Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Fidżi

Fidżi

Republic of the Fiji Islands
Matanitu Tu-Vaka-i-koya ko Viti
फ़िजी द्वीप समूह गणराज्य
Fidźi Dwip-samuh Ganaradźja

Republika Wysp Fidżi
Flaga Fidżi
Godło Fidżi
Flaga Fidżi Godło Fidżi
Dewiza : ( fidż. ) Rerevaka na Kalou ka Doka na Tui
(Bój się Boga i czcij Królową)
Hymn : God Bless Fiji
Położenie Fidżi
Język urzędowy angielski , fidżyjski , hindustani [1]
Stolica Suva
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Epeli Nailatikau
Szef rządu premier Frank Bainimarama
Powierzchnia
 • całkowita
151. na świecie
18 270 km²
Liczba ludności  ( 2009 )
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
152. na świecie
849 000[2]
47 osób/km²
Jednostka monetarna dolar Fidżi (FJD)
Niepodległość od Wielkiej Brytanii
10 października 1970
Strefa czasowa UTC +12
Kod ISO 3166 FJ
Domena internetowa .fj
Kod samochodowy FJI
Kod telefoniczny +679
Mapa Fidżi
Wyspa Kadavu oraz cały archipelag Fidżi na mapie J.P. Thomsona z 1889

Fidżi, Republika Wysp Fidżi – państwo wyspiarskie, położone w południowo-wschodniej części Oceanu Spokojnego na wschód od Vanuatu , zachód od Tonga i południe od Tuvalu .

Spis treści

Geografia

Państwo położone jest na 322 wyspach i wysepkach pochodzenia wulkanicznego , otoczonych rafami koralowymi . Spośród nich zamieszkanych jest około 110. Dwie największe wyspy to Viti Levu i Vanua Levu . Viti Levu stanowi połowę powierzchni Fidżi, na niej położona jest stolica państwa, Suva oraz najwyższe wzniesienie – Tomanivi (1323 m n.p.m.). Na wyspach wznoszą się góry wulkaniczne sięgające ponad 1200 m n.p.m., porośnięte wiecznie zielonymi lasami równikowymi, lasami zrzucającymi liście i sawannami . Klimat wysp równikowy wilgotny, od listopada do kwietnia występują cyklony tropikalne .

Miasta Fidżi

Lista miast i wiosek na Fidżi:

Historia

Pierwsi mieszkańcy Fidżi byli przybyszami z południowo-wschodniej Azji na długo przed odkryciem wysp przez Europejczyków w XVII w. Pierwszym Europejczykiem, który tu dotarł był Abel Tasman w 1643 . Następnie w 1774 wyspy były badane przez Jamesa Cooka . W 1854 w zachodniej części powstało królestwo . Wyspy stały się brytyjską kolonią w 1874 . W latach 1879 - 1917 nastąpił napływ ludności hinduskiej do pracy na plantacjach . W 1966 Fidżi uzyskało wewnętrzną autonomię w ramach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów . Niepodległość otrzymały w 1970 . Od 1987 Fidżi jest republiką (przedtem głową państwa był monarcha brytyjski). Rządy demokratyczne były przerywane dwoma wojskowymi zamachami . Oba spowodowane były niepokojami między etnicznymi Fidżijczykami a ludnością hinduską stanowiącą większość.

Konstytucja z 1990 zagwarantowała etnicznym Fidżyjczykom kontrolę nad Fidżi, co doprowadziło do emigracji Hindusów. To znów wywołało trudności gospodarcze, ale spowodowało, że Melanezyjczycy stali się większością. Poprawki uchwalone w 1997 uczyniły konstytucję sprawiedliwszą. Wolne i spokojne wybory w 1999 zakończyły się utworzeniem rządu przez Hindusów. Po roku został usunięty przez zamach przeprowadzony przez nacjonalistę George'a Speighta. Demokracja została przywrócona pod koniec 2000 , kiedy to został utworzony rząd tymczasowy z premierem Laisenia Qarase , który pozostał na tym stanowisku. Jesienią 2006 miał miejsce pucz wojskowy . Po tym wydarzeniu, 8 grudnia 2006 zawieszono członkostwo Fidżi we Wspólnocie Narodów .

Fidżi ma wyjątkowo sprawne siły zbrojne i jest ważnym współpracownikiem ONZ . Bierze udział w misjach pokojowych w różnych częściach świata.

Ustrój polityczny

Na czele państwa stoi prezydent wybierany przez Wielką Radę Wodzów Plemiennych (80 dziedzicznych fidżyjskich wodzów plemiennych) na 5-letnią kadencję. Pełni on głównie honorową rolę (wzór zaczerpnięty z Brytyjskiej Monarchii). Prezydent ma jednak pewne uprawnienia, których może użyć jedynie w wypadku jakiegoś narodowego kryzysu. Jemu też podlega armia. Prezydent formalnie wyznacza premiera , który musi mieć poparcie większości w Izbie Reprezentantów. W praktyce jest to lider największej partii politycznej albo kandydat uzgodniony przez partie tworzące koalicję. Bywa jednak, że parlament jest zbyt rozdrobniony albo partia mająca większość rozpada się. W takich przypadkach prezydent podejmuje się roli sędziego rozjemczego i po naradzeniu się z wszystkimi politycznymi frakcjami musi wyznaczyć na szefa rządu osobę, która według niego będzie miała największe szanse uzyskania poparcia w Izbie Reprezentantów. Po nominacji premiera prezydent na jego wniosek formalnie wyznacza ministrów - przeważnie od dziesięciu do dwudziestu pięciu, którzy sprawują władzę wykonawczą. Stosownie do konstytucji rząd ma być odbiciem politycznego składu Izby Reprezentantów, a każda partia mająca więcej niż 8 miejsc w Izbie Reprezentantów ma mieć reprezentację w Rządzie. W praktyce, ta reguła nigdy nie była dokładnie wprowadzona w życie.

Parlament Fidżi jest dwuizbowy. Izba Reprezentantów liczy 71 członków, z czego 25 jest wybranych w powszechnych wyborach. Pozostałe 46 miejsc jest obsadzanych także w drodze wyboru, ale z uwzględnieniem przynależności etnicznej wyborców, którzy głosują na kandydatów właściwych dla swojej grupy narodowościowej. Wśród tej grupy posłów musi się znaleźć: 23 Fidżyjczyków, 19 Hindusów, 1 Rotuman i 3 przedstawiciele pozostałych grup narodowościowych (Europejczyków, Chińczyków i innych mniejszości).

Izba wyższa parlamentu, Senat, ma 32 członków formalnie wyznaczanych przez Prezydenta z nominacji Wielkiej Rady Wodzów Plemiennych (14), Premier (9), Lidera Opozycji (8) i Rady Wyspy Rotuman (1). Senat nie ma inicjatywy ustawodawczej, ale może odrzucić lub poprawić ustawę.

Podział administracyjny

Fidżi jest podzielone na cztery dystrykty (divisions, stolice w nawiasach)

Dodatkowo wyspa Rotuma leżąca na północ od głównego archipelagu ma pewien stopień wewnętrznej autonomii.

Siły zbrojne

Siły zbrojne republiki (RFMF) są formacją zawodową. Wojska lądowe liczebnie stanowią odpowiednik brytyjskiej lekkiej brygady piechoty, w sumie około 3 500 żołnierzy. Siły powietrzne to dwa śmigłowce: AS-355 Ecureuil i AS-365 Dauphin 2 . Siły nawodne (liczące około 300 marynarzy i oficerów) to 3 duże łodzie patrolowe typy Kula i 4 małe typów Levuka i Vai. Artyleria, to 12 moździerzy kal. 81 mm oraz 4 armaty 25-funtowe wykorzystywane wyłącznie w celach ceremonialnych.

Kwatera sztabu RFMF znajduje się w stolicy (Suva), tam też stacjonuje dowódca w stopniu generała brygady. Dowództwu (istnieje także Dowództwo Strategiczne i Dowództwo Sił Lądowych (LFC, ang. Land Forces Command).

LFC podzielone są na 3 bataliony regularne i 3 bataliony obrony krajowej. Dwa bataliony regularne wykorzystywane są w misjach zagranicznych: 1. bat.piech. w sile 223 ludzi stacjonuje w Iraku (misja UNAMI), 2. bat. piech. w sile 338 ludzi wchodzi w skład Wielonarodowych Sił Obserwacyjnych (MFO) na Półwyspie Synaj , na granicy izraelsko - egipskiej .

3. bat. (600 ludzi) zapewnia bezpieczeństwo w kraju, w czym współdziałają bataliony obrony terytorialnej (w czasach pokojowych szkieletowe, w sile kompanii). Poza tym istnieją jednostki inżynieryjna oraz logistyczna.

Społeczeństwo

Wioska Navala w centralnej części wyspy Viti Levu .
Wyspy Waya i Wayasewa
Kościół w miejscowości Levuka .

Ludność: 825 tysięcy, głównie Melanezyjczycy i Hindusi . Fidżyjczycy są ludnością rdzenną, która posiada 83% ziemi, Hindusi zostali sprowadzeni przez Brytyjczyków w XIX wieku do pracy na plantacjach.

Dane można znaleźć w CIA Factbook [3] "

Grupy etniczne

Populacja Fidżi jest prawie jednakowo podzielona pomiędzy rodzimych Fidżyjczyków , lud mieszanego polinezyjskiego i melanezyjskiego pochodzenia (51%), i Hindusów (43,7%), potomków indyjskich robotników kontraktowych przywiezionych przez Brytyjczyków w XIX w. Około 1,2% to mieszkańcy wyspy Rotuma , kulturowo bliżsi z mieszkańcami Tonga albo Samoa niż z resztą Fidżi. Są też małe, ale ekonomicznie znaczące, grupy Europejczyków, Chińczyków, i innych mniejszości. Relacje pomiędzy rdzennymi Fidżyjczykami a Hindusami często były napięte, co zdominowało politykę Fidżi w przeszłości.

Języki

W konstytucji są zapisane 3 oficjalne języki: angielski , pozostawiony po Brytyjczykach, fidżyjski , należący do austronezyjskiej rodziny języków używany przez etnicznych Fidżijczyków i hindustani , główny język Hindusów. Obywatele Fidżi mają konstytucyjne prawo by komunikować się z jakąkolwiek agencją rządową w którymkolwiek z oficjalnych języków. Angielski służy głównie do komunikacji między dwoma największymi społecznościami, jak również z zewnętrznym światem, jest to też język rządu, biznesu, edukacji, handlu, i sądów.

Wśród Hindusów, hindi preferowany jest przez wyznawców hinduizmu natomiast muzułmanie preferują urdu [3].

Kilka dialektów języka fidżyjskiego używanego na zachodzie kraju, różni się znacznie od oficjalnego standardu. Część Hindusów używa języka tamilskiego , bengalskiego i innych. Na wyspie Rotuma jest w użyciu miejscowy język pochodzenia polinezyjskiego.

Religia

Dane z 2004:

[4]

Kultura

Muzyka w swoim charakterze jest zdecydowanie polinezyjska , chociaż geograficznie Fidżi jest bliższa Melanezji . Tradycyjna muzyka zdominowana jest przez wokalną muzykę kościelną, jak również tańce charakteryzujące się bogatą harmonią wraz ze złożoną rytmiką bębnów lub innych miejscowych instrumentów. Współcześni Fidżyjczycy wykonują muzykę ludową używając takich instrumentów jak mandolina , gitara i gitara hawajska oraz wiele rodzimych instrumentów, z których najbardziej popularne są bębny lali używane w celu zwoływania się z odległych miejsc. Bębny Lali stanowią część tradycyjnej kultury Fidżi, używane jako forma komunikacji, ogłoszenie urodzin, śmierci czy wojny. Mniejsza odmiana bębna lali (lali ni meke) jest używana w muzyce.

Gospodarka

Fidżi jest bogate w lasy i zasobne w ryby. Ma jedną z najbardziej rozwiniętych gospodarek Pacyfiku. Głównym źródłem dochodu jest turystyka (ważne źródło dewiz) i rolnictwo . Uprawa trzciny cukrowej i produkcja cukru (1/3 dochodu), tytoniu , palmy kokosowej i innych miejscowo jadalnych korzeni. Wydobycie złota , srebra i miedzi , połów ryb.

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Sekcja 4 Konstytucji Fidżi
  2. [1] World Population Prospects, Table A.1
  3. Stasik, Danuta: Język hindi cz.1 Wydawnictwo Akademickie Dialog, Warszawa 1994/97, str. 3
  4. [2] Dane statystyczne zaczerpnięto z książki Patricka Johnstona i Jasona Mandryka pt. "Operation World", oraz z innych źródeł.


Inne hasła zawierające informacje o "Fidżi":

Tablica rejestracyjna (WD)Dominikana (DOM)Dżibuti (DJI)Demokratyczna Republika Konga (CD) E Egipt (ET) Ekwador (EC)Erytrea (ERI)Estonia (EST)Etiopia (ETH) FFalklandyFidżi (FJI)Filipiny (RP)Finlandia (FIN, wcześniej SF) Francja (F) GGabon (GAB)Gambia (WAG)Ghana (GH)Gibraltar (GBZ)Górski ...

1970 ...

1987 ...

Senat ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Państwa świata według kontynentów ...

London School of Economics ...

2000 ...

Ba anglosaskiego stopnia naukowegoBA – skrót od Business Archiv Geografia Ba – miasto na Fidżi Ba – prowincja w Fidżi Nauka i technika Ba – symbol pierwiastka chemicznego ...

Morze Morza Północnego Według układów oceanicznych morza dzieli się następująco: Ocean Spokojny : Bellingshausena , Amundsena , Rossa , Tasmana , Fidżi , Koralowe , Nowogwinejskie , Salomona , Arafura , Timor , Banda , Sawu , Flores , Seram , Moluckie , Halmahera , ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Fidżi":

Australia - zagadnienia przyrodnicze (plansza 19) Nowa Gwinea, Archipelag Bismarcka, Wyspy Salomona, Santa Cruz, Nowe Hebrydy, Nowa Kaledonia, Fidżi; Mikronezję - 2,7 tys. km² , Mariany, Karoliny, Wyspy ...

Mapa świata (plansza 13) Wyspy Księcia Edwarda, - AUSTRALIA i OCEANIA Hawaje, Mariany, Karoliny, Wyspy Salomona, Wyspy Fidżi, Wyspy Tonga, Nowe Hebrydy, Wyspy Samoa, Nowa Zelandia, Wyspy Bounty, Wyspy ...

Ruch obrotowy Ziemi i jego następstwa (plansza 13) stopni występują w przypadku Aleutów (zachód) oraz Półwyspu Czukockiego, Kiribati, wysp Tonga, Fidżi, Kermadec. Na wschód od niej data jest o jedną dobę mniejsza niż ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie