Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

George Wald

George Wald

George Wald (ur. 18 listopada 1906 , zm. 12 kwietnia 1997 ) – amerykański fizjolog biochemik, profesor biologii na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge w Stanach Zjednoczonych , laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1967 roku[1].

George Wald urodził się w Nowym Jorku . Jego rodzicami byli emigranci Isaac, pochodzący ze wsi pod Przemyślem i Ernestine Rosenmann, z małej wiejskiej miejscowości pod Monachium , w Bawarii . Nauki pobierał w szkole zasadniczej na Brooklynie , a stopień licencjatu nauk ścisłych otrzymał w College Washington Square na Uniwersytecie Nowojorskim w 1927 . Następnie, w roku 1932 , rozpoczął studia na Uniwersytecie Kolumbii . Podczas tego okresu był studentem i asystentem badań profesora Selig Hecht. Po studiach Wald wyjechał do Europy , do Niemiec by pracować z Otto Heinrich Warburg w Heidelbergu oraz z odkrywcą witaminy , Paulem Karrer w Zurychu w Szwajcarii . W 1933 roku po dojściu do władzy Adolfa Hitlera powrócił do USA na Uniwersytet Chicagowski . Podczas pobytu w Europie w trakcie prowadzonych badań odkrył, iż witamina A jest częścią składową siatkówki oka.

W 1934 roku dr Wald przyjął posadę nauczyciela na Harvardzie w instytucie Nauk Biochemicznych. Tam był instruktorem i nauczycielem biologii ( 1935 - 1939 ), instruktorem wydziału ( 1939 - 1944 ), profesor nadzwyczajnym ( 1944 - 1948 ) i profesorem biologii (od 1948 ). Dr Wald był również profesorem biochemii na Uniwersytecie Kalifornijskim w letnim okresie w roku 1956 .

W roku 1967 za odkrycia dotyczące chemizmu widzenia, głównie struktury rodopsyny (purpury wzrokowej), wraz z Haldanem Keffer Hartline oraz szwedem Ragnarem Granitem , otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

Nagrody i wyróżnienia

W roku 1939 dr Wald otrzymał Nagrodę Eli Lilly Nagroda za Fundamentalne Badania w dziedzinie biochemii od Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego. W 1952 roku prowadził objazdowe wykłady jako przedstawiciel National Sigma Xi. W 1953 roku otrzymał Nagrodę Lasker Amerykańskiego Stowarzyszenia Zdrowia Społecznego w dowód uznania za jego wybitne odkrycia w biochemii z specjalnym odniesieniem do zmian związany z wizją i funkcją witaminy. W 1955 roku przyznano mu Medal Cenzora Stowarzyszenia Badań nad Ophthalmology a w roku 1959 Medal Rumforda przyznany przez Amerykańską Akademię Sztuk i Nauk. W 1966 roku otrzymał Medal Ives Amerykańskiego Towarzystwa Optycznego a w roku następnie, wspólnie z jego żoną Ruth Hubbard, Medal Pawła Karrera od Uniwersytetu w Zurychu.

Tytuły naukowe

W roku 1950 dr Wald został wybrany do Narodowej Akademii Nauk a w roku 1958 do Amerykańskiego Towarzystwa Filozoficznego. Był członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk w Bostonie .

George Wald przez szereg lat uzyskał honorowy stopień honoris causa od wielu uczelni na świecie. W roku 1957 od Uniwersytetu Berne, w roku 1958 od Uniwersytetu Yale , w 1962 od Uniwersytetu Wesleyan, w 1965 roku od Uniwersytetu Nowego Jorku, w 1966 roku Uniwersytetu McGill, w 1968 roku od Uniwersytetu Clark i od Amherst College.

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "George Wald":

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

Sztuka ...

Brno ...

Huldrych Zwingli ...

Franciszek Clet ...

Jan Chen Xianheng ...

Nowa Anglia ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

Taylor Swift ...


Inne lekcje zawierające informacje o "George Wald":

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 12) ...

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 6) ...

027. Empiryzm Davida Hume`a (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie