pojawiły się nowe przedmioty wykonane z brązu, naczynia gliniane ze zdobieniami spiralno - wolurowymi, charakterystyczne dla tzw. kultury oromańskiej.

Około X wieku, po Naszacowicach, Sączu, Podegrodzie zostało centrum polityczno-gospodarczym Sądecczyzny. Oprócz grodów na Zamczysku i Grobli gdzie swoją siedzibę miał kasztelan, był to kościół datowany na rok 1014 i podgrodzie. Po przekazaniu przez Bolesława Wstydliwego Sądecczyzny św. Kindze, nastąpiły istotne zmiany. Został założony Stary Sącz, który w latach 1268-1272 przejął od Sącza Podegrodzkiego jego funkcje. W 1273 roku, po raz pierwszy w dokumentach pojawia się nazwa Podegrodzie, które stało się zwykłą wiejską osadą. Pierwszym sołtysem był Pysz. Ważną datą w dziejach Podegrodzia był rok 1448, w którym to biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki podniósł parafię św. Małgorzaty w Nowym Sączu do rangi kolegiaty i utworzył archidiakonat Sądecki. Jako jego uposażenie wyznaczył parafię w Podegrodziu, a ta tym samym przestała być jednostką samodzielną. Dopiero w 1791 roku przywrócono tu ponownie parafię. W XVI wieku nastąpiła zmiana systemu gospodarowania na wsi. Powszechną formą staje się gospodarka folwarczno - pańszczyniana. Nowe folwarki zdobywano kosztem chłopów, których usuwano z ziemi. W latach 1708 - 1710, podczas epidemii dżumy zmarło w Podegrodziu 165 mieszkańców. Po konfiskacie w 1782 roku dóbr klasztornych przez cesarza Józefa II, sytuacja chłopów uległa polepszeniu.

W XVIII wieku w Podegrodziu rozwinęło się rzemiosło. D Pod koniec XIX i na początku XX wieku we wsi została założona Straż Pożarna (1883), pierwsza na Sądecczyźnie Szkoła Gospodyń Wiejskich, która rozpoczęła działalność od 1913 roku, Spółka Oszczędności i Pożyczek, aktywne było Stronnictwo Ludowe. Wznowiły działalność założone wcześniej organizacje. Od 1933 roku wieś została siedzibą gminy zbiorowej. W okresie II wojny światowej Podegrodzianie aktywnie uczestniczyli w ruchu oporu. Prowadzone było tajne nauczanie. Działalność ta została okupiona ofiarami. 19 stycznia 1945 roku Podegrodzie zostało wyzwolone przez Armię Sowiecką. W okresie powojennym nastąpił wyraźny wzrost poziomu życia wsi, zmienił się także jej wygląd. W latach 1945 - 1968 wybudowano 188 murowanych domów mieszkalnych, w 1955 roku przeprowadzono elektryfikację wsi. Powstało podegrodzkie centrum działalności kulturalnej, z pieczołowicie kulturalną działalnością folklorystyczną utrwalającą piękne tradycje i zwyczaje.

Kultura i sztuka

Kultura

Sztuka

Podegrodzie to centrum sztuki ludowej w Gminie Podegrodzie . Świadczą o tym liczni twórcy ludowi[1], którzy żyja i tworzą w Podegrodziu. Są to między innymi: regionaliści, malarze, plastycy obrzędowi, hafciarki regionalne.

Zabytki i miejsca, które warto zwiedzić

Kaplica Św. Anny
  • Kościół św. Jakuba Apostoła - murowany z 1832 roku. Trzynawowa, halowa budowla z klasycystycznym wyposażeniem (ołtarz, stalle itp.) oraz barokowymi organami z 2 poł. XVII wieku i marmurową chrzcielnicą z XVII wieku.
  • Kaplica św. Anny - zabytkowa kaplica mszalna, wzniesiona w stylu barokowym.
  • Kaplica św. Sebastiana - zabytkowa kaplica, wzniesiona około XIX wieku.
  • Stanowisko archeologiczne na Zamczysku - świadczy o znaczącej pozycji administracyjnej ośrodka - prawdopodobnie jednej z pierwszych siedzib kasztelanii sądeckiej. Rozwój tego ośrodka przypadał na wieki X - XIII i został zahamowany przejęciem tych funkcji przez nowo powstające w pobliżu miasta: Stary i Nowy Sącz.
  • Pomnik Bł. Ojca Stanisława Papczyńskiego - Pomnik- obelisk poświęcony pochodzącemu z Podegrodzia zakonnikowi O.St Papczyńskiemu- założycielowi zakonu Marianów (Licheń). Obiekt znajduje się na ziemi należącej od rodziny w pobliżu jego domu. Obecnie toczy sie proces kanonizacyjny. Podegrodzianie zawsze darzyli niezwykłą czcią O.Papczyńskiego. Pomnik postawiono w 1934 r.
  • Pomnik poległych podczas II wojny światowej - pomnik postawiony na pamiątkę poległych podczas II wojny światowej.
  • Zagroda Podegrodzka - "Kubalówka" - to drewniana zagroda lachowska, znajdująca się w Podegrodziu. Składa się aktualnie z chałupy, spichlerza i kuźni, wyposażonych w stare, tradycyjne sprzęty,
  • Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich - oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu mieszczące w budynku GOK w Podegrodziu, jest największą na Sądecczyźnie regionalną placówką powstałą ze zbiorów prywatnej kolekcji.

Religia

Kościół św. Jakuba Apostoła Starszego

Kościół św. Jakuba w Podegrodziu, murowany z 1832 roku. Odpust w parafii: 25 lipca i 8 grudnia.

Kaplice i Kapliczki w Podegrodziu

Sławni Podegrodzianie

Bł. Ojciec Stanisław Papczyński - Założyciel zakonu księży Marianów, urodził się w Podegrodziu

Transport

Planowana jest budowa obwodnicy Podegrodzia po wale przeciw powodziowym. Budowa obwodnicy Podegrodzia pozwoli na wyprowadzenie ruchu samochodowego o wysokim natężeniu z centrum miejscowości Podegrodzie. Inwestycja stanowić będzie uzupełnienie realizowanego już zadania pn. Budowa obwodnicy Starego Sącza – obydwie inwestycje stworzą spójny system komunikacyjny umożliwiający wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum Podegrodzia i Starego Sącza i swobodny przejazd z kierunku południowego na Nowy Sącz.

Sport

Media

Wieści Podegrodzkie

W Podegrodziu ukazuje się magazyn kulturalno - społeczny "Wieści Podegrodzkie" dotyczący całej gminy . Gazeta jest darmowa dostarczana zazwyczaj do sklepów w całej gminie. Jest to trzymiesięcznik.

Opublikowane książki[2]

  • "Chleb nasz powszedni czyli Kuchnia Lachów Sądeckich" - opowiada o tradycjach kulinarnych regionu.
  • "O pochodzeniu nazw miejscowych Gminy Podegrodzie i okolic"
  • "Jo se Podegrodzok. jo se rodowity..." - historia Podegrodzia.
  • "Co To Za Gwiozdecka Nad Osowiom Świyci" - opowiada o tradycjach kolędniczych regionu.
  • "Kościoły i kapliczki gminy Podegodzie"

Edukacja

Szkoły

  • Gminne Przedszkole w Podegrodziu
  • Zespół Szkół im. Bł. O. Stanisława Papczyńskiego w Podegrodziu (gimnazjum i szkoła podstawowa)
  • Zespół Szkół Zawodowych im. św. Kingi w Podegrodziu

Biblioteki

Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu

Dzieci mogą rozwijać się dzięki organizowanym zajęciom. Dokształcają się m.in. w:

  • Kółku Plastycznym
  • Szkółce Malowania
  • Szkółce Ceramiczna
  • Szkółce Haftu Podegrodzkiego
  • Szkółce Muzykowania
  • Szkółce Językowa

Przypisy

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Podegrodzie (województwo małopolskie)":

Pęcice ...

Uznam ...

Czerwińsk ...

Strzebielino ...

Insurekcja kościuszkowska ...

Borowice (województwo dolnośląskie) ...

Ścięgny ...

Miłków (województwo dolnośląskie) ...

Podgórzyn (województwo dolnośląskie) ...

Kowary ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Podegrodzie (województwo małopolskie)":

01 Znaki drogowe - znaki uzupełniające (plansza 3) ...

Struktura i rozmieszczenie produkcji rolnej (plansza 19) ...

222. Warunki życia w Polsce (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie