Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ferenc Gyurcsány

Ferenc Gyurcsány

Ferenc Gyurcsány
Data urodzenia 1961
Premier Węgier
Okres urzędowaniaod 29 września 2004
do 14 kwietnia 2009
Przynależność polityczna Węgierska Partia Socjalistyczna
Poprzednik Péter Medgyessy
Następca Gordon Bajnai

(ur. 4 czerwca 1961 w Pápa ) – węgierski polityk, premier Węgier od 2004 do 2009 .

Gyurcsány urodził się w miejscowości Pápa w zachodnich Węgrzech. Ukończył pedagogikę i ekonomię na Uniwersytecie Janusa Pannoniusa w Peczu . Posługuje się językiem angielskim .

Karierę polityczną rozpoczął w KISZu, Towarzystwie Młodych Komunistów, później został wiceprzewodniczącym następczyni KISZu – Towarzystwa DEMISZ. Po 1990 zaprzestał zajmować się polityką. Do polityki powrócił w 2002 jako szef doradców strategicznych Pétera Medgyessyego , byłego premiera Węgier. Został ministrem odpowiedzialnym za sport, młodzież i dzieci w 2003 , a w styczniu 2004 został przewodniczącym Węgierskiej Partii Socjalistycznej w regionie Győr -Moson- Sopron . W lecie tego samego roku można się już było dopatrzeć coraz większych problemów w relacji między nim a premierem Medgyessym. Cała sytuacja zmieniła się w jednym tygodniu: Medgyessy podał się do dymisji w związku z problemem z partiami koalicyjnymi, a Gyurcsány został mianowany nowym premierem Węgier 25 sierpnia 2004 przez Węgierską Partię Socjalistyczną. 29 września 2004 w parlamencie rząd poparło 197 deputowanych, 12 zagłosowało na "nie". Największa partia opozycyjna w parlamencie nie wzięła udziału w głosowaniu.

17 września 2006 roku węgierskie radio ujawniło wypowiedź premiera z zamkniętego spotkania jego partii, które odbyło się w maju. Tam w ostrych słowach przyznaje się on do zakłamywania informacji o stanie węgierskiej gospodarki podczas kampanii wyborczej z kwietnia, z czasu jego rządów i rządów jego partii oraz zapowiada konieczność przeprowadzenia drastycznych reform. Wywołało to dziesięciotysięczną demonstrację przed gmachem parlamentu, która przerodziła się później w gwałtowne zamieszki . Mimo nacisków opozycji, premier nie ustąpił ze stanowiska. 28 lutego 2008 roku w obecności Gyurcsánya i Władimira Putina podpisano na Kremlu kontrowersyjną umowę Gazpromu i MOL o przeprowadzeniu gazociągu Southstream przez terytorium Węgier. Tym samym Gyurcsány poparł konkurencyjny projekt rosyjski wobec projektu gazociągu Nabucco , priorytetowego projektu Unii Europejskiej, której Węgry są członkiem. Nabucco miał zmiejszyć zależność Europy Centralnej od dostaw gazu z Rosji. Lider opozycji, Viktor Orban , za niesłychane uznał, by zawierać umowę, która określi politykę energetyczną państwa na kolejne 20-25 lat bez konsultacji z Parlamentem.

21 marca 2009 Ferenc Gyurcsány zapowiedział, że poda się do dymisji w związku z nasilającym się kryzysem gospodarczym w Europie .

14 kwietnia 2009 Zgromadzenie Narodowe uchwaliło konstruktywne wotum nieufności wobec rządu premiera Ferenca Gyurcsánya, wyznaczając jednocześnie na jego następcę Gordona Bajnaia . Za kandydaturą Bajnaia opowiedziały się kluby MSZP i SZDSZ [1][2].

Przypisy

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Ferenc Gyurcsány":

1878 ...

1958 ...

Lata 50. XX wieku ...

1952 ...

1961 ...

1988 ...

1947 ...

1946 ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

1960 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ferenc Gyurcsány":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie