Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Galas

Galas

Galas wytworzony przez galasówkę dębiankę
Galas na liściu lipy wytworzony przez różkowca lipowego

Galas, galasówka (łac. Galla) – patologiczna narośl powstała z tkanki roślinnej (zazwyczaj jest to aparat asymilacyjny) roślin spowodowany przez zwierzęta, głównie owady (np. galasówkowate z rzędu błonkówek , mszyce ochojnikowate ) oraz pajęczaki . Na pączkach dębu określana jako dębianka.

Galasy, albo inaczej cecidium, powstają w wyniku rozrostu tkanki merystematycznej pod wpływem substancji wprowadzonej przez samicę podczas nakłucia rośliny lub pod wpływem żerowania larw. Mają za zadanie chronić rozwijające się w jego wnętrzu larwy .

Na drzewach liściastych (najczęściej dęby, buki i topole) galasy przyjmują różnorodne kształty i ubarwienie. Jesienią galasy tworzone na liściach opadają wraz z nimi, a zimą wylęgają się z nich samice pierwszego pokolenia, które składają jaja w śpiące pączki roślin.

Na drzewach iglastych galasy przypominają wyglądem małe szyszki. Początkowo zielone lub kremowe, przed uwolnieniem larw ciemnieją i zasychają.

Galasy zawierają kwas garbnikowy i kwas galusowy . Z dębianek otrzymuje się taninę oraz nalewki wykorzystywane w lecznictwie jako środek ściągający i osłaniający.

Zastosowanie

Wykorzystywane są w przemyśle do produkcji garbników , taniny , atramentu . Stosowane są w medycynie jako środki farmakologiczne o działaniu przeciwbiegunkowym.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Galas":

Czarcia miotła ...

Liść ...

Dąb szypułkowy ...

Galas Galas wytworzony przez Galasówkę dębiankęGalas na liściu lipy wytworzony przez różkowca lipowego Galas, ...

Węgorek pszeniczny ...

Taniny ...

Kategoria:Muzycy awangardowi ...

Staniątki z barokową polichromią i ołtarzem głównymMatka Boska Bolesna z XVI w.Przypisy↑ P. Galas, Ze studiów nad nazwami miejscowymi południowej Małopolski , [w.] Onomastica r. VII, ...

Powiat Glatz Glatz na stronie genealogy.net (po niemiecku) Zobacz też powiat kłodzki powiat bystrzycki powiat noworudzki Przypisy↑ Alicja Galas, Artur Galas,Dzieje Śląska w datach, wyd. Rzeka, Wrocław 2001, s.179.↑ została ...

Oleśnica czasów najdawniejszych po współczesność" Wrocław-Syców. 2000Jasiński. K. "Rodowód Piastów śląskich" T.2 Wrocław 1972Galas Al., Galas Ar. "Dzieje Śląska w datach" Wrocław 2001 Zobacz teżOleśniccy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Galas":

012. Nicienie (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie