Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Anna Boleyn

Anna Boleyn

Anna Boleyn
Anna Boleyn, obraz autorstwa Marcusa Gheeraertsa Młodszego, namalowany w XVII wieku

Anna Boleyn (ur. 1501 / 1507 , zm. 19 maja 1536 w Londynie ) – druga żona króla Anglii i Irlandii , dama dworu pierwszej żony Henryka VIII , Katarzyny Aragońskiej oraz matka późniejszej panującej królowej AngliiElżbiety I . Córka Tomasza Boleyna i Elżbiety Howard.

Spis treści

Zarys biografii

Anna była kuzynką Katarzyny Howard , piątej żony Henryka VIII (matka Anny i ojciec Katarzyny byli rodzeństwem). Dzieciństwo i młodość spędziła na dworze królowej francuskiejKlaudii oraz na dworze królowej Nawarry - Małgorzaty . Gdy jako młoda, wykształcona kobieta wróciła do Anglii była zaręczona z Henrym Percym , księciem Northumberland, ten ożenił się jednak z Marią Talbot, zaś Anna wróciła na dwór, gdzie poznała króla.

Henryk VIII dla uzyskania możliwości jej poślubienia sprzeniewierzył się papieżowi i rozwiódł z Katarzyną Aragońską , co spowodowało zerwanie z papiestwem, dając początek anglikanizmowi . Potajemny ślub Henryka VIII i Anny Boleyn, jeszcze przed unieważnieniem małżeństwa z Katarzyną, miał miejsce 25 stycznia 1533 roku – Anna była już w tym czasie ciężarna. Elżbieta urodziła się 7 września tego samego roku. Henryk VIII według większości źródeł historycznych nie krył rozczarowania narodzinami córki, nie syna. Dwie kolejne ciąże Anny zakończyły się poronieniem, zaś następna - urodzeniem martwego chłopca w styczniu 1536 roku.

Wkrótce potem Annę oskarżono o doprowadzenie czarami do małżeństwa z Henrykiem, o zdradę męża z pięcioma mężczyznami (w tym z własnym bratem), wreszcie o spiskowanie mające doprowadzić króla do śmierci. Zarzuty te były najprawdopodobniej fikcyjne, a dowody - spreparowane. Król był rozczarowany Anną i brakiem męskiego potomka - obawiał się jednak oddalić ją, gdyż małżeństwo z Katarzyną, która w tym czasie nadal żyła, przez wielu nie zostało nigdy uznane za nieważne. Gdy ta jednak w styczniu 1536 zmarła, przeszkoda została usunięta. Mówi się, że w owym czasie król był już zakochany w Jane Seymour i potrzebował pretekstu, by móc ją poślubić.

2 maja 1536 roku Anna została aresztowana i uwięziona w londyńskiej twierdzy Tower. W radzie, która skazywała Annę, znajdował się jej ojciec, Tomasz Boleyn, którego jednak zwolniono na czas procesu, żeby oszczędzić mu sądzenia własnej córki i syna. Ostatecznie głównym oskarżycielem został jej wuj, Tomasz Howard, 3. książę Norfolk. 15 maja skazano ją na śmierć przez ścięcie. 17 maja małżeństwo z Henrykiem zostało unieważnione, a dwa dni później, 19 maja wykonano wyrok. 30 maja , zaledwie po 11 dniach, Henryk VIII poślubił Jane Seymour. Anna Boleyn do samego końca pozostała dumna. Nigdy nie przyznała się do winy. Ostatni list do Henryka VIII zakończyła Twoja najwierniejsza żona, Anna. Henryk wiedząc, że angielscy kaci nie są najlepsi, sprowadził dla niej kata z Francji . Jeden cios miecza zakończył jej życie. Anna była pierwszą królową Anglii, na której wykonano wyrok śmierci. Była ostatnią żoną Henryka VIII, która została koronowana (jej następczynie byłyby więc tylko żonami króla, jednak ten uchwalił odpowiedni akt).

Grób

Anna Boleyn została rozczłonkowana i pochowana na terenie zamku Tower of London w kaplicy St Peter ad Vincula w pobliżu miejsca gdzie stał szafot , w anonimowym grobie wśród wielu innych osób straconych w czasie panowania Henryka VIII, m.in. obok Tomasza More (którego głowę pochowano w Canterbury ). Córka Elżbieta I (obawiając się być może odkrycia nieprzyjemnych prawd) nic nie uczyniła, by zrehabilitować pamięć matki i o grób nie dbała. Dopiero w roku 1876 , z okazji generalnego remontu kaplicy, znaleziono i zidentyfikowano szczątki Anny Boleyn oraz jej kuzynki Katarzyny , także ściętej i pogrzebanej obok Anny. Obie byłe królowe pochowano w osobnej krypcie przed głównym ołtarzem, płytę pokrywającą grób ozdobiono ich herbami , a w epitafium przywrócono im odebrany przez sądy Henryka VIII tytuł Queen[1].

W kulturze masowej

Historię ostatnich dni życia Anny Boleyn przedstawia opera seria Gaetano Donizettiego , wystawiona po raz pierwszy w 1830 w Teatro Carcano w Mediolanie pod zitalianizowanym tytułem Anna Bolena. Libretto Anny Boleny napisał Felice Romani. Prapremiera stała się pierwszym tak ogromnym sukcesem kompozytora; jest to także najwcześniejsza z oper Donizettiego, do dziś ciesząca się popularnością wśród melomanów. Na podstawie jej biografii powstały filmy oraz serial:

Przypisy

  1. Fraser, str. 425-426

Bibliografia

  • Antonia Fraser, The Six Wives of Henry VIII, London 1992
  • Philippa Gregory, "The Other Boleyn Girl" pol."Kochanice króla"


Poprzednik
Katarzyna Aragońska
Królowa Anglii
1533 - 1536
Następca
Jane Seymour


Inne hasła zawierające informacje o "Anna Boleyn":

Brno ...

Iwan IV Groźny ...

XVI wiek króla Aragonii48 Elżbieta I Wielka 7 września 1533Greenwich24 marca 1603Richmond1558-1603Henryk VIII Tudor (1491-1547), król AngliiAnna Boleyn (1501-1536), c. Tomasza Boleyna, 1 hrabiego Wiltshire Władcy Francji w ...

Stanisław Hozjusz ...

Wojciech Bogusławski ...

1731 ...

Zygmunt III Waza ...

Maciej Słomczyński ...

1977 ...

Ludwik XVIII ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Anna Boleyn":

115b Polityka ostatnich Jagiellonów. Pierwsze bezkrólewia. (plansza 10) ...

009. Charakter - ludzkie cechy charakteru (plansza 20) ...

Zemsta - dramatem (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie