Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Fryderyk Engels

Fryderyk Engels

Friedrich Engels

Urodzony 28 listopada 1820
Wuppertal , Niemcy
Zmarł 5 sierpnia 1895
Londyn , Wielka Brytania

Fryderyk Engels, Friedrich Engels, (ur. 28 listopada 1820 , Barmen (obecnie Wuppertal ), zm. 5 sierpnia 1895 , Londyn ) - niemiecki filozof i socjolog . Był jednym z głównych ideologów komunizmu , a także jednym z organizatorów i przywódców I i II Międzynarodówki .

Życie i twórczość

Był synem właściciela zakładów włókienniczych w Barmen i w Manchesterze, gdzie produkcja bawełny stała się rodzinną tradycją. Do historii przeszedł jako jeden z najbliższych współpracowników Karola Marksa (którego rodzinę utrzymywał) oraz twórców marksizmu i socjalizmu naukowego . W dziele Zasady komunizmu nakreślił wizję społeczeństwa po rewolucji dając wiele ogólnych, ale praktycznych wskazówek jak osiągnąć realizację idei komunistycznych. Wskazówek tych nigdy nie wykorzystano w żadnym państwie komunistycznym (przykładem może być postulat takiej organizacji systemu nauczania, aby robotnicy mogli się szybko przekwalifikowywać, co mogłoby zapobiegać bezrobociu i potrzebie tworzenia sztucznych miejsc pracy).

Po maturze podjął pracę w biurze jednej z fabryk ojca, później pracował w dużej firmie handlowej w Bremie . Służbę wojskową odbył w Berlinie , gdzie poznał zwolenników Hegla . Poglądy heglistów wpłynęły na ukształtowanie się światopoglądu młodego Fryderyka. W latach ( 1842 - 1844 ) pracował w zarządzie fabryki ojca w Manchesterze . W roku 1844 wyjechał do Paryża , gdzie poznał Karola Marksa. Zapisał się także do związku komunistów i innych organizacji robotniczych. Od roku 1844 był współpracownikiem wydawanych przez Karola Marksa i Arnolda Rugego: Deutsch-französische Jahrbücher.

W 1844 napisał wspólnie z Marksem traktat Święta rodzina, czyli krytyka krytycznej krytyki, w którym poddał krytyce heglizm . W latach ( 18451848 ) przebywa razem z Marksem w Paryżu i Brukseli . Na przełomie lat 1848 i 1849 należał do redakcji Neue Rheinische Zeitung. Z powodu udziału w powstaniu badeńskim uciekł do Anglii. W latach ( 1856 - 1869 ) mieszkał w Manchesterze, od 1870 pracował jako publicysta w Londynie, zakładał tam I i II Międzynarodówkę , brał udział w obronie Komuny Paryskiej .

Główne dzieła: Die Lage der arbeitenden Klasse in England ( 1845 ), Manifest der kommunistischen Partei ( 1848 wraz z Marksem ). Wydał z rękopisu drugi i trzeci tom Kapitału Marksa.

Pisma filozoficzne Engelsa poświęcone są głównie obronie i wyjaśnianiu pism Karola Marksa . Stworzył pojęcie materializmu dialektycznego . Fryderyk Engels był gorącym zwolennikiem odbudowy Polski i położenia kresu wpływów carskiej Rosji na stosunki wewnętrzne Niemiec. Swymi poglądami wywarł znaczny wpływ na stworzenie ideologii systemu komunistycznego w Związku Radzieckim.

Uznany za poważnego znawcę zagadnień wojny, aczkolwiek jego poglądy nie wywołały oddźwięku. W 1887 roku we wstępie niezbyt rozpowszechnionej broszury pisał: "Dla Prus-Niemiec niemożliwa już teraz żadna inna wojna prócz światowej. A byłaby to wojna światowa niebywałych dotąd rozmiarów, niebywałej siły..."

Po śmierci Engelsa w 1895 , jego zwłoki zostały skremowane, a prochy - zgodnie z życzeniem zmarłego - wrzucone do Atlantyku.

Dzieła tłumaczone na język polski

Po polsku wydano między innymi:

  • Położenie klasy robotniczej w Anglii ( 1845 );
  • Wojna chłopska w Niemczech ( 1850 );
  • Rewolucja i antyrewolucja w Niemczech ( 1851 );
  • Rozwój socjalizmu od utopii do nauki ( 1877 );
  • Anty-Dühring ( 1877 - 1878 );
  • Pochodzenie rodziny, własności prywatnej i państwa ( 1884 );
  • Druga i trzecia część Kapitału ( 1885 i 1895 );
  • Ludwig Feuerbach ( 1888 );
  • Dialektyka przyrody (wydana w 1925 ).

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Fryderyk Engels":

Odense ...

Linz ...

Uznam ...

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

1972 ...

Sejm grodzieński (1793) ...

Wittenberga ...

1749 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Fryderyk Engels":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

130 Reformy Sejmu Wielkiego. II Rozbiór Polski (plansza 3) ...

119b Wojny XVII w. i ich konsekwencje (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie