Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Franciszek II Burbon

Franciszek II Burbon

Franciszek II Burbon

Franciszek II Burbon, wł. Francesco d'Assisi Maria Leopoldo ( 16 stycznia 183627 grudnia 1894 ) - król Obojga Sycylii w latach 1859 - 1861 .

Syn i następca Ferdynanda II Burbona , oraz jego żony Marii Krystyny Sabaudzkiej . Franciszek II był ostatnim królem Neapolu z dynastii Burbonów . Rodzice zaniedbali jego edukację, a dorosły Franciszek okazał się człowiekiem słabego charakteru, podatnym na wpływy jego macochy - Marii Teresy Habsburg , arcyksiężniczki austriackiej , księży i stronnictwa reakcyjnego na dworze sycylijskim.

Spis treści

Małżeństwo

Franciszek II z żoną

8 stycznia 1859 poślubił Marię Zofię Wittelsbach, księżniczkę bawarską i młodszą siostrę cesarzowej austriackiej - Elżbiety "Sissi" . Ich jedynym dzieckiem była córka Krystyna, która jednak żyła tylko 3 miesiące.

Tron

Franciszek odziedziczył tron po śmierci swojego ojca ( 22 maja 1859 ). Od razu mianował on premierem Carlo Filangieri - ten zdając sobie sprawę ze znaczenia kolejnych zwycięstw armii francusko - piemonckiej w Lombardii , doradził Franciszkowi zaakceptowanie przymierza z Sardynią (proponowanego przez Camillo Cavoura ). Cavour zaproponował podzielenie ziemi papieskich między Sardynię i Sycylię, jednak król odmówił zawarcia tego przymierza, ponieważ według niego było to świętokradztwo. Filangieri natomiast mocno popierał projekt konstytucji, mówił, że tylko ona może uratować dynastię. Król odmówił ponownie i premier podał się do dymisji.

Problemy

W Kalabrii i na Sycylii rewolucyjne partie ciągle spiskowały, żeby obalić Franciszka, a Giuseppe Garibaldi przygotowywał swoją wyprawę na południe. Spiski na Sycylii zostały wykryte, a spiskowcy surowo ukarani, ale Rosalino Pilo i Francesco Crispi zorganizowali powstanie, które wykorzystał Garibaldi. W maju 1860 wylądował on w Marsali , razem ze słynnym tysiącem czerwonych koszul, a cała wyspa chętnie mu się poddała.

Te wydarzenia wreszcie przestraszyły Franciszka, który zgodził się na uchwalenie konstytucji, ale to z kolei spowodowało rozruchy w Neapolu i dymisje kolejnych ministrów. Nowym premierem został Liborio Romano. Dezintegracja armii i marynarki, spowodowała apatię społeczeństwa. Cavour wysłał jeden z piemonckich oddziałów na granicę, żeby obserwował dalszy rozwój zdarzeń. Garibaldi przekroczył cieśninę mesyńską i kierował się na północ, wszędzie przyjmowano go jak wyzwoliciela. Wreszcie po długich wahaniach, na apel samego Garibaldiego i po naradzie z Romano, Franciszek opuścił Neapol ( 6 września ). Towarzyszyła mu żona Maria Zofia, dwór i dyplomaci (oprócz francuskich i angielskich), wszyscy udali się morzem do Geaty , gdzie stacjonowała większa część armii. Następnego dnia Garibaldi wkroczył do Neapolu i został tam entuzjastycznie przywitany, później powołał prowizoryczny rząd.

Król Sabaudii - Wiktor Emanuel II zdecydował się na inwazję na ziemie papieskie, później wkroczył do Królestwa Obojga Sycylii. 1 i 2 października oddziały Garibaldiego pokonały lojalnych neapolitańskich rojalistów pod Volturno , w tym samym czasie padła Kapua .

Jedynie Gaeta, Messina i Civitella del Tronto dalej stawiały opór - ich oblężenie rozpoczęło się 6 listopada . Oboje królewscy małżonkowie zachowywali się ze spokojem i godnością, nawet gdy przybyła francuska flota. Stawiali opór aż do 12 lutego 1861 , kiedy Gaeta skapitulowała. Królestwo Obojga Sycylii zostało włączone do Królestwa Włoch. Franciszek i Maria Zofia wiedli dalej wędrowne życie, podróżując po Austrii, Francji i Bawarii. Franciszek zmarł w Arco , w Trentino (w północnych Włoszech). Jego żona przeżyła go.

Podsumowanie

Franciszek II był człowiekiem ograniczonym, a podczas jego krótkiego panowania zdarzały się krwawe masakry i prześladowania. Był on jednak mniejszym "tyranem" niż jego ojciec. Jego odwaga i godność, którą okazał w trudnych chwilach, wzbudziła współczucie i szacunek.


Poprzednik
Ferdynand II
Król Obojga Sycylii
1859 - 1861
Następca
powstanie królestwa Włoch
Poprzednik
Ferdynand II
król Neapolu
1859 - 1861
Następca
powstanie królestwa Włoch
Poprzednik
-
Głowa Rodziny Burbonów Sycylijskich
1861 - 1894
Następca
Alfons, hrabia Caserty


Inne hasła zawierające informacje o "Franciszek II Burbon":

XVI wiek ...

1972 ...

Grzyby ...

Elegia ...

1749 ...

1884 ...

Franciszek Clet ...

Maria Teresa ...

Stanisław Konarski ...

1986 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Franciszek II Burbon":

103 Rozwój reformacji w Europie (plansza 17) ...

132 Okres napoleoński (plansza 4) ...

129 Kultura oświecenia w Polsce (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie