Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gleby bielicowe

Gleby bielicowe

Bór sosnowy suchy na glebach bielicowych. Staszów, Polska

Gleby bielicowe – ubogie gleby z klasy gleb bielicoziemnych , wytworzone na piaskach, zawierające w profilu poziomy diagnostyczne albic i spodic, o budowie profilu Ol-Of-Oh-AEes-Bh-Bfe-C.

Charakteryzują się bardzo kwaśnym odczynem oraz małą zawartością próchnicy . Posiadają bardzo mało wilgoci. Występują na obszarach Europy Środkowej i Północnej , na Nizinie Wschodnioeuropejskiej , na obszarach Kanady i w północnej części USA .

W Polsce gleby bielicowe zajmują ok. 25% powierzchni całego kraju, głównie we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego i północnej części Niziny Mazowieckiej . Ze względu na ubóstwo składników mineralnych oraz próchnicy są w większości porośnięte borami sosnowymi .

Gleby bielicowe rozwinęły się na piaskach pradolin , sandrów i wydm śródlądowych w procesie bielicowania . Charakterystyczną cechą gleb bielicowych jest białawy górny poziom gleby ubogi w próchnicę , zwany poziomem wymywania . Powstał on na skutek wypłukiwania i rozpuszczania substancji glebowych przez kwasy humusowe , powstałe w próchnicy (głównie - kwasy fulwowe ). Niżej znajduje się ciemniejszy poziom wmywania, w którym są osadzone składniki wymyte z poziomu wyższego: związki żelaza oraz próchnica.

Podtypem gleb bielicowych są bielice właściwe, charakteryzujące się brakiem poziomu A - poziom organiczny przechodzi od razu w poziom eluwialny , mogący osiągać miąższość kilkudziesięciu centymetrów. Gleby bielicowe i bielice w typologii leśnej są siedliskami boru suchego i świeżego .


Inne hasła zawierające informacje o "Gleby bielicowe":

Murawa bliźniczkowa ...

Rankery ...

Regosole ...

Litosole ...

Grunty strukturalne ...

Zieleńce ...

Brama Lubawska ...

Przedgórze Sudeckie ...

Bełdany jeziora w 80% stanowią kompleksy Puszczy Piskiej, w zlewni bezpośredniej występują głównie Gleby bielicowe wytworzone na piaskach sandrowych.Dane morfometryczne jeziorawysokość n.p.m.: 116 mgłębokość maksymalna: ...

Tałty (jezioro) tego połowę zajmują rośliny zanurzone, m.in. ramienice i rdestnice. W zlewni występują Gleby bielicowe i brunatne, brzeg jeziora w przeważającej części wysokie, pagórkowate i ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gleby bielicowe":

Regiony fizycznogeograficzne Polski (plansza 16) ...

Zagrożenia gleb (plansza 24) ...

Zagrożenia gleb (plansza 21) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie