Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Karaimi

Karaimi

Karaimi w tradycyjnych strojach ( XIX -wieczna rycina )
XIX -wieczny duchowy przywódca karaimski ( hazzan ) - Awraham ben Szmuel Firkowicz
tradycyjny karaimski dom w Trokach
echał w kienesie w Trokach
zmiany liczebności populacji karaimskiej w Egipcie w XX wieku

Karaimi, (dawniej Karaimowie[1]; z hebr. קראים kara'im - 'czytający') – wyznawcy karaimizmu , grupa etniczna i religijna, licząca kilka tysięcy osób, spośród których ok. 1600 żyje w Europie [2], kilkaset do kilku tysięcy - w Izraelu , ponadto niewielkie grupy także m.in. w Turcji , Egipcie i USA .

Spis treści

Kwestia nazewnictwa

Nazwa ta ma dwojakie, powiązane ze sobą, ale nie tożsame znaczenia: etnonim grupy jest zarazem konfesjonimem , tj. odnosi się zarówno do członków karaimskiej grupy etnicznej (Karaimów), jak i do wyznawców religii karaimskiej (karaimów), będących różnego pochodzenia etnicznego[3].

Język

Karaimi posługują się zwykle językiem kraju swojego zamieszkania, jednak wschodnioeuropejscy Karaimi zachowali też powstały na Krymie język karaimski , należący do kipczackiej podgrupy języków tureckich . Językiem karaimskiej liturgii (i literatury) jest hebrajski , na Krymie , na Litwie i w Polsce używa się dziś w tym celu głównie karaimskiego .

Religia

Karaimi wyznają karaimizm - religię, której początki sięgają okresu Pierwszej Świątyni . Jako odrębna religia wyłoniła się ostatecznie na przełomie VII i VIII w. z judaizmu . Kodyfikatorem założeń karaimizmu był Anan ben Dawid z Basry , który uformował stronnictwo polityczno-społeczne, kontestujące autorytety judaizmu i zasady rządzące żydowskim społeczeństwem po upadku Drugiej Świątyni . Stronnictwo to wchłonęło inne żydowskie ruchy heterodoksyjne obecne wtedy w Babilonie - w tym również grupy wywodzące się z tradycji saduceuszy - i przerodziło się dość szybko w nowy ruch religijny, negujący autorytet rabinów oraz ich głównego dzieła, Talmudu . Karaimi postanowili uznawać tylko tradycję pisaną, tj. Tanach , a w szczególności Pięcioksiąg Mojżeszowy oraz określani byli jako kontynuatorzy odłamu saduceuszy - w opozycji do rabinów jako kontynuatorów faryzeuszy . Karaimizm początkowo miał charakter wybitnie misyjny, lecz w wyniku narastania począwszy od XIII wieku słabości wewnętrznych religia ta nie zyskała nigdy znacznych wpływów.

Obecnie w wyniku ustaleń głównych rabinów Izraela karaimom przysługuje Prawo Powrotu (czyli prawo do izraelskiego obywatelstwa należne każdemu, kto ma przynajmniej jednego dziadka lub babkę żydowskiego pochodzenia i nie praktykuje innej religii niż judaizm ), jednak ortodoksyjna społeczność traktuje ich jak mamzerów . Życie religijne karaimów izraelskich reguluje Moetzet Chachamin czyli "rada mędrców", natomiast poza Izraelem religia Karaimów - tak jak judaizm - nie jest scentralizowana, a wierni spotykają się w najbliższych ich miejscu zamieszkania kienesach .

W lipcu 2007 r. po raz pierwszy od 1465 r., gdy na karaimizm przeszła w Kairze grupa chrześcijan z Hiszpanii , odbyła się kolejna grupowa konwersja kilkunastu chrześcijan z różnych krajów na karaimizm. Doszło do niej w Daly City w Kalifornii . W ten sposób współcześni karaimi zmienili wielowiekowe negatywne stanowisko wobec przyjmowania w swoje szeregi nowych wyznawców. Konwersja z 2007 r. została dokonana pod kierownictwem izraelskiej Moetzet Chachamin. Osoby przechodzące na religię karaimską kształciły się przez internet , korzystając z kursów Karaite Jewish University. Nowi wierni pochodzą z USA , Australii , Kanady i Czech .

Podstawowym źródłem wiary karaimskiej jest Tora . Mojżesz jest uznawany za największego proroka ("głowę" innych proroków), lecz wielkim uznaniem cieszą się także księgi Izajasza i Jeremiasza. Religia karaimska na co dzień zasadza się przede wszystkim na Dekalogu oraz na dziesięciu następujących artykułach wiary:

  1. Wszechmocny Bóg istnieje odwiecznie.
  2. Jedność i potęga boska nie mogą być przyrównane do żadnej istoty i są niepojętne dla rozumu ludzkiego.
  3. Wszystko co istnieje, od aniołów począwszy a na najniższych istotach skończywszy zostało stworzone przez Boga.
  4. Opatrzność Boża czuwa nad każdą istotą.
  5. Bóg natchnął duchem proroczym Mojżesza i przez niego zesłał prawo.
  6. Pięcioksięgu ani zawartych w nim Dziesięciorga Przykazań nie można zmienić ani uzupełnić
  7. Prorocy zawsze byli natchnieni duchem Bożym.
  8. Bóg wyznaczył każdemu człowiekowi nagrodę i karę podług zasług i przewinień jego.
  9. Wskrzeszenie zmarłych nastąpi w dniu Sądu Ostatecznego.
  10. Bóg wybawi świat poprzez zesłanie Mesjasza .

Modlitwa karaimska składa się z trzech części:

  1. Pochwała Boga
  2. Wyrażenie wdzięczności Bogu
  3. Prośba o wybaczenie grzechów oraz o dobrodziejstwo na przyszłość.

Podstawą liturgii karaimskiej są w odróżneniu od judaizmu Psalmy . Spowiedź jest powszechna, ale grzechy nie są wyjawiane przed innymi, także przed duchownymi.

Ta sekcja jest . Jeśli możesz, .

Obszary zamieszkiwania

Według pierwszych historyków karaimskich (al-Kirkisani, al-Nahawandi, al-Kumisi) do X wieku karaimi mieszkali na terenie dzisiejszego Iraku , Iranu i Izraela , a do czasów Pierwszej Krucjaty ich stolicą duchową i intelektualną była Jerozolima . W X wieku zaczęli osiedlać się też w granicach Bizancjum , w Kairze i na terenach państwa Seldżuków , na Krymie , a od XIII wiekui w wielu miejscach na północ i północny zachód od Krymu. To właśnie ci wschodnioeuropejscy karaimi dali początek Karaimom, którzy w XVI wieku przejęli rolę intelektualnych i duchowych przywódców całej karaimkiej społeczności.

Obecnie Karaimi zamieszkują w niewielkich skupiskach w Rosji , na Ukrainie i Litwie , w Polsce i w Izraelu , natomiast pozostali karaimi mieszkają w Turcji , Egipcie , Izraelu , na całym Bliskim Wschodzie , w obu Amerykach , Europie Zachodniej i Australii .

Pochodzenie

Pochodzenie etniczne karaimów jest zróżnicowane. Część karaimów zamieszkujących Bliski Wschód (dawniej Egipt , Irak i Syrię , a obecnie Izrael i USA ), czyli tzw. karaimi orientalni są pochodzenia semickiego . Znaczna część karaimów wschodnioeuropejskich ( Ukraina , Litwa , Polska i Rosja ) uznawana jest za lud pochodzenia tureckiego .

Karaimi w Polsce

W Polsce mieszka obecnie jedynie, wg różnych danych - od kilkudziesięciu do kilkuset Karaimów; wg danych uzyskanych w trakcie spisu powszechnego z 2002 r. narodowość karaimską zadeklarowały 43 osoby.[4].
Liczba ta jest jednak zaniżona, gdyż w Karaimskim Związku Religijnym w RP zarejestrowanych jest ok. 120 osób. Przyczyną, dla której spis powszechny zaniżył liczebność przedstawicieli tego narodu w Polsce jest fakt, iż w spisie nie było możliwości wyboru podwójnej tożsamości narodowej.

Organizacjami zrzeszającymi tę mniejszość są Karaimski Związek Religijny w RP oraz świeckie stowarzyszenie kulturalno-oświatowe p.n. Związek Karaimów Polskich .

Znani Karaimi

W Polsce

Wybitni polscy Karaimi to m.in: Ananiasz Zajączkowski , Ananiasz Rojecki , Rafał Abkowicz , Szymon Firkowicz , Szymon Pilecki , Aleksander Dubiński , Włodzimierz Zajączkowski , Eugeniusz Robaczewski .

Poza Polską

Aaron Ben Eliasz , Solomon Krym , Abram Samoilovitch Besicovitch , Mykolas Firkovicius, Halina Kobeckaitė .

Przypisy

  1. Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN, red. A. Markowski, wyd. 2, Warszawa 2002, s. 319
  2. Strona internetowa litewskich Karaimów
  3. S. Pilecki, Karaimi w: Karaj kiuńlari, red. M. Abkowicz, H. Jankowski, Wrocław 2004, s. 18
  4. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Bibliografia

  • Karaite Judaism: A Guide to Its History and Literary Sources, ed. Meira Polliack, Brill: 2003
  • Maciej Tomal, Z dziejów antyrabinicznej polemiki karaimskiej w X wieku, Studia Judaica 3: 2003 nr 2(6), s. 161-168 - http://www.studiajudaica.pl/sj06toma.pdf
  • Leon Nemoy, Karaites, Encyclopaedia Judaica, Brill: 2003
  • Philip E. Miller, Karaite Separatism in Nineteenth-Century Russia, Hebrew Union College Press: 1993
  • William Harris Rule, History Of The Karaite Jews, Kessinger Publishing: 2007
  • Roman Freund, Karaites and Dejudaization, Almqvist & Wiksell: 1991
  • Karaj kiuńlari. Dziedzictwo narodu karaimskiego we współczesnej Europie, Materiały z konferencji naukowej, Warszawa 19-21 IX 2003, red. Henryk Jankowski, Mariola Abkowicz, Bitik: 2004
  • Grzegorz Pełczyński, Karaimi Polscy, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk: 2004
  • Szymon Szyszman, Karaimizm. Historia i doktryna, Bitik: 2005


Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Karaimi":

Wielkie Księstwo Litewskie ...

Kościoły i związki wyznaniowe w Polsce ...

Żydzi mesjanistyczni ...

Języki tureckie ...

Millet ...

Chazarowie ...

Karaimi Karaimi w tradycyjnych strojach ( XIX -wieczna rycina ) XIX -wieczny duchowy przywódca karaimski ( hazzan ) - Awraham ...

Ramla (Izrael) ...

Helena Iwańciów ...

Demografia Izraela ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Karaimi":

218. Struktura narodowościowa i etniczna Polski (plansza 5) ...

Struktura ludności w Polsce (plansza 18) e height=380 width=770 > Karaimi Romowie Mniejszości narodowe, grupy etniczne Mniejszość narodowa/etniczna – grupa obywateli mniej liczna od pozostałych ...

Struktura ludności w Polsce (plansza 19) e height=380 width=770 > Mniejszości narodowe Niemcy Żydzi Ukraińcy Ormianie Białorusini Grecy Słowacy Starowiercy Litwini Czesi Rosjanie Mniejszości etniczne Łemkowie Romowie Karaimi Tatarzy ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie