Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Giacomo Matteotti

Giacomo Matteotti - (ur. 22 maja 1885, Fratta Polesine, Rovigo, zm. 10 czerwca, 1924, niedaleko Rzymu) – włoski polityk socjalistyczny.

Kariera polityczna

Matteotti skończył prawo na Uniwersytecie Bolońskim. Od wczesnych lat brał udział aktywnie w działalności Włoskiej Partii Socjalistycznej. Sprzeciwiał się włoskiemu uczestnictwu w I wojnie światowej (dlatego został internowany na Sycylii w czasie konfliktu). Jako następca Filippo Turatiego został liderem Zjednoczonej Partii Socjalistycznej (Włoch) w Izbie Deputowanych. Często opowiadał się przeciwko faszyzmowi i Benito Mussoliniemu i był czołowym działaczem opozycji antyfaszystowskiej.

Zabójstwo

Matteotti został w tajemniczych okolicznościach zamordowany w czerwcu 1924 roku, po tym jak opublikował swoją książkę "Zdemaskowani faszyści: rok faszystowskiej dominacji" i wygłosił dwie długie i ostre w tonie mowy w Izbie Deputowanych, które odkrywały prawdziwe oblicze Mussoliniego i jego brutalne metody walki politycznej. Pięciu ludzi (Amerigo Dumini – prominentny działacz faszystowski, Giuseppe Viola, Albino Volpi, Augusto Malacria i Amleto Poveromo) zostało aresztowanych i oskarżonych o zbrodnię. Tylko trzech zostało skazanych, a po 2 miesiącach uwolnionych na mocy amnestii ogłoszonej przez króla Wiktora Emanuela III. Szósty zabójca – Filippo Panzeri zbiegł z więzienia (raczej pozwolono mu uciec). Jest bardzo prawdopodobne, że udział w morderstwie miał Mussolini, który w parlamencie 3 stycznia powiedział, że "sam na siebie bierze odpowiedzialność za wszystko co się stało".

Skutki polityczne morderstwa

Większość historyków twierdzi, że Mussolini wiedział o planowanej likwidacji Matteottiego, ale nie rozkazał jej wykonania. Matteotti został skrępowany i wrzucony do samochodu, otrzymywał wiele ciosów nożem po tym jak próbował się oswobodzić. Jego ciało zostało znalezione w odległości kilkunastu kilometrów od Rzymu po poszukiwaniach jakie przeprowadziła jego żona. Natomiast sami mordercy stali się bohaterami dla zagorzałych faszystów w całych Włoszech.

Śmierć Matteottiego wywołała falę oburzenia przeciwko faszystom. W odwecie zagrożono strajkiem generalnym, przez chwilę wydawało się że presja wewnętrzna i zagraniczna zmusi króla do podjęcia jakichś kroków. Jednak władca, który znajdował silne oparcie w Mussolinim obawiał, się że jeżeli podjąłby przeciw niemu jakieś działania mógłby stracić tron na rzecz swojego kuzyna, dlatego zdecydował się nic nie robić. Wkrótce Mussolini, który posiadał kontrolę nad całymi mediami zdołał opanować sytuację. Zlikwidowanie Matteottiego przyczyniło się także na chwilę do skonsolidowania partii opozycyjnych (szczególnie lewicowych).


Inne hasła zawierające informacje o "Giacomo Matteotti":

Wenecja ...

Łuck ...

Luigi Rossi ...

Marc-Antoine Charpentier ...

1914 ...

1900 ...

Uniwersytet Boloński ...

1904 ...

Kościół św. Piotra i Pawła oraz klasztor Jezuitów we Lwowie ...

XX wiek ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Giacomo Matteotti":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie