Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Europejski Urząd Policji

Europejski Urząd Policji

Państwa zrzeszone w Europolu

Europejski Urząd Policji , czyli Europol (European Police Office) to europejska agencja policyjna z siedzibą w Hadze . Europol rozpoczął pracę 1 lipca 1999 r.

Ustanowienie Europolu zostało przewidziane w Traktacie z Maastricht . Agencja rozpoczęła ograniczone działania 3 stycznia 1994 r., jako Europol Drugs Unit (EDU). W 1998 została ratyfikowana konwencja Europolu, wchodząc w życie w październiku tego samego roku.

Europol zatrudnia 590 osób i 90 oficerów łącznikowych. Wielkość agencji wynika z faktu, że jest w stałym kontakcie z setkami organizacji zajmujących się egzekwowaniem prawa, z których każda ma swoją komórkę wspierającą działania Europolu. Obecnie agencja współpracuje ze wszystkimi 27 państwami członkowskimi.

1 września 2004 w skład Europolu zostało przyjętych 7 "nowych" krajów członkowskich Unii Europejskiej : Cypr , Czechy , Litwa , Łotwa , Słowacja , Słowenia i Węgry .

1 listopada 2004 pełne członkostwo uzyskała Polska , zaś 1 lipca 2005 - Estonia .

Funkcje

Haga - siedziba Europolu

Celem Europolu jest poprawienie efektywności działania i współpracy między kompetentnymi władzami krajów członkowskich w zakresie zapobiegania i zwalczania zorganizowanej przestepczości o międzynarodowym charakterze. Misją agencji jest wniesienie wkładu w sferze egzekwowania prawa w Unii Europejskiej odnośnie tej formy przestępczości.

Europol nie dysponuje żadnymi siłami wykonawczymi. Jest to jedynie służba wspomagająca odpowiednie agendy w państwach członkowskich UE. Oznacza to, że funkcjonariusze Europolu nie są uprawnieni do prowadzenia śledztw w krajach członkowskich czy dokonywania aresztowań. Europol wspiera policje krajów członkowskich za pomocą wymiany informacji, prac analitycznych i szkoleń.

Europol jest organizacją wielodyscyplinarną, obejmującą nie tylko regularnych funkcjonariuszy policji, ale i członków agend krajów członkowskich zajmujących się egzekwowaniem prawa, jak urzędnicy celni i imigracyjni, policja finansowa itd. Europol pomaga też w przezwyciężaniu barier językowych w międzynarodowej współpracy policyjnej. Każdy funkcjonariusz z agend zajmujących się egzekwowaniem prawa w krajach członkowskich może zgłosić pytania w języku ojczystym do swojej narodowej jednostki Europolu i otrzymać odpowiedź w tym samym języku.

Możliwe są trzy poziomy współpracy: pierwszy to współpraca techniczna i szkolenia; kolejny to współpraca strategiczna polegająca na wymianie informacji i doświadczeń w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej; najwyższy szczebel to współpraca w zakresie wymiany danych osobowych i spełnianie wymagań Europolu co do ochrony i bezpieczeństwa danych.

Władze

Dyrektor Europolu jest wyznaczany jednogłośnie decyzją Rady Unii Europejskiej . W 1999 został nim przedstawiciel Niemiec Jürgen Storbeck, zaś jego zastępcami Mariano Simancas ( Hiszpania ), Jens Hojberg ( Dania ) i Kevin O'Connell ( Wielka Brytania ). Kadencja dyrektora wygasła z końcem roku 2004. Kolejnym dyrektorem Europolu 16 kwietnia 2005 roku został Niemiec Max - Peter Ratzel. Od kwietnia 2009 roku dyrektorem jest Rob Wainwright z Wielkiej Brytanii , natomiast zastępcami Mariano Simancas ( Hiszpania ), Michel Quille ( Francja ) i Eugenio Orlandi ( Włochy ).

Zobacz też: Agencje Unii Europejskiej

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Europejski Urząd Policji":

Ren ...

Biskup ...

Guwernantka ...

Adwentyzm ...

Linköping ...

Växjö ...

Vytautas Landsbergis ...

Žalgiris Kowno ...

1972 ...

Augustinas Voldemaras ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Europejski Urząd Policji":

21 Alkohol i inne używki. Kolizje i wypadki (plansza 6) ...

03 Dokumentacja pojazdu i uprawnienia policji (plansza 3) ...

03 Dokumentacja pojazdu i uprawnienia policji (plansza 4) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie