Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

G8

G8

Grupa ośmiu najbardziej wpływowych państw świata (G8), ( ang. Group of Eight, ros. Большая восьмёрка) G8 - forum polityczno-gospodarcze zrzeszające państwa: Wielka Brytania , Francja , Niemcy , Włochy , Japonia i Stany Zjednoczone (G6, od 1975 ), Kanada (G7, od 1976 ) i Rosja (od 1997 ). Na szczyty G8 zapraszany jest także przedstawiciel Przewodniczący Komisji Europejskiej z ramienia Unii Europejskiej . Przywódcy państw G8 spotykają się na corocznych szczytach gospodarczych i politycznych. Szczyty te są okazją do protestów organizowanych przez antyglobalistów . Lokalizacja szczytu zmienia się rotacyjnie według następującej kolejności: Francja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Japonia, Włochy, Kanada, Rosja. Ostatni, 35. szczyt G8 odbył się w 2009 roku w L'Aquila we Włoszech . Przyjmuje się, że w skład G8 wchodzą państwa najbardziej wpływowe i najbogatsze, co nie jest ścisłe, ponieważ nie obejmuje ona np. Chin - obecnie trzeciej potęgi gospodarczej świata. Dlatego też, w celu zwiększenia reprezentatywności forum, od 2005 odbywają się spotkania określane jako G8+5 , z udziałem przedstawicieli Chin , Brazylii , Meksyku , Indii i RPA . Przed zaproszeniem Rosji do składu grupy w 1997, od 1994 odbywały się spotkania po szczytach G7 z przedstawicielami Rosji, określane wówczas jako G7+1.

Należy jednocześnie wspomnieć, że G8 nie jest organizacją międzynarodową a tylko grupą państw spotykających się na szczytach gospodarczo-ekonomicznych - to z tego względu, iż nie posiada chociażby swoich stałych organów ani sformalizowanej struktury. Prezydencja w grupie obejmowana jest co roku przez kolejne państwo, które jest odpowiedzialne za organizację spotkań ministerialnych i szczytu, w którym uczestniczą szefowie państw.

Charakterystyka

To jedyna w swoim rodzaju instytucja kontrolowana przez osiem osób. Kraje wchodzące w skład grupy G8 stanowią zaledwie 14% ludności świata, ale dysponują jednocześnie 65% bogactwa świata. Mając pieniądze, kraje te mogą wywierać znaczący wpływ na gospodarkę i politykę światową. Grupa G8 wyznacza kierunek polityki takich instytucji globalnych, jak Bank Światowy , Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) i Światowa Organizacja Handlu (WTO).

Grupa rozpoczęła swoją działalność w gronie 6 krajów. Później została rozszerzona do 7 i w końcu 8 krajów. Spotkania grupy odbywają się nieprzerwanie od 1975 r. Ta instytucja stała się centralnym forum globalnych rządów i globalnej polityki gospodarczej.

Protesty i krytyka G8

W ostatnich latach przy okazji szczytów G8 odbywają się protesty społeczne. Po raz pierwszy protesty na dużą skalę odbyły się w Genui w 2001 roku, kiedy jeden z demonstrantów, działacz anarchistyczny Carlo Giuliani, został zastrzelony przez policjanta. Duże protesty także odbyły się podczas szczytu G8 w 2005 roku w Szkocji .

Jednym z argumentów wysuwanych przez krytyków G8 jest jej niedemokratyczność. Grupa nie jest odpowiedzialna przed żadną międzynarodową organizacją i nie posiada formalnego statutu. Grupa, zdaniem krytyków, podejmuje jednostronnie decyzje, które mają globalne skutki dla wszystkich. Pozostała krytyka dotyczy odpowiedzialności za problemy związane z globalizacją ekonomiczną - biedę krajów globalnego Południa przez kraje Północy, które są zdaniem krytyków, odpowiedzialne za biedę i kryzys zadłużenia krajów południa, problemy ekologiczne, koncentrację kapitału w rękach korporacji i pojedynczych osób, etc.


Inne hasła zawierające informacje o "G8":

Hasło nie występuje w innych hasłach!


Inne lekcje zawierające informacje o "G8":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie