Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Centralny Komitet Narodowy

Centralny Komitet Narodowy - porozumienie stronnictw politycznych istniejące w Warszawie w latach 1915-1917. W jego skład weszli przedstawiciele PPS, PSL Królestwa Polskiego i Związku Inteligencji Niepodległościowej, Narodowego Związku Rolniczego, Związku Patriotów. CKN dążył do odzyskania niepodległości w oparciu o cesarstwo Austro-Węgierskie, popierał politykę Józefa Piłsudskiego. Prezesem CKN był znany historyk Artur Śliwiński. Po proklamowaniu przez Niemcy i Austro-Węgry Królestwa Polskiego w obrębie zaboru rosyjskiego (5 XI 1916), CKN był inicjatorem powołania Tymczasowej Rady Stanu. Zaprzestał działalności w 1917 wobec wycofania swoich delegatów przez większość stronnictw wchodzących w jego skład.



Centralny Komitet Narodowy - (1861-1863), tajny organ wykonawczy stronnictwa czerwonych, powstał z przemianowania Komitetu Miejskiego w Warszawie (czerwiec 1862). Do czołowych postaci CKN należeli: J. Dąbrowski, Z. Sierakowski, A. Giller, Z. Padlewski, S. BobrowskiB. Szwarce. CKN tworzył w warunkach konspiracyjnych władze wojewódzkie, powiatowe, policję i pocztę. Starał się przejąć w Polsce pełnię władzy politycznej i wojskowej. W wydanej przed wybuchem powstania instrukcji zakładał uwłaszczenie chłopów za odszkodowaniem i przygotowanie do wybuchu powstania zbrojnego. Nawiązał kontakty z rewolucjonistami rosyjskimi, zabiegał o poparcie ze strony państw zachodnich, prowadził konspiracyjne szkolenie wojskowe, starał się zapewnić dostawy broni dla armii powstańczej. Po wybuchu powstania przekształcił się w Tymczasowy Rząd Narodowy (styczeń 1863). Od maja 1863 nosił nazwę Rządu Narodowego. Działalność utrudniały represje i aresztowania ze strony władz carskich oraz brak jednomyślności co do terminu wybuchu i zasięgu powstania.


Inne hasła zawierające informacje o "Centralny Komitet Narodowy":

Cmentarz Pietraszuński w Kownie ...

Czerwony Krzyż ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Adolf Giżyński ...

Romas Kalanta ...

Szkoci ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Ziemia Ognista (archipelag) ...

Maine ...

Kopiec Kościuszki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Centralny Komitet Narodowy":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 14) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 10) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie