Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Historia Portugalii

Historia Portugalii

Portugal Coat of Arms
Artykuł z serii
Historia Portugalii
Luzytania
Państwo Wizygotów i Państwo Swebów
Panowanie arabskie
Królestwo Portugalii
Portugalskie imperium kolonialne
Republika Portugalii
Rewolucja goździków
Władcy Portugalii

Historia Portugalii

Spis treści

Starożytność

Luzytania na mapie Rzymu

W starożytności ziemie obecnej Portugalii, zamieszkiwali Celtowie oraz ludy iberyjskie. Do wybrzeży docierały wyprawy handlowe Fenicjan i Greków ; W III wieku p.n.e. terytorium znalazło się pod zwierzchnictwem Kartaginy , a w następnym stuleciu stały się terenem rzymskim .W latach 154-138 p.n.e pokonali plemienia Luzytanów . Pod panowaniem rzymskim ziemie portugalskie należały do prowincji Luzytania . Dzięki okupacji rzymskiej nastąpił znaczny postęp cywilizacyjny. Rzymskie państwo władało na tych terenach do V wieku . Za rządów rzymskich nastąpiła całkowita romanizacja ludności, a w późniejszym okresie także chrystianizacja .

Epoka germańska

W 409 doszło do najazdu Germanów . Większa część kraju znalazła się pod panowaniem Swebów . Utworzyli oni państwo ze stolicą w Bradze . W 469 Wizygoci zajęli południową część dzisiejszej Portugalii, a 585 jej północne obszary. W latach 711 - 718 Wizygoci zostali rozbici przez Arabów. Władze na ziemiach półwyspu objął kalifat Umajjadów .

Panowanie arabskie

W latach 711718 półwysep iberyjski został zajęty przez Arabów , nastał okres rządów Umajjadów . Od VIII wieku prowadzona była z północy półwyspu chrześcijańska rekonkwista , która w IXXI wieku objęła panowaniem chrześcijańskim rejony Porto i Coimbry .

Portugalia

W roku 1097 w ramach Galicii i Leonu wydzielono hrabstwo Portucale z Porto jako ośrodkiem centralnym. W roku 1139 hrabia Alfons I przyjął tytuł króla Portugalii . Aż do XIII wieku trwała rekonkwista zachodniego Półwyspu Iberyjskiego . W 1147 roku zdobyto Lizbonę , która została stolicą. W 1249 Portugalia objęła obszar obecnego terytorium i od tego czasu nie miały miejsca większe zmiany granic. W XIII wieku powstał parlament stanowy – Kortezy . W 1383 wygasła dotychczasowa dynastia . W wojnie z Kastylią Jan I Wielki obronił niepodległość państwa. Był on założycielem dynastii Aviz .

Imperium kolonialne

     Posiadłości portugalskie

Portugalia kierowała się w swojej polityce kolonizacyjnej w stronę Afryki . Kraj stał się także potęgą morską. Portugalskie wyprawy inicjowane przez m.in. Henryka Żeglarza zapoczątkowały epokę odkryć geograficznych. Portugalczycy kolonizowali wyspy: Azory , Maderę , Zielonego Przylądka . W 1498 Portugalczycy jako pierwsi Europejczycy dotarli do Indii . W 1500 portugalska wyprawa odkryła Brazylię rozpoczynając jej kolonizację.

Kres świetności

W 1580 król Hiszpanii Filip II narzucił unię personalną . W 1640 Portugalia odzyskała niezależność, jednak imperium handlowego nie udało się odzyskać. W 1793 Portugalia przystąpiła do koalicji antyrewolucyjnej przeciw Francji i w okresie 18071811 była okupowana przez francuskie wojsko. W okresie 1807 - 1821 władcy przebywali w Brazylii. W 1822 uchwalono liberalną konstytucję , dającą powszechne prawo wyborcze. W 1826 wprowadzono bardziej konserwatywną Kartę Konstytucyjną. W 1822 niepodległość uzyskała Brazylia, Portugalia uznała ten fakt trzy lata później .

Republika Portugalii

W 1910 obalono monarchię i proklamowano republikę. W 1916 Portugalia przystąpiła do I wojny światowej , wspierając ententę . W 1926 miał miejsce wojskowy zamach stanu . W 1928 funkcję ministra finansów, a 1932 premiera objął Salazar , który władzę autorytarną sprawował do roku 1968 . W 1933 nowa konstytucja usankcjonowała dyktaturę, utworzono tzw. Nowe Państwo, a dwa lata później wprowadzono system monopartyjny. W czasie II wojny światowej Portugalia była neutralna, choć udostępniła aliantom bazy lotnicze. W 1949 została członkiem NATO , następnie ONZ . W latach sześćdziesiątych trwały wojny wyzwoleńcze w koloniach afrykańskich

Rewolucja goździków

W 1974 dokonano przewrotu wojskowego, obalając Marcelo Caetano i przywracając system demokratyczny. W latach 1974– 1975 Portugalia uznała niepodległość kolonii.

Po Rewolucji goździków

Po obaleniu przez rewolucję rządów Marcelo Caetano w 1976 przeprowadzono wybory do parlamentu i prezydenckie potwierdziły poparcie dla socjalistów i centroprawicy. Skutkiem wyborów było wstrzymanie nacjonalizacji oraz przystąpienie Portugalii do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego . Portugalia uznała prawo do niepodległości swoich kolonii w Afryce . W 1988 Portugalia zobowiązała się zwrócić Makau Chinom w 1999 . Po Rewolucji goździków nie wykształcił się model partii dominującej, co powodowało konieczność powoływania rządów mniejszościowych, koalicyjnych lub inicjatywy prezydenckiej. Głównymi siłami rządzącymi w Portugalii były PS , Partia Socjaldemokratyczna i chadeckie Centrum Demokratyczno-Społeczne. W 1982 zniesiono radę rewolucji w 1989 lewicowe przepisy w konstytucji . W latach 1985-1995 rządziła Partia Socjaldemokratyczna z premierem Aníbalem Cavaco Silvą . W 1986 roku Portugalia została członkiem EWG , a prezydentem kraju został Mário Soares .Rząd Cavaco Silvy wprowadził politykę reform wolnorynkowych, i prywatyzacji sektorów państwowych w gospodarce. W 1992 roku Portugalia ratyfikowała Traktat z Maastricht . Obecnie prezydentem Portugalii jest Aníbal Cavaco Silva, a premierem José Sócrates .

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Historia Portugalii w Encyklopedii PWN


Inne hasła zawierające informacje o "Historia Portugalii":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Dzień Zaduszny ...

Mieszko II Lambert ...

Tiumeń ...

Adwentyzm ...

Odense ...

Grenoble ...

Linköping ...

Tampere ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Historia Portugalii":

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 16) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 15) ...

037. Marks, Engels. Materializm dialektyczny (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie