Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Florian Krygier

Florian Krygier

Grób Floriana Krygiera w kwaterze zasłużonych Cmentarza Centralnego w Szczecinie

Florian Krygier (ur. 17 marca 1907 w Posługowie , zm. 31 marca 2006 w Szczecinie ) – polski trener i działacz piłkarski , jeden z twórców Pogoni Szczecin .

Urodził się w Posługowie k. Janowca Wlkp. , do którego jego przodkowie przybyli w 1758 roku, jako trzecie z pięciorga dzieci Katarzyny i Józefa Krygierów. Po ukończeniu miejscowej czteroklasowej szkoły podstawowej, naukę kontynuował w prywatnym gimnazjum w Trzemesznie prowadzonym przez jego wuja – Kazimierza. Naukę przerwała I wojna światowa . Po jej zakończeniu przeniósł się do gimnazjum w Gnieźnie .

Po zdaniu matury , od 1926 studiował filologię klasyczną i wychowanie fizyczne na Uniwersytecie Poznańskim uprawiając jednocześnie piłkę nożną w rezerwach poznańskiej Warty w latach 1927 - 1932 . W latach 1930 - 31 odbył zasadniczą służbę wojskową w Batalionie Podchorążych Rezerwy Piechoty w Jarocinie . Studia ukończył w 1932 roku i podjął pracę nauczyciela wf w gimnazjum w Żninie . Następnie objął referat sportu w Okręgowym Urzędzie Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego w Toruniu . Od 1936 związany był jako trener piłkarski z toruńskim Cywilno-Wojskowym Klubem Sportowym Gryf, z którym zdobył mistrzostwo okręgu pomorskiego (nie było wóczas II ligi ) i walczył o awans do I ligi . W klubie tym pracował do wybuchu II wojny światowej .

W sierpniu 1939 jako podporucznik rezerwy został zmobilizowany i wcielony do Armii Pomorze . 18 września 1939 podczas walk nad Bzurą dostał się do niewoli niemieckiej i przebywał w obozach jenieckich: Oflag II A Prenzlau, Oflag II E Neubrandenburg i Oflag II D Großborn-Rederitz (dzisiejsze Borne Sulinowo ). W dniu 5 lutego 1945 został wyzwolony przez I Armię Wojska Polskiego .

Po zakończeniu wojny, w październiku 1945 zatrudniony został w Urzędzie Pełnomocnika Rządu ds. Dolnego Śląska we Wrocławiu , a dwa miesiące później – w połowie grudnia – podjął pracę w gdańskim porcie . Był jednym z założycieli KS "Carbonia" Gdańsk – poźniejszej Garbarni.

1 stycznia 1950 przeniósł się do Szczecina do pracy w tutejszym porcie. Działalność sportową rozpoczął w 1952 w Klubie Sportowym Kolejarz przy Zarządzie Portu, następnie w Morskim Klubie Sportowym Pogoń.

1 czerwca 1956 podjął pracę trenerską z pierwszym zespołem piłki nożnej szczecińskiej Pogoni. W 1957 wprowadził zespół do II ligi – po raz pierwszy w historii klubu, by w roku następnym wprowadzić go do I ligi .

Od 1961 roku z wielkim powołaniem tworzył młodzieżowe zaplecze trampkarzy młodszych i starszych. Funkcję trenera młodzieży w szczecińskim klubie pełnił do przejścia na emeryturę w 1972 roku. Działał również społecznie w kierownictwie sekcji piłki nożnej i zarządzie klubu.

Za działalność sportową został odznaczony odznaczeniami państwowymi, resortowymi i sportowymi m.in. za pracę zawodową i społeczną otrzymał w 1971 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski , za działalność sportową w 1998 Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, za pracę zawodową złotą, srebrną i brązową odznakę " Zasłużony Pracownik Morza "; otrzymał też wyróżnienia od Wojewody Szczecińskiego i Kuratora Okręgu Szkolnego w Szczecinie. W 1991 przyznano mu honorowe członkostwo Polskiego Związku Piłki Nożnej a w 2004 z okazji 85-lecia Związku uhonorowany został Diamentową Odznaką Honorową PZPN.

Na sesji Rady Miasta Szczecina 26 lipca 2004, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o nadaniu jego imienia stadionowi przy ulicy Twardowskiego .

Florian Krygier był autorem kilku monografii klubu.

Zmarł 31 marca 2006 kilkanaście dni po swoich 99. urodzinach, z okazji których rozegrano tradycyjny młodzieżowy turniej piłkarski, którego jak zwykle był gościem honorowym. Pochowany został 6 kwietnia 2006 w kwaterze zasłużonych szczecińskiego Cmentarza Centralnego .


Inne hasła zawierające informacje o "Florian Krygier":

Cesarze rzymscy ...

1983 ...

2001 w muzyce ...

1925 ...

Zawisza Kurozwęcki ...

1958 ...

Święty Florian ...

Szujscy ...

Jan Bodzanta (biskup krakowski) ...

Konfesja św. Stanisława na Wawelu ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Florian Krygier":

Zabytki języka polskiego (plansza 11) ...

229. Górnictwo,kopalnictwo i przetwórstwo przemysłowe w Polsce (plansza 17) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie