Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Günter Blobel

Günter Blobel

Günter Blobel w MPI-CBG w Dreźnie w 2008 roku

Günter Blobel (ur. 21 maja 1936 w Waltersdorf na Dolnym Śląsku , obecnie Niegosławice ) - niemiecki biolog , laureat Nagrody Nobla 1999 .

W 1960 wyjechał do USA , od 1976 profesor Uniwersytetu Rockefellera w Nowym Jorku . Kierował przy tej uczelni Laboratory of Cell Biology.

Prowadził badania nad transportem cząsteczek białek przez błony wewnątrzkomórkowe. Był współautorem teorii (tzw. hipoteza sygnałowa) głoszącej, że każde nowo powstałe białko ma na jednym końcu dodatkową, krótką sekwencję aminokwasów (peptyd sygnałowy), umożliwiającą mu przemieszczenie się przez błonę. Prace Blobela przyczyniły się do zrozumienia mechanizmu niektórych chorób dziedzicznych oraz produkcji nowych leków.

W 1999 został wyróżniony Nagrodą Nobla za badania nad mechanizmem i identyfikacją wewnętrznych sygnałów kierujących transportem i lokalizacją białek w komórkach. Fundusze otrzymane z nagrody przeznaczył na sfinansowanie odbudowy kościoła Maryi Panny w Dreźnie i synagogi drezdeńskiej .

Żonaty z Laurą Maioglio.

Bibliografia

  1. Beata Tarnowska: Nagrody Nobla. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Günter Blobel":

Pstrąg tęczowy ...

U-Boot ...

Imieniny ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

1999 't Hooft , Martinus J.G. Veltman z chemii - Ahmed H. Zewail z medycyny - Günter Blobel z literatury - Günter Grass nagroda pokojowa - organizacja Lekarze bez Granic z ...

Olsztyn ...

Armia Austro-Węgier ...

1944 ...

1992 ...

Komisja Europejska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Günter Blobel":

242. Przemiany w kulturze i obyczajowości (plansza 2) ...

Historia informatyki część I (plansza 12) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie