Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Frederik Willem de Klerk

Frederik Willem de Klerk

Frederik Willem de Klerk
Data i miejsce urodzenia 18 marca 1936
Johannesburg , Związek Południowej Afryki
7. Prezydent Republiki Południowej Afryki
Okres urzędowaniaod 15 sierpnia 1989
do 10 maja 1994
Przynależność polityczna Partia Narodowa
Poprzednik Pieter Willem Botha
Następca Nelson Mandela

Frederik Willem de Klerk (ur. 18 marca 1936 w Johannesburgu ) – polityk południowoafrykański, prawnik, prezydent RPA w latach 1989 - 1994 , laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1993 (z Nelsonem Mandelą ).

Od 1972 zasiadał w parlamencie z ramienia Partii Narodowej, od 1978 minister kilku resortów. W 1989 po ustąpieniu Pietera Bothy został kolejno przewodniczącym Partii Narodowej (luty) i prezydentem (sierpień). Już w 1988 wyraził jako pierwszy czołowy polityk rządzącej partii opinię, że żadna wspólnota nie powinna dominować nad inną. 2 lutego 1990 wygłosił przemówienie, nazwane później przemówieniem o przełomie, które zapoczątkowało kurs łagodzenia i ostatecznie likwidacji apartheidu w RPA. Podjął decyzje o zniesieniu stanu wyjątkowego oraz uwolnieniu więźniów politycznych, w tym Nelsona Mandeli. W 1994 doprowadził do pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych i prezydenckich, na skutek których władzę w RPA uzyskała czarnoskóra większość.

Działania na rzecz zniesienia apartheidu przyniosły mu Pokojową Nagrodę Nobla w 1993 , wspólnie z Nelsonem Mandelą. Po wyborach z 1994 został zastąpiony przez Mandelę na stanowisku prezydenta, pozostał jeszcze do 1996 na stanowisku II wiceprezydenta (I wiceprezydentem został Thabo Mbeki ). W 1997 wycofał się z życia politycznego.

W późniejszych latach głośne były sprawy rozwodu de Klerka ( 1998 ) oraz zabójstwa (prawdopodobnie na tle rabunkowym) jego byłej żony ( 2001 ).

Został wybrany Człowiekiem Roku 1993 magazynu Time wspólnie z Nelsonem Mandelą , Jaserem Arafatem i Icchakiem Rabinem . 7 lutego 1992 roku odwiedził Polskę .

Źródła

  • Beata Tarnowska (red.), Nagrody Nobla. Leksykon PWN, Warszawa 2001
  • Almanach świata'95. Fakty, liczby, ludzie, Warszawa-Kraków 1994


Inne hasła zawierające informacje o "Frederik Willem de Klerk":

Walonowie ...

Lata 90. XX wieku ...

Fryderyk VII ...

1993 ...

Rewolucja francuska ...

1990 stycznia – otwarto pierwszą restaurację McDonald's w Moskwie . 2 lutego – południowoafrykański prezydent Frederik Willem de Klerk zezwolił na działalność Afrykańskiego Kongresu Narodowego i obiecał, ...

1927 ...

Universiteit Leiden ...

Universiteit van Amsterdam ...

Uniwersytet Techniczny w Delft ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Frederik Willem de Klerk":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie