Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Fenyloalanina

Fenyloalanina

Fenyloalanina
Ogólne informacje
Nomenklatura systematyczna ( IUPAC ):
kwas 2-amino-3-fenylopropanowy
Inne nazwykwas 2-amino-3-fenylopropionowy, Phe, F
Wzór sumarycznyC9H11NO2
SMILES
C1=CC=C(C=C1)CC(C(=O)O)N
Masa molowa 165,19 g / mol
Identyfikacja
Numer CAS 63-91-2
Niebezpieczeństwa
Numer RTECS AY7535000
Podobne związki
Podobne związki alanina
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków standardowych (25 °C, 1000 hPa)

Fenyloalanina (skróty stosowane w biochemiiPhe, F, nazwa systematyczna: kwas 2-amino-3-fenylopropanowy) – jeden z 20 aminokwasów kodowanych, będących podstawowym budulcem większości naturalnie występujących białek .

Fenyloalanina posiada dwa enancjomery , z których forma "L" występuje naturalnie i jest przyswajana przez organizmy żywe, zaś formę "D" można otrzymać w sposób syntetyczny. D-Fenyloalanina jest też produkowana przez bakterie Bacillus brevis w procesie metabolizmu i wchodzi w skład naturalnego antybiotyku gramicydyny S wytwarzanego przez te mikroorganizmy[1].

Izomer L aminokwasem egzogennym , tzn. organizm człowieka i wielu gatunków zwierząt nie jest w stanie go sam syntetyzować, lecz musi on być obecny w przyjmowanym pożywieniu. Nadmierny poziom fenyloalaniny w mózgu może powodować obniżenie poziomu serotoniny . Prowadzi to do zaburzeń emocjonalnych takich jak depresja . Sztuczny środek słodzący – aspartam , spożywany w nadmiernych ilościach może u niektórych osób spowodować wzrost stężenia fenyloalaniny we krwi . Jednorazowe spożycie dużej ilości fenyloalaniny może mieć działanie przeczyszczające.

Genetycznie uwarunkowana, wrodzona choroba metaboliczna o nazwie fenyloketonuria , powoduje, że osoby na nią chorujące nie mogą we właściwy sposób metabolizować fenyloalaniny, co jest powodem wzrostu jej stężenia we krwi. Nadmiar fenyloalaniny ma toksyczne działanie na niektóre struktury mózgu i może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Z tego względu każdy noworodek jest badany na obecność tego zaburzenia metabolicznego i w wypadku jego stwierdzenia stosuje się dietę restrykcyjną mającą na celu zmniejszenie ilości fenyloalaniny we krwi.

Z fenyloalaniny można produkować amfetaminę . Fenyloalaninę można też traktować jako pochodną fenyloetyloaminy , aczkolwiek fenyloalanina nie jest przez organizmy żywe syntetyzowana z fenetylaminy. W syntezie laboratoryjnej również nie ma większego sensu otrzymywać fenyloalaniny z fenetylaminy, gdyż dużo taniej jest ją uzyskać w wyniku hydrolizy białek.

Przypisy

  1. G.F. Gause, M.G. Brazhnikova. Gramicidin S and its use in the treatment of infected wounds. „ Nature ”. 154, s. 703 (1944). doi:10.1038/154703a0 ( ang. ). 


Inne hasła zawierające informacje o "Fenyloalanina":

Fenyloetyloamina ...

Fenyloalanina FenyloalaninaOgólne informacjeNomenklatura systematyczna ( IUPAC ):kwas 2-amino-3-fenylopropanowyInne nazwykwas 2-amino-3-fenylopropionowy, Phe, FWzór sumarycznyC9H11NO2 SMILES C1=CC=C(C=C1)CC(C(=O)O)N Masa molowa 165,19 g / mol Identyfikacja Numer ...

Reakcja ksantoproteinowa ...

Insulina ...

Biosynteza aminokwasów ...

Tyrozyna ...

Adrenalina ...

Choroby genetyczne ...

Aminokwasy egzogenne ...

Marshall Nirenberg ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Fenyloalanina":

102. Nieorganiczne i organiczne składniki komórki cz.2 (plansza 9) - lizyna, leucyna - Fenyloalanina - histydyna ...

Białka (plansza 12) e height=380 width=770 > Struktura pierwszorzędowa 1-alanina, 2-walina, 3-seryna, 4-glutaminian, 5-cysteina, 6-glutamina, 7-Fenyloalanina, 8-metionina, 9-histydyna, itd. ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie