Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Walery Goetel

Walery Goetel

Walery Goetel (ur. 14 kwietnia 1889 w Suchej Beskidzkiej , zm. 6 listopada 1972 w Krakowie ) – polski geolog , ekolog i paleontolog , profesor .

Spis treści

Życiorys

Po ukończeniu gimnazjum w Krakowie studiował geologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wiedeńskim. W 1913 doktoryzował się z dziedziny geologii i paleontologii na Uniwersytecie w Wiedniu. Do 1920 pracował jako wykładowca w Uniwersytecie Jagiellońskim, później został profesorem geologii ogólnej i paleontologii. Od 1929 pełnił obowiązki prodziekana, a od 1932 dziekana Wydziału Górnictwa Wydziału Górniczego AGH . W 1935 został prorektorem, a cztery lata później rektorem uczelni (do 1951).

Naukowo zajmował się badaniem budowy geologicznej Tatr , był współtwórcę przygranicznych parków narodowych w Tatrach , Pieninach oraz na Babiej Górze . Był również pasjonatem geografii politycznej, czynnie włączył się w polsko-czechosłowacki spór o przebieg granicy w Tatrach, czemu dał wyraz w trzech publikacjach: O Jaworzynę (1922), Szkic przebiegu sprawy Jaworzyny (1925) i Spór o Jaworzynę a Park Narodowy Tatrzański (1925). Interesował się też kwestią mniejszości narodowych w Karpatach, szczególnie ŁemkówO Łemkowszczyźnie (1935).

Był twórcą nowej gałęzi nauki – sozologii – która łączy w sobie problematykę ochrony przyrody z racjonalnym użytkowaniem jej zasobów.

Odbył wiele podróży naukowych (po krajach europejskich, Kaukazie , Islandii , Afryce , Azji Zachodniej i Południowej. Wspomnienia Walerego Goetla z podróży po ZPA można przeczytać w książce: Ze wspomnień podróżników (1958).

W 1945 wchodził w skład polskiej delegacji na Konferencji poczdamskiej jako rzeczoznawca. Od 1940 pozostawał członkiem Stronnictwa Demokratycznego . Z jego ramienia znalazł się w 1945 w Krajowej Radzie Narodowej .

Doktor honoris causa AGH (1960), Akademii Górniczej w Ostrawie (1950) i Politechniki Krakowskiej (1970). Członek Polskiej Akademii Nauk. W 1983 został patronem powołanej przez SD Fundacji im. prof. Walerego Goetla, która zajmowała się badaniem i promocją ochrony środowiska[1].

Był bratem pisarza Ferdynanda Goetla .

Publikacje naukowe W. Goetla

  • W. Goetel, 1917: Die Rhätische Stufe und der unterste Lias der subtatrischen Zone in der Tatra. Bulletin d'Académie des Sciences de Cracovie, Cl. Sci. math.-nat. A (1917), pp. 1–222.

Przypisy

  1. Antoni Czubiński , Stronnictwo Demokratyczne (1937-1989): zarys dziejów, Poznań 1998

Źródła

  • [1] - Biogram na stronie Państwowego Instytutu Geologicznego
  • Henryk Wosiński, Stronnictwo Demokratyczne w Polsce Ludowej. Cz. 3: Udział Stronnictwa w pracach parlamentu PRL w latach 1944-1968 (red. Wiktoria Beczek), Warszawa 1969


Inne hasła zawierające informacje o "Walery Goetel":

1908 ...

Order Orła Białego ...

Przegląd Sportowy ...

Polska Partia Socjalistyczna ...

II Rzeczpospolita ...

Imieniny ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

1960 ...

KGB ...

Walery Waleria .Znane osoby noszące imię Walery: Walery Czkałow Walery Eljasz-Radzikowski Walerij Giergijew Valéry Giscard d'Estaing — francuski polityk Walery Goetel — polski geolog , ekolog i paleontolog Walery Gostomski Walery Jaworski Walerij Kirijenko — ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Walery Goetel":

210 Przewrót majowy i sanacja (plansza 6) ...

Motyw powrotu w literaturze i filmie (plansza 14) ...

214 Rządy autorytarne w Polsce (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie