Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gertruda Mieszkówna

Gertruda Mieszkówna

Miniatura z Chrystusem oraz Gertrudą i jej synem Jaropełkiem

Gertruda (ur. ok. 1025 - zm. 4 stycznia 1108 ) – córka króla Polski Mieszka II Lamberta i Rychezy ; od 1043 lub 1044 żona Izjasława I , wielkiego księcia kijowskiego (od 1054 ). Jako autorka łacińskich modlitw prozą poetycką , zapisanych w Psałterzu Egberta - najdawniejszy pisarz polski znany z imienia.

Spis treści

Wywód przodków

4. Bolesław I Chrobry zm. 17 czerwca 1025    
  2. Mieszko II Lambert zm. 10 maja 1034
5. Emnilda słowiańska zm. 1017     
   1. Gertruda Mieszkówna zm. 1108
6. Ezzon zm. 1034   
  3. Rycheza zm. 1063   
7. Matylda saska zm. 1025    
 

Losy do 1043 roku

Była córką Mieszka II Lamberta, króla Polski, i Rychezy. Miejsce, jak i dokładna data jej narodzin nie są znane. Prawdopodobnie urodziła się około 1025 roku. Jako pierwszy tę hipotezę wysunął Stanisław Kętrzyński [1].

O jej dzieciństwie i młodości brak bliższych informacji. Prawdopodobnie do 1036 roku przebywała w Polsce, później z matką wyjechała do Niemiec, skąd wróciła po utrwaleniu się rządów Kazimierza I Odnowiciela .

Odebrała staranne wykształcenie. Początkowo kształciła się w Polsce, później przypuszczalnie w jednym z opactw prowincji kolońskiej .

Ślub z Izjasławem I

Gertruda została wydana za mąż za Izjasława, jednego z synów Jarosława Mądrego . Ruskie źródła podają, że miało to miejsce w 1043 roku, jednak na Rusi Kijowskiej w XI w. rok liczono od 1 marca , dlatego data ślubu zamyka się w przedziale między 1 marca 1043 a 29 lutego 1044 roku. Małżeństwo to miało umocnić sojusz polsko-ruski. Kazimierz I Odnowiciel , brat Gertrudy, był żonaty z Marią Dobroniegą, siostrą Jarosława Mądrego i ciotką Izjasława.

Jako żona Izjasława

W wyniku porażki Izjasława z Połowcami - 15 września 1068 została wraz z mężem wygnana z Kijowa i osiadła w Polsce . Wtedy też powstał wspaniale iluminowany Kodeks Gertrudy ( 1068 - 1087 ) oraz najstarszy z pisanych tekstów astrologicznych z terenu Polski, Speculum astrologicum, pochodzący prawdopodobnie z 1068 r.

Bolesław II Szczodry , bratanek Gertrudy, pomógł Izjasławowi opanować Kijów ( 2 maja 1069 ). Połock otrzymał wówczas jego syn Świętopełk Michał. Jednak 22 marca 1073 para książęca z dziećmi znowu musiała uchodzić do Polski. Tym razem Bolesław Śmiały opowiedział się po stronie opozycji ruskiej, zabrał im część klejnotów i zmusił książąt do wyjazdu do Niemiec . Sam jednak zmuszony został przez papieża do pogodzenia się z parą książęcą, co miało być warunkiem przyznania mu korony królewskiej. 25 grudnia 1076 Gertruda z mężem wzięła udział w koronacji Śmiałego w Gnieźnie .

15 lipca 1077 król Polski po raz kolejny osadził Izjasława w Kijowie.

Losy po śmierci męża

Po śmierci męża w 1078 , Gertruda przebywała na dworze najmłodszego syna Jaropełka , księcia turowskiego i włodzimierskiego . W 1084 stała się zakładniczką Włodzimierza Monomacha , który zdobył Łuck , w którym schroniła się opuszczona przez syna.

Zmarła 4 stycznia 1108 roku. Nie jest znane miejsce jej pochowania.

Potomstwo

Gertruda i Izjasław doczekali się trzech synów. Byli to:

Gertruda określiła Jaropełka mianem unicus, co znaczy umiłowany. Inne znaczenie tego słowa to jedyny, stąd niektórzy badacze sądzili, że był to jej jedyny syn, zaś pozostali pochodzili z bliżej nieznanego innego związku Izasława. Obecnie pochodzenie trzech synów Izasława od Gertrudy nie ulega wątpliwości.

Przypisy

  1. S. Kętrzyński, Gertruda, Polski Słownik Biograficzny, t. 7, s. 405.

Bibliografia

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Gertruda Mieszkówna":

Mieszko II Lambert ...

Stanisław Szczęsny Potocki ...

Imieniny ...

Henryk Lew ...

1927 ...

Hermann Hesse ...

Święci i błogosławieni Kościoła katolickiego ...

Henryk Sandomierski ...

Jadwiga Andegaweńska ...

Gertruda Mieszkówna 1025      2. Mieszko II Lambert zm. 10 maja 1034 5. Emnilda słowiańska zm. 1017        1. Gertruda Mieszkówna zm. 1108 6. Ezzon zm. 1034     3. Rycheza zm. 1063   7. Matylda saska zm. ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gertruda Mieszkówna":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie