Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Georges Lemaître

Georges Lemaître

Georges-Henri Lemaître

Georges Lemaître
Urodzony17 lipca 1894
Charleroi
Zmarł20 czerwca 1966
Leuven
Zawód ksiądz , kosmolog
Ogólna teoria względności
G_{\mu \nu} + \Lambda g_{\mu\nu} = {8\pi G\over c^4} T_{\mu \nu}\,
Równanie Einsteina
Wstęp
Aparat matematyczny

Georges-Henri Lemaître () (ur. 17 lipca 1894 w Charleroi – zm. 20 czerwca 1966 w Leuven ) belgijski ksiądz katolicki i astronom , jeden ze współtwórców współczesnej kosmologii relatywistycznej. Jako pierwszy zastosował w kosmologii fizykę kwantową , Rozwijał idee Alberta Einsteina . Stworzył hipotezę Wielkiego Wybuchu (nazywał ją Hipotezą Pierwotnego Atomu). Przewidział istnienie promieniowania reliktowego .

Georges Lemaître urodził się 17 lipca 1894 roku w Charleroi w Belgii . Odbywał tam też studia średnie w kolegium jezuickim . W 1910 roku przeniósł się z rodziną do Brukseli , gdzie zapisał się do Kolegium św. Michała w Etterbeek . Planował przygotować się tam do studiów górniczych , które rozpoczął w 1911 roku na uniwersytecie w Leuven.

Ukończył studia w 1914 roku i zaraz po wybuchu I wojny światowej wstąpił do wojska. W 1919 roku wrócił do Leuven , aby uzyskać doktorat z matematyki i fizyki . Po jego uzyskaniu, w październiku 1920 roku Lemaître wstąpił do seminarium duchownego dla opóźnionych powołań w Mechelen . Święcenia kapłańskie przyjął 22 września 1923 roku[1].

Niedługo po święceniach Lemaître uzyskał stypendium na wyjazd do Cambridge University . Następnie odwiedził Kanadę i Stany Zjednoczone , gdzie zatrzymał się dłużej w Harvard College Observatory , gdzie opublikował swoje prace o Wszechświecie de Sittera i gwiazdach zmiennych , oraz w Massachusetts , gdzie rozpoczął regularne studia w MIT , a następnie uzyskał tam kolejny doktorat.

W grudniu 1924 roku Lemaître zainteresowany odkryciem prawa Hubble'a opublikował swoją najważniejszą[2] pracę pt. Wszechświat jednorodny o stałej masie i rosnącym promieniu, wyjaśniający prędkość radialną mgławic pozagalaktycznych (Un universe homogène de masse constante et de rayon croissant rendant compte de la vitesse radiale des nébuleuses extra-galactiques)[3].

W 1940 roku Lemaître został członkiem Papieskiej Akademii Nauk , a w 1960 roku jej prezesem, którym pozostał do śmierci. Za jego rządów do Akademii nowi członkowie byli powoływani bez względu na narodowość i wyznanie. Między innymi przyjęto do niej Paula Diraca i Johna Ecclesa .

Pierwszą poważną chorobą Lemaître'a był zawał serca w 1964 roku. Kryzys nastąpił 9 czerwca 1966 roku. Lemaître został umieszczony w szpitalu, gdzie Odon Godart odwiedził go 16 lub 17 czerwca, by porozmawiać o odkryciu przewidzianego wcześniej przez Lemaître'a promieniowania tła . Lemaître zmarł 20 czerwca 1966 roku. Został pochowany na cmentarzu w Charleroi .

Przypisy

  1. A. Lightman, Światło z przeszłości. Dzieje Kosmologii współczesnej, Warszawa 2003, s. 27.
  2. Michał Heller: Kosmologia Lemaître'a. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2008, ss. 10, 21. . 
  3. Georges Lemaître. Un universe homogène de masse constante et de rayon croissant rendant compte de la vitesse radiale des nébuleuses extra-galactiques. „Annales de la Société Scientifique de Bruxelles”. 47A, ss. 49-59 (1927) ( fr. ). 

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Georges Lemaître":

1972 ...

Archeologia ...

1908 ...

Danton ...

Narodowy socjalizm ...

Ewolucja ...

Zoologia ...

1969 ...

1983 ...

1925 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Georges Lemaître":

218 Oblicza światowej kultury (plansza 3) ...

Historia informatyki część I (plansza 20) ...

25. Komunizm (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie