Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Geta (cesarz)

Geta (cesarz)

Geta
ImionaLucius Publius Septimius Geta
Panował jakoImperator Caesar Publius Septimius Geta Augustus
nie zaliczony w poczet bogów
Czas panowania 209 r.26 lutego 212 r.
Dynastia Sewerów
Data urodzin 27 maja 189 r.Rzym
Data śmierci 26 lutego 212 r.Rzym
Lista cesarzy rzymskich

Geta (ur. 27 maja 189 , zm. 26 lutego 212 ) Lucius Publius Septimius Geta, cesarz z dynastii Sewerów , młodszy syn cesarza Septymiusza Sewera i Julii Domny , brat współrządzącego z nim Karakalli . August od jesieni 209 roku (współrządził z bratem i ojcem w latach 209-211 i z bratem w latach 211-212). Zamordowany przez Karakallę na początku 212 roku.

W chwili śmierci ojca, w roku 211 Geta miał 22 lata i podobnie jak starszy brat nosił wszystkie tytuły należne cesarzowi. W swym testamencie Septymiusz Sewer oddał równą władzę obydwu braciom, bez podziału kompetencji lub terytorium cesarstwa. Sam ten fakt utrudniał współpracę między nimi. Jednak głębszą przyczyną konfliktu jaki miał wybuchnąć między braćmi była szczera nienawiść jaką darzyli się od wczesnego dzieciństwa[1]. Nie zażegnała ich wymuszona nad grobem ojca zgoda - do jakiej nakłoniła współcesarzy matka, Julia Domna. Jedyną zgodną decyzją młodych cezarów było zakończenie trzyletniej ekspedycji w Brytanii - podczas której zmarł ich ojciec - i powrót do Rzymu.

Denar Publiusa Septimiusa Gety

Po powrocie do stolicy każdy z braci zajął oddzielną część pałacu na Palatynie i obstawił swoimi strażami. Cesarze spotykali się tylko na oficjalnych uroczystościach. Jedną z nich było zaliczenie ich ojca w poczet bogów ( deifikacja ). Rywalizacja pomiędzy braćmi przybierała na sile i ogarniała powoli cały Rzym, w którym niemal każdy obywatel był zmuszony opowiedzieć się po jednej ze stron. Brak podziału kompetencji powodował chaos, dlatego powstał projekt podzielenia władzy terytorialnie. Pomysł nie doszedł jednak do skutku - wg relacji Herodiana - na skutek sprzeciwu cesarzowej wdowy[1]. Tymczasem bracia ufali sobie coraz mniej, posądzając się nawzajem o próbę fizycznego usunięcia przeciwnika. Przy czym agresywniejszy w atakowaniu brata był starszy Karakalla, który usiłował zgładzić Getę w trakcie saturnaliów roku 211.

Nieudany zamach na brata oraz bardzo agresywne zachowanie Karakalli czyniło Getę coraz bardziej popularnym. Karakalla spróbował więc innej drogi. Od początku roku 212 czynił gesty świadczące o chęci zaniechania walki. Dążąc do formalnego pogodzenia z Getą zaaranżował 26 lutego tego roku spotkanie w komnatach ich matki. Bracia mieli się tam zjawić sami - nieuzbrojeni. Jednak Karakalla zdradził brata i przybywszy tam z centurionami kazał go zgładzić. Geta zginął usiłując schronić się w ramionach matki, która sama została ranna próbując ratować syna[1]. Karakalla natychmiast ogłosił, że został zaatakowany przez brata i tylko dzięki pomocy wiernych przyjaciół ocalony. Geta został skazany na najgorszy rodzaj kary, stosowany wobec znienawidzonych cesarzy po ich śmierci - wymazano jego imię ze wszystkich oficjalnych dokumentów, zatarto wszelkie dowody jego istnienia i zakazano okazywania po nim żałoby - nawet jego własnej matce.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Aleksander Krawczuk, Poczet cesarzy rzymskich, Wydawnictwo ISKRY, 2001, s. 290-297,


Poprzednik
Septymiusz Sewer
Cesarz rzymski
(współrządy z Septymiuszem Sewerem )
208 - 211
Następca
Karakalla
(współrządy)
Poprzednik
Septymiusz Sewer
(współrządy)
Cesarz rzymski
(współrządy z Karakallą )
211
Następca
Karakalla


Inne hasła zawierające informacje o "Geta (cesarz)":

II wiek ...

Mieszko II Lambert ...

Linz ...

I wiek ...

Brno ...

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

Wittenberga ...

1408 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Geta (cesarz)":

010c. Rzym (plansza 12) ...

010c. Rzym (plansza 13) ...

011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie