Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gieorgij Żukow

Gieorgij Konstantynowicz Żukow - ros. Георгий Константинович Жуков (ur. 1 grudnia 1896 w Striełkowce, zm. 18 czerwca 1974 w Moskwie) – radziecki dowódca wojskowy, uczestnik rewolucji październikowej, Marszałek Związku Radzieckiego, czterokrotny Bohater Związku Radzieckiego i Bohater Mongolii, minister obrony ZSRR w latach 1955–1957.

Życiorys

Dzieciństwo i młodość
Urodzony w ubogiej chłopskiej rodzinie we wsi Striełkowka w obwodzie kałuskim, oddany do terminu do kuśnierza. W 1915 roku został powołany do armii carskiej – służył w kawalerii, wyróżniał odwagą, był kilkakrotnie ranny i kontuzjowany. W 1916 został mianowany podoficerem i kilkakrotnie odznaczony Krzyżem Świętego Jerzego. Został instruktorem w szkole podoficerskiej.

Dwudziestolecie międzywojenne
Brał udział w rewolucji październikowej w 1917, następnie w wojnie domowej w Rosji w latach 1918–1920 po stronie bolszewickiej jako dowódca szwadronu kawalerii. W latach 20. XX w. był dowódcą jednego z dwóch pułków czołgów jakie istniały wówczas w ZSRR. Później dowodził dywizją i korpusem kawalerii. W 1939 kierował radziecką obroną na Dalekim Wschodzie – zwycięstwo radzieckie w bitwie nad rzeką Chałchin Goł zdecydowało o skierowaniu japońskiej ekspansji w innym kierunku. Podczas 104 dni dowództwa na Dalekim Wschodzie wydał 600 wyroków śmierci.

II wojna światowa
Podczas II wojny światowej w roku 1941 szef sztabu generalnego, od VII 1942 zastępca naczelnego wodza. Jako szef sztabu, był jednym z współodpowiedzialnych za katastrofalne klęski Armii Czerwonej w pierwszych miesiącach wojny, w czasie których w krótkim czasie ZSRR stracił miliony żołnierzy. Był dowódcą frontów: m.in. Leningradzkiego (w czasie tragicznego dla ludności cywilnej oblężenia, po odwołaniu spod Leningradu większości wojsk niemieckich), Zachodniego, 1 Ukraińskiego, 1 Białoruskiego. Wsławił się w bitwie pod Kurskiem. Wraz z Berią był odpowiedzialny za masowe deportacje ludności w okresie II wojny światowej w głąb ZSRR.

Podpis Gieorgija Żukowa widnieje obok podpisu Ławrientija Berii m.in. na rozkazie Komisariatu Spraw Wewnętrznych i Ludowego Komisariatu Obrony ZSRR nr 0078/42" – o wysiedleniu "do poszczególnych krajów ZSRR wszystkich Ukraińców, którzy mieszkali pod okupacją niemiecką". W rozkazie czytamy:

    „... Rozkazuję:

    1.) Wysiedlić do odległych rejonów ZSRR wszystkich Ukraińców mieszkających pod niemieckimi rządami okupacyjnymi.
    2.) Wysiedlenie dotyczy: w pierwszej kolejności Ukraińców, którzy pracowali i służyli Niemcom; w drugiej kolejności pozostałych Ukraińców, którzy znają warunki życiowe panujące podczas okupacji niemieckiej; wysiedlenie rozpocząć po tym, jak zostaną zebrane plony i przekazane na rzecz państwa na potrzeby Armii Czerwonej; wysiedlenie powinno się odbywać wyłącznie w nocy i niespodziewanie, żeby nikomu nie udało się ukryć i żeby nikt nie mógł się kontaktować z członkami rodziny, którzy są w Armii Czerwonej.
    3.) Nad czerwonoarmistami i dowódcami z okupowanych terenów ustalić nadzór: w specjalnych wydziałach każdemu z nich założyć akta; wszystkie listy sprawdzać, ale nie przez cenzurę, tylko przez wydział specjalny; wystosować jednego tajnego współpracownika na 5 dowódców i czerwonoarmistów.
    4.) Do walk z antyradzieckimi bandami przerzucić 12. i 25. dywizje NKWD. Rozkaz ogłosić dowódcom do dowódcy pułku włącznie. Komisarz ludowy spraw wewnętrznych ZSRR Beria zastępca komisarza ludowego obrony ZSRR marszałek Związku Radzieckiego Żukow.”
Marszałek Gieorgij Żukow na białym koniu podczas parady zwycięstwa w Moskwie; 24 czerwca 1945

Dowodził zarówno w strategicznych zwycięstwach radzieckich (jak przełomowe operacje Tajfun, Uran i Bagration, wszystkie trzy pospołu z Wasilewskim), jak i w całkowitych klęskach (w szczególności Operacja Mars, następnie celowo zapomniana przez historiografię radziecką).

Pod koniec wojny kierował operacją berlińską, w czasie której ponosił odpowiedzialność za ogromne straty poniesione przy przekraczaniu linii Odry i Nysy i w walkach o miasto, bezskutecznie próbując zdobyć stolicę Rzeszy przed świętem 1 Maja.

8 maja 1945 w Berlinie, w imieniu Naczelnego Dowództwa Armii Czerwonej, wraz z przedstawicielami rządów USA, Wielkiej Brytanii i Francji przyjął bezwarunkową kapitulację hitlerowskich Niemiec i został mianowany dowódcą radzieckiej strefy okupacyjnej, został także radzieckim przedstawicielem w Międzysojuszniczej Radzie Kontroli.

Okres powojenny
W roku 1946 objął dowództwo nad całością wojsk lądowych ZSRR, jednak Stalin usunął go z tej funkcji. Zagrożony aresztowaniem, uniknął go dzięki interwencji marszałków i generałów radzieckich (m.in marszałka Koniewa), albowiem ci obawiali się nowej czystki, która zaczęłaby się od Żukowa. Został dowódcą okręgu odeskiego. Po śmierci Stalina w latach 1955-1957 minister obrony ZSRR. W 1954 roku przeprowadził próby jądrowe na Poligonie Tockoje z udziałem ponad 40 tys. żołnierzy, testując działanie broni atomowej na ludziach. W 1956 był inicjatorem i organizatorom stłumienia rewolucji węgierskiej, skierowanej przeciwko dominacji ZSRR i ustrojowi komunistycznemu. W 1958, po przegraniu walki o władzę z Chruszczowem (któremu poparcia udzielili tak aparatczycy, jak wyższa kadra dowódcza Armii Czerwonej), odwołany ze wszystkich stanowisk i przeniesiony w stan spoczynku (wedle legendy stało się tak za sprzeciwianie się wpływowi KPZR na armię, czy też za nadmierną popularność zagrażającą władzy Chruszczowa).


Inne hasła zawierające informacje o "Gieorgij Żukow":

1925 ...

1974 (ur. 1882 ) 10 czerwca - Henryk Windsor , książę Gloucester (ur. 1900 ) 18 czerwca - Gieorgij Żukow , marszałek radziecki (ur. 1896 ) 1 lipca - Juan Domingo Peron , argentyński ...

Tymczasowy Robotniczo-Chłopski Rząd Ukrainy ...

Historia Ukrainy ...

Smiersz ...

Bitwa stalingradzka Dumitrescu Constantin Constantinescu Gusztáv Vitéz Jány Italo Gariboldi Viktor Pavičić† Józef Stalin Gieorgij Żukow Wasilij Czujkow Aleksander Wasilewski Siemion Timoszenko Nikita Chruszczow Konstanty Rokossowski ...

Przywódcy ZSRR ...

Gieorgij Cziczerin ...

Narodziny Rusi ...

Historia Rosji ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gieorgij Żukow":

215a Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 6) ...

215b Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie