Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Żołnierz

Żołnierz

Żołnierze amerykańskiej 101 Dywizji Powietrzno- Desantowej na ulicach Mosulu

Żołnierz to osoba pełniąca służbę w siłach zbrojnych danego kraju i zobowiązana do obrony jego granic . Żołnierzem jest również osoba wykonująca zadania bojowe poza granicami własnego kraju, zarówno wówczas, gdy kraj ten jest agresorem, jak i w przypadku uczestniczenia sił zbrojnych danego kraju w misjach pokojowych lub siłach szybkiego reagowania w sytuacjach zmuszających społeczność międzynarodową do natychmiastowego zbrojnego współdziałania.

Żołnierz jest podstawową jednostką w wojsku , formacji zbrojnej powołanej przez organizm społeczno-polityczny dla obrony własnego terytorium przed najazdem, utrzymania w ryzach ludności lub dokonywania podbojów.

Spis treści

Historia

Historia wojskowości sięga początków historii rodzaju ludzkiego, ale zarania wojska musimy szukać w krajach, gdzie powstawały pierwsze organizmy państwowe, a więc w Mezopotamii i w Egipcie . Sumeryjska płaskorzeźba z połowy trzeciego tysiąclecia pne (tzw. Sępia stela) ukazuje władcę miasta Lagasz na czele zbrojnych w dzidy i okrytych wielkimi, prostokątnymi tarczami żołnierzy.

W starożytnej Grecji żołnierzami byli wszyscy wolni obywatele, przy czym - w zależności od tego jaki ustrój panował w danym mieście-państwie - różne były powinności przedstawicieli poszczególnych warstw społecznych. Podobnie w starożytnym Rzymie, gdzie obowiązek wojskowy spoczywał na wszystkich wolnych obywatelach Republiki, a zwolnienie z tego obowiązku zapewniało jedynie (poza ułomnością fizyczną) wstąpienie do stanu kapłańskiego lub bycie biednym (żołnierz sam kupował sobie ekwipunek). Warstwy ludności podległej (nie-Rzymianie zwani Italikami) stanowiły materiał do budowy formacji pomocniczych armii lub wioślarzy we flocie.

W Średniowiecznej Europie, gdzie cała własność ziemska należała do władcy ( suwerena ), który przydzielał ją swym wasalom - rycerzom , zarysowała się po raz pierwszy wyraźna linia podziału w wojsku na konne rycerstwo oraz pieszych łuczników , kuszników , pawężników - żołnierzy wywodzących się z warstwy wolnych lub pańszczyźnianych chłopów . Niezależne siły zbrojne powstawały w celu obrony miast, a ich skład i finansowanie spoczywały na barkach cechów rzemieślniczych i gildii kupieckich.

W dobie Odrodzenia dość powszechnie korzystano z armii zaciężnych , od czego zaczęto odchodzić na rzecz armii z poboru w wieku XVIII, przy czym najszersze jej użycie miało miejsce w XIX i XX wieku od wojen napoleońskich do wojny wietnamskiej .

W dobie obecnej coraz częściej odstępuje się od poboru na rzecz armii zawodowej, znacznie mniejszej liczebnie, natomiast o wysokim stopniu profesjonalizmu. W takim rozwiązaniu trzon armii składający się z żołnierzy czynnej służby wojskowej może być w mniejszym lub większym stopniu wspierany przez żołnierzy rezerwy[1].

Podział

Żołnierzy można podzielić:

Zadania w czasie pokoju

Żołnierze pełnią ważne role nie tylko w czasach konfliktów i wojen. W czasie pokoju trzymają warty przy obiektach o szczególnie ważnym znaczeniu, pomagają cywilom dotkniętym klęskami żywiołowymi czy katastrofami (np. powodziami, wielkimi pożarami). Specjalistyczne formacje przydają się także do innych zadań, np. wojska inżynieryjne budują mosty i drogi, saperzy rozbrajają niewybuchy i wysadzają domy przeznaczone do rozbiórki.

Partyzanci, najemnicy, maruderzy i dezerterzy

W czasie prowadzenia działań wojennych istnieje wiele różnych formacji militarnych, ale nie wszyscy żołnierze walczą w regularnych armiach .

Partyzantami nazywamy bojowników oddziałów ochotniczych, prowadzących wojnę podjazdową i działania na tyłach wroga. Największymi formacjami partyzanckimi były oddziały partyzantki jugosłowiańskiej i Armii Krajowej w okresie II wojny światowej oraz oddziały Vietminhu i Vietcongu w czasie wojny wietnamskiej.

Maruderzy to żołnierze odłączający się od swoich oddziałów, pozostający na tyłach armii (często w celach rabunkowych).

Dezerterami nazywa się uciekinierów, którzy opuścili jednostkę wojskową, by uniknąć służby wojskowej.

Szczególną grupę wojskowych stanowią najemnicy , którzy zaciągają się do walki nie z obowiązku lub dla sławy, lecz w zamian za wynagrodzenie. Są to najczęściej doświadczeni żołnierze zawodowi, którzy po odejściu z armii szukają zatrudnienia gdzie indziej. Wbrew potocznemu mniemaniu nie są nimi żołnierze międzynarodowej jednostki armii francuskiej zwanej Legią Cudzoziemską , ani agenci ochrony z amerykańskiej firmy Blackwater

Zobacz też

Przypisy

  1. Williams, John Allen. The Military and Society Beyond the Postmodern Era. „Orbis”. 2 (52), ss. 199-216 (2008). Elsevier Science. doi:10.1016/j.orbis.2008.01.003 . ISSN 00304387 ( ang. ). 

Bibliografia

"Leksykon wiedzy wojskowej", Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1979


Inne hasła zawierające informacje o "Żołnierz":

Meczet w Kownie ...

XVI wiek ...

Dezercja przestępstwem , samowolnym uchyleniem się od obowiązków wojskowych w czasie wojny lub pokoju. Żołnierz taki jest zwany dezerterem. Występek jest tak dawny jak armie świata, ...

1361 ...

Tomasz Zan (poeta) ...

Janusz Józefowicz ...

Aleksandr Suworow ...

Tomasz Wawrzecki ...

Stanisław Szczęsny Potocki ...

Pionier (wojsko) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Żołnierz":

010a. Rzym (plansza 11) i byli zobowiązani do uczestniczenia w dziesięciu wyprawach konnych lub dwudziestu pieszych. Żołnierz otrzymywał zwolnienie ze służby, gdy wykonał określone wymogi, po czym mógł ...

11 LISTOPADA (plansza 1) Dębska Józef Poniatowski – Adam Dziądziak Słowacki Juliusz – Basia Morgownik Mickiewicz Adam – Ewelina Frydrych Żołnierz – Karolina Mejcz Matka – Ula Kopiczko Żołnierz 2 – Paweł Kowalewski Józef Piłsudski ...

31. Elementy prawa karnego (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie