Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Frank Carlucci

Frank Carlucci

Frank Carlucci
Data i miejsce urodzeniaur. 18 października 1930
Scranton , Pensylwania
16. Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych
Okres urzędowaniaod 23 listopada 1987
do 20 stycznia 1989
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Caspar Weinberger
Następca Dick Cheney
15. Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego
Okres urzędowaniaod 1986
do 1987
PoprzednikJohn Poindexter
Następca Colin Powell

Frank Charles Carlucci III (ur. 18 października 1930 ) – amerykański działacz państwowy , dyplomata i funkcjonariusz wywiadu, który w latach 1987 - 1989 pełnił funkcję sekretarza obrony w gabinecie prezydenta Ronalda Reagana , a przedtem także doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Spis treści

Przed pracą w administracji

Urodził się w Scranton w Pensylwanii. Jego rodzicami byli Frank senior oraz Roxanne Carlucci. Ukończył prestiżowy Uniwersytet Princeton w 1952 , gdzie zajmował wspólny pokój w akademiku z Donaldem Rumsfeldem . Następnie kontynuował naukę w Harvard Business School ( 1954 - 1955 ). Ponadto w latach 1952 - 1954 był oficerem US Navy .

W latach 1956 - 1969 pracował w departamencie stanu. Ponadto brał udział CIA w misji do Konga w 1961 , gdzie, dzięki swej sprawności fizycznej, brał udział w uwolnieniu obywateli amerykańskich z rąk lokalnych gangsterów.

W filmie Lumumba ( 2002 ) sugerowano, iż był wtedy, jako funkcjonariusz CIA, zamieszany z zamordowanie byłego premiera Konga, Patrice Lumumby (duży udział amerykańskiego wywiadu w tym wydarzeniu został dowiedziony). Sam Carlucci publicznie temu zaprzeczał, a także uzyskał od sądu zakaz użycia jego nazwiska w filmie w czasie wyświetlania go w USA.

Rodzina

Z pierwszą żoną, Jean Anthony (ślub w 1954 , rozwód w 1974 ) ma trójkę dzieci: córki Karen i Kristin oraz syna Franka IV. Jego drugą i obecną żoną jest Marcia McMillan Myers (od 1976 ).

W rządzie

We wczesnych latach 70. był protegowanym swego dawnego kolegi Donalda Rumsfelda, który wspierał jego karierę w administracji. W czasie, gdy Caspar Weinberger był sekretarzem zdrowia i edukacji w gabinecie Richarda Nixona , Carlucci pełnił funkcję jego zastępcy.

Następnie piastował godność ambasadora w Portugalii ( 1974 - 1977 ) i zastępcy dyrektora CIA Stansfielda Turnera (w demokratycznej administracji Jimmy'ego Cartera ) od 1978 do 1981 .

Ponownie był zastępcą Weinbergera, tym razem sekretarza obrony (w latach 1981 - 1983 ). Po odejściu Johna Poindextera ze stanowiska doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w wyniku afery Iran-Contras w 1986 zajął jego miejsce. Zaś po odejściu również zamieszanego w aferę Weinbergera, prezydent Reagan mianował go sekretarzem obrony.

Jako szef Pentagonu Carlucci dał się poznać jako zwolennik większego niż poprzednik odprężenia i współpracy z blokiem wschodnim, jaka cechowała ostatnie lata prezydentury Reagana, w przeciwieństwie do poprzednich.

Sekretarzem obrony pozostał do końca kadencji Reagana.

Dalsze życie

Sektor prywatny

W latach 1992 - 2003 był prezesem Carlyle Group (prezesem emerytowanym do 2005 ). Jest także związany m.in. z General Dynamics , Westinghouse, Ashland Oil, Neurogen, CB Commercial Real Estate, Nortel , BDM International i Quaker Oats . Prócz tego jest wspólnikiem lub współwłaścicielem wielu innych korporacji.

Organizacje

Jest związany z Project for the New American Century , neokonserwatywnym zapleczem intelektualnym. Ponadto zasiada w zarządzie Middle East Policy Council. Jest też członkiem zarządu RAND Corporation i jednym z prezesów Advisory Board for RAND's Center for Middle East Public Policy.

Jest też członkiem Komisji Trójstronnej.

5 stycznia 2006 brał udział, wraz z pozostałymi byłymi sekretarzami obrony i stanu, w spotkaniu w Białym Domu w celu dyskusji nad polityką zagraniczną administracji George'a W. Busha .

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Frank Carlucci":

Nowa Anglia ...

1986 ...

Adolf Hitler ...

Lata 90. XX wieku ...

1933 ...

1929 ...

1962 ...

1958 ...

Partia Demokratyczna (USA) ...

1980 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Frank Carlucci":

139 Wiosna Ludów. Zjednoczenie Niemiec i Włoch (plansza 11) ...

217 Zbrodnie przeciwko ludzkości w II wojnie światowej. Holokaust (plansza 2) ...

25. Komunizm (plansza 18) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie