Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku

Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku

Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy
Data założenia1980
Lokalizacja   Polska Puck
Adresul. Plac Wolności 28

84-100 Puck

Strona internetowa muzeum

Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku ( kaszb. Mùzeùm Pùcczi Zemi miona Florióna Cenôwë) – muzeum powołane w 1980 roku. Zalążkiem dzisiejszego muzeum była powstała w 1970 roku Stacja Gromadzenia Dóbr Kultury i Upowszechniania Wiedzy o Regionie. W 1973 roku w "Szpitaliku" otworzono ekspozycję poświęconą kaszubskiej kulturze. W 1975 roku otworzono dział etnograficzny, 1976 roku historyczny, a w drugiej połowie lat 70. stanowisko archeologiczne w zakolu Zatoki Puckiej . Miasto przekazało muzeum budynek kuźni oraz kamienicę przy rynku[1].

Od roku 1987 muzeum posiada również filię zamiejscową w Nadolu .

Spis treści

Oddziały muzeum

Kamienica Mieszczańska

Kamienica znajduje się w Pucku, przy rynku. Umieszczone tutaj są ekspozycje dotyczące przeszłości Ziemi Puckiej i Pucka. W piwnicach znajdują się ekspozycje archeologiczne od epoki kamienia. Znajduje się tutaj między innymi brązowy "skarb z Władysławowa" kultury łużyckiej , skarb bursztynowy z II w.n.e. znaleziony pod fundamentami zamku krzyżackiego w Pucku. Umieszczono tutaj również eksponaty pochodzące z badań prowadzonych od 1977 roku na terenie wczesnośredniowiecznego portu odkrytego na dnie Zatoki Puckiej , między innymi łódź dłubankę. Na piętrze umieszczono ekspozycje pokazujące historię miasta od średniowiecza aż po czasy współczesne: rolę miasta w polityce Gdańska, zakonu krzyżackiego, państwa Polskiego, następnie państwa pruskiego, czasy międzywojenne aż po II wojnę światową. Zrekonstruowano również wnętrze mieszczańskie z drugiej połowy XIX wieku.

Szpitalik

W Pucku, prezentowane są tutaj ekspozycje etnograficzne powiązane z warstwą rzemieślników małomiasteczkowych. Odtworzono w nim wnętrza domu wiejskiego, warsztaty rzemieślnicze: krawiecki, szewski, tkacki, rogowiarski, a także sieciarnię i kuźnię. Jedna z wystaw poświęcona jest medycynie ludowej. Na wystawach można zobaczyć rzeźby takich ludowych artystów jak: Leon Golla, Izajasz Rzepa, Albin Lassin, kolekcję malarstwa na szkle Anny Basmann–Dettlaff, oraz kolekcję haftu kaszubskiego , skrzyń posagowych i mebli ludowych.

Sam budynek pochodzi z 1681 roku, wcześniejszy, wybudowany był poza murami miejskimi, przeznaczony był dla obłożnie chorych - stąd jego nazwa. Istniejący obecnie, odbudowano już w obrębie murów miejskich i był przytułkiem dla biednych.

Zagroda Gburska

Znajduje się w Nadolu , jest to miniskansen prezentujący obraz życia zamożnej rodziny wiejskiej na Kaszubach . Znajduje się tutaj zagroda wiejska: dom, zabudowania gospodarcze wraz z gołębnikiem, wozownią, oborą, piwnicami, pasieką, studnią. Zrekonstruowano również chatę rybacką i remizę. W stodole znajduje się wystawa pszczelarska i sprzętu rolniczego.

Przypisy

  1. Muzeum Ziemi Puckiej . [dostęp 1 sierpnia 2009].


Inne hasła zawierające informacje o "Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku":

Podróżnik ...

Biegun południowy ...

Muzeum Zoologiczne Tadasa Ivanauskasa w Kownie ...

Biegun północny ...

Adwentyzm ...

Odense ...

Linz ...

Grenoble ...

Linköping ...

Tampere ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku":

01 Znaki drogowe - kierunku i miejscowości - część 1 (plansza 19) ...

008b. Grecja (plansza 18) ...

010b. Rzym (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie