Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Flaga Gruzińskiej SRR

Flaga Gruzińskiej SRR

Flaga Gruzińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w opisanej wersji obowiązywała od 11 kwietnia 1951 r .

Dominującym kolorem flagi była czerwień - barwa flagi ZSRR . Kolor ten od czasów Komuny Paryskiej był symbolem ruchu komunistycznego i robotniczego, jako nawiązanie do przelanej przez robotników krwi .

Flaga w lewym górnym rogu zawierała wizerunki czerwonego sierpa i młota oraz umieszczonej nad nimi czerwonej pięcioramiennej gwiazdy . Sierp i młot znajdowały się na tle stylizowanego niebieskiego słońca (od którego odchodziły 24 promienie), wpisanego w kwadrat i symbolizowały sojusz robotniczo - chłopski . Czerwona gwiazda oznaczała przyszłe, spodziewane zwycięstwo komunizmu we wszystkich pięciu częściach świata . Ponadto przez takie umieszczenie symboli flaga nawiązywała graficznie do flagi ZSRR , jednak sztandar Gruzińskiej SRR jako jedyny spośród flag republik związkowych wyróżniał się tym, iż sierp i młot nie były złote na czerwonym tle, jak na fladze ZSRR , lecz czerwone na niebieskim.

Flaga Gruzji - przez krótki czas - oficjalna flaga Gruzińskiej SRR

W końcu 1990 r., na fali nacjonalizmu i dążeń niepodlegościowych, które w konsekwencji w rok później doprowadziły do rozpadu ZSRR i uzyskania niepodległości przez Gruzję , władze zdecydowały o odejściu od symbolizującej komunizm i internacjonalizm flagi i wprowadziły nowy sztandar. Był on oparty na fladze niepodległej Gruzji z lat 1918 - 1921 .
Po uzyskaniu niepodległości w 1991 r . flaga ta stała się flagą Gruzji .

Poprzednie wersje flagi Gruzińskiej SRR

Flaga z 1921 r .
Flaga z 1922 r . z gruzińskim napisem

Dwie pierwsze wersje flagi socjalistycznej Gruzji były czerwone, a w ich górnych lewych rogach znajdował się napis. I tak w wersji z 1921 r . był to rosyjski skrót nazwy kraju zapisany cyrylicą - ССРГ (czyt. SSRG), w 1922 r . - gruziński napis სსსრ (czyt. SSSR).
Kolejne wersje flagi Gruzińskiej SRR nie różniły się zbytnio od flagi obowiązujęcej po roku 1951 . Jedyną różnicą było to, iż w okresie poprzednim na fladze umieszczony był napis. I tak w latach 1922 - 1937 znajdował się tam skrót rosyjskiej nazwy kraju zapisany cyrylicą - ССРГ (tj. SSRG). W latach 1937 - 1940 w tym samym miejscu widniał złoty gruziński napis საქართველოს სსრ (tj. Sakartwelos SSR), a od 1940 do 1951 r . - napis სსსრ (tj. SSSR)

Wersje flagi Gruzińskiej SRR w republikach autonomicznych

Nieznacznie zmieniona flaga Gruzińskiej SRR na była także oficjalną flagą republikach autonomicznych wchodzących w skład Gruzińskiej SRR : Abchaskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i Adżarskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej . Modyfikacja w stosunku do symbolu gruzińskiego polegała na tym, iż flagi republik autonomicznych uzupełniano o częściowo skrócony napis z nazwą autonomii umieszczony pod wizerunkiem słońca. Na ówczesnej fladze abchaskiej znajdował się złoty napis cyrylicą : Аҧсны ACCP, a na fladze adżarskiej - złoty napis pismem gruzińskim : აასსრ

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Flaga Gruzińskiej SRR":

Brescia ...

Tiumeń ...

Brno ...

Vytautas Landsbergis ...

Tadeusz Kognowicki ...

Ratusz w Kownie ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Okręg kowieński ...

Bereza (Białoruś) ...

Maine ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Flaga Gruzińskiej SRR":

008b. Grecja (plansza 2) ...

37. Organizacje międzynarodowe ? ASEAN, WNP, Europejskie organizacje (plansza 6) ...

127. Charakterystyka państw intensywnie rozwijających się na podstawie Chin, Indii, Arabii Saudyjskiej i Brazylii (plansza 20) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie