Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jan V Wielkoduszny

Jan V Wielkoduszny

Król Portugalii Jan V Wielkoduszny

Jan V Wielkoduszny, port. Joāo V o Magnânimo (ur. 22 października 1689 , zm. 31 lipca 1750 ), król Portugalii z dynastii Bragança . Objął tron po ojcu Piotrze II w grudniu 1706 . Jego matką była Maria Zofia von Pfalz-Neuburg .

W październiku 1708 poślubił swoją siostrę cioteczną – Marię Annę , córkę cesarza Leopolda I , aby wzmocnić sojusz z Habsburgami . Para miała razem 6 dzieci: 5 synów i córkę – Marię Barbarę , przyszłą królową Hiszpanii . W 1709 chcąc powstrzymać wyludniającą metropolię emigrację do Brazylii , wprowadził zakaz wyjazdów.

Portugalia była członkiem wymierzonej przeciwko Francji Ludwika XIV Ligi Augsburskiej , co pociągnęło za sobą niefortunne zaangażowanie w wojnę o sukcesję hiszpańską , zakończone pokojem w Utrechcie z Francją w 1713 , później Hiszpanią w 1715 . Kraj uzyskał jedynie drobne korekty granic.

W czasie jego panowania pogłębiał się upadek rodzimego przemysłu włókienniczego, spowodowany podpisanym przez jego ojca w 1703 angielsko-portugalskim traktatem Methuena . W państwie znacznie wzrosły wpływy Kościoła, bowiem król sprzyjał klerowi, obsadzając urzędy państwowe jego członkami. Z rosnących wpływów do skarbu (eksploatacja bogatych złóż srebra w Brazylii) finansował wiele barokowych budowli, m.in. klasztor w Mafrze , pozbawiając jednak w ten sposób państwo ogromnych sum pieniędzy.

W 1742 doznał paraliżu , który do śmierci uniemożliwiał mu realne sprawowanie rządów. W 1748 papież Benedykt XIV nadał choremu królowi i jego następcom tytuł Najwierniejszego Króla. Zmarł w 1750 , przekazując tron najstarszemu synowi, Józefowi .


Poprzednik
Piotr II Spokojny
król Portugalii
1706–1750
Następca
Józef I Bragança


Inne hasła zawierające informacje o "Jan V Wielkoduszny":

Podróżnik ...

II wiek ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Sztuka ...

Brno ...

1484 ...

Huldrych Zwingli ...

Ratusz w Kownie ...

Romas Kalanta ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jan V Wielkoduszny":

Rozwinięcia dziesiętne (plansza 1) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie