Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Progesteron

Progesteron

Wzór strukturalny progesteronu

Progesteron (luteina) – steroidowy żeński hormon płciowy wytwarzany przez ciałko żółte i łożysko (w czasie ciąży ). Najważniejszy hormon wydzielany przez gonady (jajniki i jądra).

Wydzielanie progesteronu wzrasta po owulacji , co

  • przygotowuje błonę śluzową macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja
  • hamuje skurcze macicy
  • wstrzymuje dojrzewanie pęcherzyków Graafa .

W warunkach fizjologicznych progesteron jest wytwarzany w zluteinizowanych komórkach ziarnistych ciałka żółtego jajnika, w zespólni kosmków łożyska od około 14–18 tygodnia ciąży, w warstwie pasmowatej i siatkowatej kory nadnerczy oraz w ośrodkowym układzie nerwowym . Ciałko żółte jajnika wytwarza progesteron w drugiej fazie cyklu płciowego w ilościach wzrastających od około 5 do 55 mg na dobę w 20–22 dniu cyklu i zmniejszających się do 27 dnia cyklu. Wydzielanie progesteronu przez ciałko żółte odbywa się pulsacyjnie.

Spis treści

Znaczenie

Hormon ten umożliwia implantację zapłodnionego jaja w błonie śluzowej macicy i utrzymanie ciąży. Jeśli do ciąży nie dojdzie, wydzielanie progesteronu zmniejsza się i dochodzi do menstruacji. W przypadku zajścia w ciążę progesteron jest wydzielany na początku przez ciałko żółte, a po 14-18 tygodniu ciąży zaczyna być wytwarzany także przez łożysko i jego produkcja jest na tyle duża, że ciałko żółte nie jest niezbędne do dalszego utrzymania ciąży.

Działanie

W organizmie kobiety progesteron działa poprzez specyficzne receptory zlokalizowane m.in. w macicy, gruczołach sutkowych , OUN (ośrodkowy układ nerwowy) i przysadce mózgowej . Ludzki receptor dla progesteronu występuje jako dwie izoformy: PR-A i PR-B. PR-A może pełnić rolę zarówno inhibitora, jak i aktywatora transkrypcji, co tym samym umożliwia różne działania tkankowe.

Najważniejsze efekty oddziaływania progesteronu na narząd rodny to:

  • ułatwianie owulacji, poprzez dokonywanie proteolizy ściany pęcherzyka Graafa;
  • sekrecyjna przemiana endometrium, umożliwiająca implantację zapłodnionego jaja;
  • hamowanie nadmiernego rozrostu endometrium pod wpływem działania estrogenów ;
  • cykliczne zmiany w nabłonku jajowodów, szyjki macicy i pochwy.

Progesteron działa synergistycznie z estrogenami na gruczoł sutkowy, pobudzając wzrost pęcherzyków gruczołowych i nabłonka przewodów oraz uczestnicząc w ekspresji receptorów niezbędnych do laktacji. Progesteron jest hormonem niezbędnym do utrzymania ciąży przez cały okres jej trwania:

  • hamuje odpowiedź immunologiczną matki na antygeny płodu,
  • jest substratem do produkcji gliko- i mineralokortykoidów płodu,
  • hamuje poród, znosi samoistną czynność skurczową ciężarnej macicy.
  • zmniejsza kurczliwość mięśniówki macicy
  • pobudza błonę śluzową jajowodów i macicy do wydzielania substancji odżywczych
  • przygotowuje gruczoł sutkowy do laktacji
  • zmniejsza wrażliwość macicy na oksytocynę i syntezę receptorów
  • hamuje powstawanie prostaglandyn
  • zatrzymuje wodę – obrzęki
  • spadek poziomu progesteronu – wahania nastroju, depresja poporodowa
  • rozszerza żyły – wolniejszy przepływ krwi – sprzyja powstawaniu żylaków
  • przebarwienia skóry ( ostuda )

Inne metaboliczne efekty oddziaływania progesteronu to:

  • podwyższanie temperatury ciała, stymulacja oddychania,
  • obniżanie stężenia aminokwasów w surowicy,
  • normalizacja poziomu glukozy w surowicy,
  • działanie przeciwandrogenne, polegające na hamowaniu aktywności 5alfa reduktazy, przekształcającej testosteron w dihydrotestosteron.

Prekursorem progesteronu jest cholesterol syntetyzowany z acetylo-CoA oraz pochodzący z lipoprotein o niskiej gęstości frakcji (LDL). W błonie wewnętrznej mitochondriów cholesterol pod wpływem LH ulega konwersji do pregnenolonu, który jest bezpośrednim prekursorem progesteronu.

Metabolizm

Metabolizm progesteronu odbywa się głównie w wątrobie (gdzie około 90% hormonu podlega efektowi pierwszego przejścia), również w nerkach i w śladowych ilościach w innych narządach, np. w mięśniach. W wyniku redukcji w pozycji 5 beta w pierścieniu A powstają glukuroniany , które po uwolnieniu do krwi przechodzą do moczu, skąd głównie jako glukuronian pregnandiolu wydalane są na zewnątrz organizmu (50-60% metabolitów). W wyniku redukcji w pozycji 5 alfa powstaje w hepatocytach, jak i poza wątrobą, 5 alfa dihydroprogesteron, który po koniugacji z kwasem siarkowym jest wydzielany do żółci i wydalany z kałem (10% metabolitów).

Około 96-99% progesteronu występuje w postaci związanej z białkami osocza – w około 50-54% z albuminami i w 43-48% z transkortyną. Stężenia progesteronu w surowicy pomiędzy 5–15 ng/ml, odpowiadające fizjologicznej wczesnej fazie lutealnej są wystarczające do dokonania przemiany sekrecyjnej endometrium i utrzymania ciąży. Po podaniu dopochwowym 100 mg progesteronu, hormon osiąga maksymalne stężenia w surowicy po ok. 6–7 godz. od podania i stężenia te wynoszą średnio 10,1 ± 4,7 ng/ml. AUC (area under the curve) dla progesteronu podawanego dopochwowo (100 mg) wynosi 77,16 ± 49,02 ng/h/ml-1. Okres półtrwania z surowicy progesteronu podawanego dopochwowo wynosi około 13 godz.

Po podaniu dopochwowym progesteron jest bezpośrednio transportowany do endometrium macicy , które jest fizjologicznym miejscem magazynowania hormonu. Transport progesteronu z pochwy do macicy może odbywać się w mechanizmie bezpośredniej dyfuzji do tkanek endometrium, transportu przezszyjkowego, transportu z krążeniem żylnym i limfatycznym lub ułatwionej dyfuzji przeciwprądowej z naczyń limfatycznych i żylnych do układu tętniczego macicy. Stężenia progesteronu w tkance endometrium (wyrażane w ng/mg białka) są wyższe po podaniu dopochwowym niż po podaniu domięśniowym. Z endometrium progesteron w zależności od zapotrzebowania organizmu jest stopniowo uwalniany do krążenia systemowego. Progesteron podawany dopochwowo przechodzi do krążenia systemowego i omija metabolizm wątrobowy.

Farmakologia

Synteza

Progesteron jest syntetycznie otrzymywanym naturalnym hormonem ciałka żółtego jajnika.

Zastosowanie

W lecznictwie progesteron stosowany jest zapobiegawczo przy ryzyku poronienia , niewydolności ciałka żółtego, zatruciu ciążowym, zaburzeniach miesiączkowania .

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Progesteron":

Oksytocyna ...

Układ hormonalny ...

Steroidy ...

Orzech włoski ...

Ruja ...

Ciałko żółte ...

Przekwitanie ...

Tabletka antykoncepcyjna ...

Przysadka mózgowa ...

Progesteron Wzór strukturalny ProgesteronuProgesteron (luteina) – steroidowy żeński hormon płciowy wytwarzany przez ciałko żółte i ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Progesteron":

Układ hormonalny (plansza 10) estrogeny – powodują rozwój żeńskich cech płciowych, popęd płciowy, regulują cykl menstruacyjny Progesteron – odpowiada za przygotowanie macicy do przyjęcia zarodka, kontroluje przebieg ciąży ...

120. Rozmnażanie się oraz budowa i czynności układu rozrodczego (plansza 20) która trwa do 28 dnia cyklu. W tym czasie ciałko żółte produkuje Progesteron (hormon, który jest także wytwarzany przez łożysko w czasie ciąży). Wpływa ...

121. Rozwój dziecka w łonie matki i po urodzeniu. Antykoncepcja (plansza 5) (spowodowane jest przekrwieniem miednicy mniejszej i uciskiem płodu na pęcherz) zaparcia (wywołane działaniem Progesteronu) zgaga (wywołana działaniem Progesteronu) wzrost temperatury do 37 oC za sprawą ciałka żółtego ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie