Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Europejski Komitet Praw Społecznych

Europejski Komitet Praw Społecznych


Europejski Komitet Praw Społecznych ( ang. European Committee of Social Rights – ECSR) bada, czy państwa członkowskie wypełniają zobowiązania wynikające z Europejskiej Karty Społecznej . Jego niezależni i bezstronni członkowie są wybierani na sześcioletnią kadencję, z możliwością jednorazowej reelekcji, przez Komitet Ministrów Rady Europy . Zadaniem Komitetu jest określanie, czy ustawodawstwo i praktyka występująca w państwach-stronach tej konwencji międzynarodowej, jest zgodna z postanowieniami Karty.

Mechanizm kontrolny oparty na raportach państw

Państwa-strony są zobowiązane do corocznego przedkładania raportów na temat wdrażania postanowień Karty do prawa krajobrazowego i jej stosowania w praktyce. Raporty te są następnie badane przez Komitet Praw Społecznych, który przygotowuje opinie prawne dotyczące zgodności stanu faktycznego, występującego w danym państwie, z postanowieniami Karty.

Jeśli państwo nie podejmuje żadnych działań związanych z wypełnianiem decyzji Komitetu, Komitet Ministrów kieruje do niego zalecenia, w których zwraca się o dokonanie zmiany istniejącego ustawodawstwa lub stosowanej praktyki

Procedura skarg zbiorowych

Otwarty do podpisu w 1995 roku Protokół dodatkowy do Europejskiej Karty Społecznej ustanawia system skarg zbiorowych do Europejskiego Komitetu Praw Społecznych w przypadku domniemanego naruszenia Karty. Protokół ten wszedł w życie w 1998 roku.

Organizacje uprawnione do wniesienia skargi do Komitetu

W sprawach, w których wszystkie państwa zaakceptowały omawianą procedurę:

  • Europejska Konfederacja Związków Zawodowych , Unia Europejskich Konfederacji Przemysłu i Pracodawców oraz Międzynarodowa Organizacja Pracodawców
  • Organizacje pozarządowe posiadające status doradczy w Radzie Europy , wymienione w tym celu przez Komitet Rządowy
  • Organizacje pracodawców i związki zawodowe z państwa, którego dotyczy skarga

W sprawach, w których dane państwa się na to zgodziły:

  • Krajowe organizacje pozarządowe

Europejski Komitet Praw Społecznych bada skargi i orzeka o ich dopuszczalności w przypadku, gdy spełniają one wymogi formalne. Kolejnym etapem jest pisemna procedura polegająca na wymianie dokumentów. Komitet może również zarządzić przeprowadzenie publicznej rozprawy. Następnie podejmuje decyzję co do meritum sprawy i przekazuje swoje wnioski Komitetowi Ministrów oraz stronom postępowania.

Raport jest publikowany w terminie czterech miesięcy od wydania decyzji. W ostatniej fazie postępowania Komitet Ministrów przyjmuje rezolucję. Jeśli uzna to za stosowne, może zalecić przyjęcie przez państwo odpowiednich środków, które zapewnią zgodność prawodawstwa i istniejącej praktyki z postanowieniami Karty.

Zobacz też

Bibliografia

  1. Rada Europy: 800 milionów Europejczyków. Warszawa: Biuro Informacji Rady Europy, 2006.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Europejski Komitet Praw Społecznych":

Rodzimy Kościół Polski ...

Ren ...

Mieszko II Lambert ...

Czerwony Krzyż ...

Adwentyzm ...

Studia ...

Autorytet ...

Adolf Giżyński ...

Žalgiris Kowno ...

Iwan IV Groźny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Europejski Komitet Praw Społecznych":

Zasady zgodnego z prawem wykorzystywania komputera (plansza 4) ...

010c. Rzym (plansza 12) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie