Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Fez

Fez

Na mapach: 34°02'N 5°00'W / 34.033, -5

Fez
فاس
Panorama miasta

Panorama miasta
Państwo   Maroko
Region Fez-Bulman
burmistrz Mohammed Gherrabi
Położenie34° 02' N
05° 00' W
Wysokość217 m n.p.m.
Ludność (2004)
•  liczba ludności

946 815
Kod pocztowy 30 000
Miasta partnerskie Montpellier , Francja
Strasburg , Francja
Florencja , Włochy
Jerozolima , Izrael
Bobo-Dioulasso , Burkina Faso
Lahaur , Pakistan
Coimbra , Portugalia
Kraków , Polska
Szinkit , Mauretania
Położenie na mapie Maroka

Fez
فاس

Fez albo Fes ( arab. فاس, fr. Fès) – czwarte największe miasto Maroka , po Casablance , Rabacie i Marrakeszu , liczące blisko 950 tys. mieszkańców, położone w północno-centralnej części kraju. Jest stolicą regionu Fez-Bulman .

Historia

Miasto zostało założone przez Idrisa I w VIII wieku n.e. Początkowo było tylko niewielką miejscowością, jednak rozbudowało się znacznie w następnym stuleciu, odkąd w 807 roku kolejny władca Idris II ustanowił tu pierwszą stolicę Maroka . Do miasta przybyli wtedy uchodźcy z dwóch najważniejszych ośrodków ówczesnego islamskiego świata - Kordowy w Andaluzji i Kairuanu w Tunezji . Za ich sprawą nastąpił gwałtowny rozwój Fezu. W końcu X wieku miasto było już niekwestionowanym ośrodkiem kulturalnym, religijnym i gospodarczym marokańskiego państwa. Średniowiecznym przybyszom europejskim jawiło się z jednej strony jako stolica fanatyzmu (było jednym z najświętszych miast islamu), a jednocześnie jako centrum nauk: kwitł tu rozwój medycyny , filozofii i matematyki . Według niektórych przekazów na tutejszym uniwersytecie Al-Karawijjin studiował nawet papież Sylwester II , co nie jest jednak ostatecznie potwierdzone.

Fez stracił na znaczeniu za panowania dynastii Almorawidów ( XI - XII wiek ) i Almohadów ( XII - XIII wiek ), kiedy to stolica marokańskiego państwa mieściła się w Marrakeszu . Dopiero sułtani kolejnej dynastii Marynidów na powrót uczynili z Fezu swoją stolicę i znacznie uświetnili miasto. Fez podupadł jednak po raz kolejny za panowania Saadytów , którzy na stolicę znowu wybrali Marrakesz . Dopiero pierwsi władcy dynastii Alawitów w początkach XVII wieku przywrócili miastu jego dawną rangę - panował tu pierwszy marokański sułtan tej dynastii Mulaj Raszid . Już jednak jego brat i następca Mulaj Ismail słynął z niechęci do mieszkańców Fezu i nałożył na nich wysokie podatki, a sam przeniósł się ze swoim dworem do pobliskiego Meknesu . Po jego śmierci przywrócono Fezowi wprawdzie rangę stolicy, jednak rozgorzały wtedy trwające aż do drugiej połowy XVIII wieku walki o władzę, a krótkotrwale utrzymujący się na tronie kolejni sułtani inwestowali przede wszystkim w wojny oraz rozbudowę pałacu. Dopiero rządy Muhammada III przyniosły względny spokój i rozwój miasta.

Za kolonialnych rządów francuskich następował dalszy rozwój miasta, powstała nowoczesna dzielnica ville nouvelle, jednak od początku francuskiego panowania miasto odgrywa już mniejszą rolę z uwagi na fakt, że stolicę Francuzi przenieśli do Rabatu .

Obecnie jednak Fez jest dużym ośrodkiem gospodarczym i turystycznym , a także centrum religijnym . W 1981 medyna w Fezie została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO . W 2001 utworzono w Fezie ogród botaniczny.

W 2007 roku w Fezie irlandzka grupa U2 nagrywała swój album No Line On The Horizon , dwa lata później został nakręcony tam teledysk do piosenki Magnificent . Zespół stworzył także utwór FEZ-Being born, dotyczący miasta.

Ważniejsze zabytki

Bab Bu Dżelud
  • Stara medyna - Fas al-Bali i nowsza Fas al-Dżdid
  • Meczet Al-Karawijjin ,
  • Meczet Andaluzyjski z IX i XII wiek
  • Synagoga Ibn Danana
  • Medresa Bu Inania
  • Medresa Al-Attarin
  • Grobowce Marynidów - ruiny na wzgórzu ponad miastem
  • System dawnych murów obronnych z licznymi bramami (m. in. Bab Bu Dżelud, Bab al-Maruk i inne).
  • Pałac królewski (nieudostępniany zwiedzającym)

Bibliografia

  • Maroko. Przewodnik Pascala. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2006, ss. 241-256. Inne hasła zawierające informacje o "Fez":

Uniwersytet ...

Ibn Chaldun ...

Etymologia nazw państw ...

1465 ...

I wojna światowa ...

Fez Na mapach: 34°02'N 5°00'W / 34.033, -5 FezفاسPanorama miastaPanorama miasta Państwo   Maroko Region Fez-Bulman burmistrz Mohammed GherrabiPołożenie34° 02' N 05° 00' W Wysokość217 m n.p.m. Ludność (2004)•  liczba ludności 946 815 Kod pocztowy 30 ...

Mojżesz Majmonides ...

Strasburg ...

Coimbra ...

Caroline Wozniacki Auckland T4AAAAQFA2–1 Hobart T4AT5AAAAA0–0 Pattaya T4AAAAQFA2–1 Memphis T3AQFWC2RWCQFFA9–4 Bogotá T3AAAAAA0–0 Acapulco T3AAAAAA0–0 Monterrey –––––AA0–0 Amelia Island/Ponte Beach T2AAA2R W W 11–1 Marbella –––––AA0–0 Barcelona T4––AAAA0–0 Fez T4AAQFAAA2–1 Estoril T4AA2RAAA1–1 Strasburg T3AAAAAA0–0 Birmingham T3AAAAAA0–0 's-Hertogenbosch T3AAAAAA0–0 Budapeszt T3AT4AT4AAAA0–0 Sztokholm/Båstad T41RWCQFWCQF W FA13–4 Palermo T4AA1RAAA0–1 Praga T4AAAAAA0–0 Portorož T4AAASFAA3–1 Bad Gastein T3AAA2RAA1–1 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Fez":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie