Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Flawiusz Honoriusz

Flawiusz Honoriusz

Honoriusz, Flavius Augustus Honorius (ur. 9 września 384 , zm. 15 sierpnia 423 w Rawennie ) - cesarz rzymski od 395 do 423 roku.

Syn Teodozjusza I Wielkiego i jego pierwszej żony - Aelii Flacylli . Brat cesarza Arkadiusza i przyrodni brat Galli Placydii .

Honoriusz w wieku 2 lat został mianowany konsulem rzymskim. 23 stycznia 393 otrzymał tytuł Augusta i tym samym został współwładcą cesarstwa. Cesarzem został w wieku 10 lat i razem z bratem Arkadiuszem podzielili cesarstwo na część zachodnią i wschodnią. Opiekunem Honoriusza został generał Stylichon , który z czasem zyskał ogromne wpływy na dworze. Honoriusz ożenił się z córką Stylichona - Marią, a następnie młodszą - Termantią, ale z żadną nie doczekał się potomstwa. Stylichon popadł w niełaskę i został zamordowany w 408 , a Honoriusz rozwiódł się ze swoją drugą żoną.

W 402 Honoriusz przeniósł stolicę Zachodniego Cesarstwa do Rawenny . Prowadził wojny z licznymi uzurpatorami do tytułu cesarza. Za jego panowania, w 410 roku, miasto Rzym po raz pierwszy od 800 lat zostało najechane przez barbarzyńców pod wodzą Alaryka . Honoriusz zawarł pokój z następcą Alaryka - Ataulfem i ożenił z nim swoją siostrę. Zmarł w 423 roku, prawdopodobnie na cukrzycę, zostawiając cesarstwo o wiele słabsze i mniejsze (m.in. zrezygnował z obrony Brytanii ).

Ciekawostki

Ciekawostką może być fakt, że Honoriusz był zapalonym hodowcą kur . Jedną z nich nazwał Rzym. Gdy poinformowano go, że Rzym został najechany przez Alaryka , cesarz rozpłakał się, gdyż myślał, że chodzi o jego kurę.


Poprzednik
Teodozjusz I Wielki
Cesarz zachodniorzymski
395 - 423
Następca
Jan


Inne hasła zawierające informacje o "Flawiusz Honoriusz":

1749 ...

79 ...

1777 ...

1225 ...

Cesarze rzymscy ...

Archeologia ...

1791 ...

1738 ...

Zakon Kaznodziejski ...

Innocenty II ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Flawiusz Honoriusz":

010c. Rzym (plansza 15) Wielkiego między jego dwóch synów. Zachodnią część, ze stolicą w Rzymie, otrzymał Flawiusz Honoriusz, a wschodnią, ze stolicą w Konstantynopolu – Arkadiusz. Przyczyniło się ...

056. Egzystencjalizm - główni przedstawiciele (plansza 15) ...

056. Egzystencjalizm - główni przedstawiciele (plansza 16) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie