Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Filantropia

Filantropia

W ramach imprezy "Przetwory" wolontariusze z Creative Commons Polska rozdawali płyty z muzyką dostępną na licencjach CC, a następnie przygotowywali do niej własne okładki.

Filantropia ( gr . φιλανθρωπία philanthrōpia – dobroczynność, życzliwość; φιλάνθρωπος philánthrōpos – kochający ludzkość) to działalność osób bądź instytucji, polegająca na bezinteresownym udzielaniu pomocy finansowej lub materialnej potrzebującym.

W ścisłym znaczeniu tego słowa, filantropia jest świecką ideą czerpiąca inspirację z idei humanitaryzmu , w odróżnieniu od nakazów religijnych: charytatywności chrześcijańskiej, zakatu muzułmańskiego czy cdaki występującej w judaizmie .

Filantrop zwany też w Polsce, zwłaszcza w XIX wieku : społecznikiem – to człowiek udzielający pomocy materialnej ubogim, często inteligent : lekarz , adwokat , nauczyciel – pracujący społecznie, nie bacząc na honorarium, w imię idei solidaryzmu społecznego finansujący akcje społeczne, fundator.

Spis treści

Filantropia obecnie

Obecnie filantropią zajmują się organizacje pozarządowe, jak stowarzyszenia , fundacje , także korporacje i osoby prywatne. W Polsce co roku organizowany jest finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy . Korporacje medialne posiadają czasem sprzymierzone organizacje, jak np. Fundacja Polsat czy Fundacja TVN – nie jesteś sam. Działalnością filantropijną zajmują się także różne organizacje kościelne o zasięgu krajowym jak np. Caritas i lokalnym, czego przykładem może być Franciszkański Ośrodek Pomocy Dzieciom w Głubczycach.

W Polsce działa międzynarodowa organizacja Lions International zajmująca się pomocą potrzebującym – niewidomym, diabetykom, czy uzdolnionym dzieciom.

Pewnym rodzajem filantropii może być także tzw. angel investing – umiarkowane inwestycje finansowe dokonywane przez niezależnych biznesmenów, których celem, oprócz zarobku, jest pomoc początkującym przedsiębiorcom.

Filantropia w filmie

  • W komedii Gangsterzy i filantropi ( 1962 ), składającej się z dwóch filmowych nowel, w części zatytułowanej Alkoholomierz niepozorny inspektor kontrolujący zakłady gastronomiczne nieoczekiwanie doprowadza do cudownego wyeliminowania patologii w restauracjach i kawiarniach.
  • W filmie Kiler-ów 2-óch ( 1999 ) tytułowy "Kiler" został filantropem, ratującym budżet państwa, państwowe szpitale, kinematografię i edukację.

Zobacz też

Bibliografia

  • Ewa Leś Zarys historii dobroczynności i filantropii w Polsce, Prószyński i S-ka, Warszawa 2001,

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Filantropia":

Wolontariat ...

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata ...

Sponsoring ...

Przedszkole ...

Eli Lilly and Company ...

Netanja ...

Centrum Technologii Edukacyjnych ...

Filantropia z muzyką dostępną na licencjach CC, a następnie przygotowywali do niej własne okładki.Filantropia ( gr . φιλανθρωπία philanthrōpia – dobroczynność, życzliwość; φιλάνθρωπος philánthrōpos – kochający ludzkość) ...

Piotr Skarga (kaznodzieja) ...

16 grudnia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Filantropia":

018. Historiografia rzymska (plansza 13) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie