Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

George Zweig

George Zweig

George Zweig
Urodzony 1937
  ZSRR , Moskwa
Zawódfizyk

George Zweig (ur. w roku 1937 w Moskwie , w rodzinie żydowskiej) - fizyk, był początkowo uczniem Richarda Feynmana , lecz z czasem poświęcił się neurobiologii . W roku 1959 ukończył Uniwersytet Michigan , a w roku 1964 Politechnikę Kalifornijską . Wiele lat spędził jako pracownik naukowy prowadząc badania naukowe w amerykańskim Narodowym Laboratorium Los Alamos i Politechnice w Massachusetts . Od roku 2004 zajął się pracą w przemyśle finansowym.

W roku 1964 Zweig, będąc studentem ostatniego roku Politechniki Kalifornijskiej , (niezależnie od M. Gell-Manna ) wysunął hipotezę istnienia kwarków . Zweig początkowo nazywał je "asami", posługując się analogią do czterech asów w tali kart, gdyż podejrzewał on, iż kwarków jest cztery.

Podobnie jak M. Gell-Mann , Zweig przypuszczał, iż cząstki takie jak proton i neutron mogą być traktowane nie jako cząstki elementarne, lecz jako cząstki złożone z innych cząstek (które on nazywał "asami" a Gell-Mann kwarkami). Jednak w przeciwieństwie do Gell-Manna, Zweig był skłonny uwierzyć, iż "asy" (kwarki) są fizycznie istniejącymi cząstkami[1].

W roku 1969 Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki przyznano Gell-Mannowi. Nagrodę przyznano za całościowy wkład i odkrycia dotyczące klasyfikacji cząstek elementarnych i oddziaływań zachodzących pomiędzy nimi, a nie za samą teorię kwarków, która w owych czasach nie była jeszcze w pełni akceptowana.

Tak więc pomimo swojego wielkiego wkładu w prace nad teorią kwarków, która obecnie jest częścią powszechnie akceptowanego Modelu Standardowego , G. Zweigowi nigdy nie przyznano Nagrody Nobla .

W latach 70. XX wieku Zweig zajął się neurobiologią i badaniami nad transdukcją dźwięku w impulsach nerwowych w ślimaku ucha wewnętrznego - części ludzkiego ucha . W roku 1975 , podczas badań nad ludzkim uchem Zweig wyprowadził ciągłą transformatę falkową.

W roku 1981 fundacja MacArthura przyznała Zweigowi swój grant ( MacArthur Fellowship ).

W roku 1996 Zweig został członkiem United States National Academy of Sciences.

Obecnie Zweig pracuje dla Renaissance Technologies na Long Island w Nowym Jorku .

Zobacz też

Przypisy

  1. CERN Preprint, number 8182/TH401 (1964) 24p.


Inne hasła zawierające informacje o "George Zweig":

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

Sztuka ...

Brno ...

Huldrych Zwingli ...

Franciszek Clet ...

Jan Chen Xianheng ...

Nowa Anglia ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

Taylor Swift ...


Inne lekcje zawierające informacje o "George Zweig":

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 12) ...

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 6) ...

027. Empiryzm Davida Hume`a (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie