Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gilles Villeneuve

Gilles Villeneuve

Gilles Villeneuve
Gilles Villeneuve przy Ferrari na torze Imola w 1979 r.

Gilles Villeneuve przy Ferrari na torze Imola w 1979 r.
Imię, nazwiskoJoseph Gilles Henri Villeneuve
Kraj
Kanada
  Kanada
Data i miejsce urodzenia 18 stycznia 1950
Berthierville (Kanada)
Data i miejsce śmierci 8 maja 1982
Heusden-Zolder (Belgia)

Joseph Gilles Henri Villeneuve (ur. 18 stycznia 1950 , zm. 8 maja 1982 ) – kanadyjski kierowca wyścigowy. Ojciec Jacques'a Villeneuve'a .

Urodzony w niewielkiej miejscowości Berthierville ( Quebec , Kanada ), Villeneuve karierę rozpoczynął m.in. od udziału w wyścigach "Formula Atlantic". Wkrótce został dostrzeżony przez Europejczyków i od 1977 r. rozpoczęła się jego kariera w wyścigach Formuły 1 , jako kierowcy McLarena .

Pod koniec pierwszego sezonu w F1 Kanadyjczyk dostał propozycję przejścia do Ferrari i zgodził się (później miał stwierdzić: "Gdyby ktoś mi powiedział – masz trzy życzenia to pierwszym byłoby: chcę się ścigać, drugim: chcę się ścigać w F1, trzecim: chcę się ścigać w F1 dla Ferrari ").

Dzięki swojej charyzmie i widowiskowym wyścigom zdobył rzesze fanów, lecz często uszkadzał przydzielane mu bolidy i nie kończył wielu wyścigów. W 1978 Scuderia musi uznać wyższość Lotusa . Szef stajni – Enzo Ferrari był tym faktem rozczarowany. Odbywa krótką rozmowę z młodym kierowcą, ganiąc go za częste zniszczenia bolidów. W rzeczywistości Enzo Ferrari bardzo lubił Villeneuve'a, który przypominał mu tragicznie zmarłego syna Dino.

Rok 1979 należał do Ferrari i rewelacyjnego bolidu 312T4 . Co prawda Villeneuve musiał uznać wyższość swojego kolegi z teamu – Jody'ego Schecktera (w klasyfikacji generalnej mistrzostw uplasował się na drugim miejscu ze stratą 4 pkt.), jednak wreszcie pokazuje na co go stać. Do historii przeszedł jego zwycięski pojedynek z Francuzem René Arnoux ( Renault ) o drugie miejsce na podium, podczas Grand Prix Francji .

Sezon 1980 jest przeciwieństwem wcześniejszego – słaby samochód nie pozwala Kanadyjczykowi na osiągnięcie znaczących sukcesów.

Sytuacja nieco się zmieniła w 1981 roku, wraz z wprowadzeniem przez Ferrari silnika turbo . Villeneuve wygrywa na torach w Monako i Hiszpanii , bierze również udział w zorganizowanym przez stajnię, pokazowym wyścigu ze startującym myśliwcem, w którym również odnosi zwycięstwo.

Sezon '82 zaczął się dobrze, Gilles jest w formie. Wkrótce doszło jednak do kontrowersyjnego incydentu, który, jak się później okazało, miał fatalne konsekwencje. Villeneuve prowadził w GP San Marino rozgrywanym na torze Imola . Pod koniec wyścigu, m.in. z powodu wycofania się ekipy Renault , szef teamu nakazał zwolnić wszystkim Ferrari . Gilles, pewny zwycięstwa, zastosował się do tego zalecenia. Inaczej postąpił jednak inny kierowca włoskiego zespołu – Didier Pironi , który, tuż przed linią mety, wyprzedził Kanadyjczyka wygrywając tym samym wyścig. Villeneuve poczuł się zdradzony i obiecał, że już więcej nie odezwie się do Pironiego . Rzeczywiście obaj kierowcy już nigdy więcej nie zamieniają ze sobą słowa. Dwa tygodnie po tym wydarzeniu na torze Zolder podczas piątkowych kwalifikacji do GP Belgii , Gilles chciał udowodnić, że to on jest "numerem jeden" w zespole. Jednak na jedno okrążenie przed końcem sesji jego czas wciąż był gorszy od tego, który uzyskał Pironi. Będąc pod ogromną presją, Kanadyjczyk popełnia błąd. Wchodząc z dużą prędkością w zakręt, najechał na koło jadącego przed nim bolidu Niemca Jochena Massa . Bolid Villeneuve'a "wystrzelił" w powietrze i wielokrotnie "koziołkując", z wielką siłą, wyrzucił ciało kierowcy na zewnątrz. W wyniku odniesionych obrażeń Villeneuve zmarł.

W latach 80. Kanadyjczycy na cześć swojego wielkiego kierowcy tor w Montrealu nazwali " Circuit Gilles Villeneuve ", zaś w 1997 roku ukazała się seria znaczków pocztowych z jego podobizną.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Gilles Villeneuve":

Historia Australii ...

Gall Anonim ...

1932 ...

1925 ...

1982 tłumacz literatury polskiej i zagranicznej na język hebrajski (ur. 1890 ) 8 maja – Gilles Villeneuve , kanadyjski kierowca wyścigowy (ur. 1950 ) 16 maja – Jerzy Krzysztoń , polski ...

Ambasador ...

Tour de France ...

Tenzin Gjaco ...

Jezioro Genewskie ...

Liège ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gilles Villeneuve":

Pisownia i fonetyka (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie