Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Góry Dynarskie

Góry Dynarskie

Mapa fizyczna
Przełęcz Valbona w Albanii

Góry Dynarskie lub Alpy Dynarskie ( serb. , czarnog. i chorw. Dinarsko gorje, alb. Alpet Dinaride, boś. Dinarske Planine i słoweń. Dinarsko gorstvo) – łańcuch górski na Półwyspie Bałkańskim , wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Adriatyckiego , w Bośni i Hercegowinie , Chorwacji , Słowenii , Serbii , Kosowie , Czarnogórze i Albanii . Najwyższym szczytem jest Maja e Jezercës (2694 m) w Górach Północnoalbańskich . Nazwa "Góry Dynarskie" pochodzi od pasma Dinara (najwyższy szczyt – Veliki Troglav – 1913 m) na granicy Chorwacji i Bośni. Góry te, choć czasami nazywane są Alpami Dynarskimi, nie stanowią części Alp .

Największe miasta położone w Górach Dynarskich to stolica Bośni i Hercegowiny – Sarajewo oraz Split – drugie co do wielkości miasto Chorwacji.

Najwyższym regionem pasma są Góry Północnoalbańskie (Prokletije). Region ten posiada trzy szczyty, które przekraczają wysokość 2600 metrów. Leży na pograniczy Czarnogóry i Albanii. Alpy Dynarskie są największym rejonem górskim w Europie po Kaukazie , Alpach i Górach Skandynawskich . Ciągną się od Alp Julijskich na północy do gór Szar Płanina i Korab na południu. Górskie tereny ciągną się dalej na południe do gór Pindos w Grecji , przez Peloponez , Kretę , Rodos aż do gór Taurus w południowej Turcji .

Spis treści

Geologia

Góry zostały sfałdowane w orogenezie alpejskiej . Strefa zachodnia zbudowana głównie z wapieni mezozoicznych i eoceńskich , zdominowana jest przez rozległe płaskowyże . Część wschodnia – z paleozoicznych i mezozoicznych skał osadowych , tj. łupków ilastych , piaskowców , wapieni oraz częściowo zmetamorfizowanych , poprzecinanych intruzjami głównie granitoidów .

Przyroda

Flora

Przyroda całym obszarze jest bardzo zróżnicowana. Istnieją trzy strefy roślinne: nadmorska, górska i kontynentalna. Roślinność na wybrzeżu jest uboga, rosnąca na skałach. Jest to jednak spowodowane nie tylko przez warunki atmosferyczne, ale głównie w skutek długotrwałego wypasu kóz i owiec. W strefie górskiej dominują obszary trawiaste, rzadziej lesiste, bogato reprezentowana jest flora alpejska, między innymi: szarotka alpejska , skalnica i dzwonek . Część kontynentalna obfituje w lasy bukowe i sosnowe . Rosną tam też jodły i świerki .

Fauna

Fauna również jest dość zróżnicowana. Znajduje się tu duża liczba gatunków endemicznych. Na obszarach górskich żyją niedźwiedzie , wilki i lisy . Prawie wszędzie można zobaczyć jelenie i kozice lub dzikie świnie . Występują tu także węże , jaszczurki itp.

Przyroda

Różnorodność typów krajobrazu, flory i fauny zaowocowała powstaniem licznych parków narodowych: Park Narodowy Thethi, Park Narodowy Valbona (oba w Albanii), Park Narodowy Una, Park Narodowy Sutjeska , Park Narodowy Kozara (wszystkie w Bośni i Hercegowinie), Park Narodowy Risnjak , Park Narodowy Jezior Plitwickich , Park Narodowy Pakelnica, Park Narodowy Welebitu Północnego , Park Narodowy Krka , Park Narodowy Mljet , Park Narodowy Kornati (wszystkie w Chorwacji), Park Narodowy Durmitor , Park Narodowy Biogradska gora, Park Narodowy Jeziora Skadar, Park Narodowy Lovćen oraz Park Narodowy Tara (wszystkie w Czarnogórze).

Geografia

Pasmo zaczyna się na północy, u podnóża Alp Julijskich , od których jest oddzielone doliną rzeki Socza i jej dopływu, Idrijca. Góry Dynarskie ciągną się z północnego zachodu na południowy wschód przez około 700 km, wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego i doliny Sawy . Góry te są terenem wyniesionym wysoko ponad dwie depresje – Kotlinę Panońską na północnym wschodzie oraz basen Adriatyku. Wschodni kraniec pasma wyznaczają rzeki DrinPećka BistricaWielka Morawa . Północna część gór jest węższa (ok. 35 km) i relatywnie niższa (1200–1800 m wysokości). W pobliżu Dubrownika rozciąga się na 250 km, tutaj też znajdują się najwyższe szczyty. Nad Adriatykiem góry opadają stromo do morza, natomiast śródlądowe stoki stopniowo opadają do Kotliny Panońskiej.

Zewnętrzną część gór stanowi wybrzeże dalmatyńskie .

Podział

Góry Dynarskie dzielą się na trzy główne części:

Oprócz trzech wyżej wymienionych części w Górach Dynarskich wyróżnia się jeszcze sześć podgrup:

  • Pasmo Vranicy:
    • VranicaNadkrstac – 2112 m,
    • Zec – Smiljeva kosa – 1872 m,
    • Bitovnja – Lisin – 1744 m,
    • VlašičPaljenik – 1943 m,
    • Petrova Gora – 507 m,
    • Zrinjska Gora – 616 m.
  • Góry Fliszowe:
    • Kozara – 978 m,
  • Pasmo Podrinje:
    • Gučevo – 779 m,
    • Boranja – 881 m,
    • Medvednik – 1247 m,
    • Jablanik – Jablanik – 1275 m.
  • Pasmo Šumadija:
    • Rudnik – 1132 m,
    • Avala
    • Gledičke planine – 922 m.
  • Pasmo Stari Vlah i Raška:
  • Pasmo Nadmorskie:

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Góry Dynarskie":

Wag ...

Trzcina cukrowa ...

Tampere ...

Uznam ...

Jura ...

Zugspitze ...

Michałowice (powiat jeleniogórski) ...

Teatr Nasz ...

Flins ...

Sedmídolí ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Góry Dynarskie":

19 Sygnały na drodze. Hierarchia sygnałów i znaków (plansza 17) ...

23 Pierwsza pomoc (plansza 7) ...

211a Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie