Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Eugeniusz Bodo

Eugeniusz Bodo

Eugeniusz Bodo
Eugeniusz Bodo
Prawdziwe
nazwisko
Bohdan Eugène (Eugeniusz) Junod
Data i miejsce
urodzenia
29 grudnia 1899
Genewa , Szwajcaria lub Warszawa
Data i miejsce
śmierci
7 października 1943
Kotłas , ZSRR
Zawód Aktor , Reżyser , Tancerz , Scenarzysta , Piosenkarz
Profil w bazie IMDb

Eugeniusz Bodo, właśc. Bohdan Eugène Junod[1] (ur. 29 grudnia 1899 w Genewie bądź w Warszawie , zm. 7 października 1943 w Kotłasie w obwodzie archangielskim ) – polski aktor filmowy , rewiowy i teatralny , reżyser , scenarzysta , także tancerz , piosenkarz i producent pochodzenia szwajcarskiego .

Swój pseudonim „Bodo” stworzył z pierwszych sylab imion: swojego (Bohdan) i matki (Dorota).

Spis treści

Biografia

Istnieją sprzeczne informacje na temat miejsca jego urodzenia: najczęściej wymienia się Genewę, lecz czasem podawana jest Warszawa lub Łódź . Jego ojcem był szwajcarski inżynier Teodor Junod (właściciel łódzkiego kina "Urania"), a matką Polka Jadwiga Anna Dorota Dylewska. Bodo przez całe życie zachował obywatelstwo Szwajcarii, co jednak nie było powszechnie znanym faktem w okresie międzywojennym. Jego ojciec był ewangelikiem reformowanym , a matka katoliczką , sam był wyznania swego ojca.

O jego młodości wiadomo niewiele. W 1917 zaczął występować jako pieśniarz i tancerz na scenach rewiowych, początkowo w Poznaniu, a od 1919 w Warszawie. Występował tam m.in. w kabaretach: " Qui Pro Quo ", " Morskie Oko ", "Cyganeria" i " Cyrulik Warszawski ". W 1925 roku zadebiutował w filmie Rywale i od tego momentu rozpoczęła się jego ogromna popularność. Ogółem zagrał w ponad 30 filmach. Grał zarówno role amantów, tragiczne, komediowe i w filmach muzycznych . Śpiewane przez niego w filmach piosenki stawały się w Polsce szlagierami . Uważany był za osobę dowcipną, szarmancką i uwodzicielską, co przysparzało mu wielu wielbicielek. Miał ożenić się z ekscentryczną Tahitanką Reri , ale ostatecznie - z powodu różnic kulturowych i nadużywania alkoholu przez narzeczoną - do małżeństwa nie doszło. Tuż przed wybuchem wojny zaczął pisać scenariusze i reżyserować filmy, w których grał główne role. Był producentem i jednym ze współwłaścicieli (od 1931 r.) wytwórni filmowej B.W.B. (skrót od nazwisk właścicieli Bodo, Waszyński i Brodzisz ), która zrealizowała min. "Bezimiennych bohaterów" (1932) i "Głos pustyni" (1932) oraz współwłaścicielem od 1933 r. wytwórni "Urania-Film", w której powstały jego największe przeboje. W 1939 roku podpisał bardzo korzystny kontrakt z amerykańską wytwórnią filmową.

Po wybuchu wojny przeniósł się do Lwowa . Tam, znając biegle rosyjski , został konferansjerem i występował w teatrze Tea-Jazz Henryka Warsa . Wtedy też, po powrocie z jednego z tournée po ZSRR , postanowił wyemigrować do USA i złożył w tej sprawie dokumenty, ujawniając obywatelstwo szwajcarskie. Nie zdążył; co do dalszych jego losów istnieje kilka wykluczających się wersji. Według jednych świadków po agresji III Rzeszy na ZSRR został aresztowany przez przypadkowy patrol NKWD 25 czerwca 1941 na ulicach Lwowa, a według innych relacji NKWD aresztowało go w domu. Pojawiają się ślady, że przebywał w więzieniu w Ufie i Moskwie . W czasie pobytu w Moskwie o jego uwolnienie starali się w imieniu ambasady polskiej Stanisław Kot i Tadeusz Romer . Jednak władze radzieckie nie wyraziły na to zgody ze względu na szwajcarskie obywatelstwo Bodo. Z tych samych przyczyn nie objęła go amnestia dla obywateli polskich . Z Moskwy odtransportowano go do łagru , w którym zmarł z wycieńczenia i głodu. Według radzieckich dokumentów miało to miejsce 7 października 1943 roku. Ten fakt całkowicie obalił wersję głoszoną w czasach PRL -u, kiedy to twierdzono, że Bodo został rozstrzelany przez Niemców po ich wkroczeniu do Lwowa.

Filmografia

Dyskografia

 • Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo (SP, Syrena-Electro9437)
 • Eugeniusz Bodo (Pocztówka, Tonpress R-0508-II)
 • 1978 Jak za dawnych lat (LP, Muza SX-1701)
 • 1990 W starym kinie: Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza (LP, Muza SX-2920)

Najpopularniejsze piosenki

 • Ach, śpij, kochanie (Dlaczego nie chcesz spać; muz. Henryk Wars , sł. Ludwik Starski )
 • Ach, te baby (muz. Roman Palester , sł. J. Nell)
 • Całuję twoją dłoń, madame (muz. Ralph Erwin, sł. Andrzej Włast )
 • Już taki jestem zimny drań (muz. H. Wars, sł. J. Nell, L. Starski)
 • Najcudowniejsze nóżki (muz. H. Wars, sł. Jerzy Jurandot )
 • O Key (muz. H. Wars, sł. Konrad Tom , Edward Schlechter)
 • Sex appeal (muz. H. Wars, sł. E. Schlechter)
 • Tyle miłości (muz. H. Wars, sł. K. Tom)
 • Tylko z tobą i dla ciebie (muz. H. Wars, sł. J. Nell, L. Starski)
 • Umówiłem się z nią na dziewiątą (muz. H. Wars, sł. E. Schlechter)
 • Zrób to tak (muz. H. Wars, sł. J. Nell, L. Starski)

Ciekawostki

Przypisy

 1. Eugène to drugie imię (Eugeniusz), nie pierwszy człon nazwiska.

Linki zewnętrzne

Bibliografia

 • Wolański R., Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej, Warszawa 1995, Agencja Wydawnicza MOREX, , tu hasło Bodo, Eugeniusz, s. 19, 20.


Inne hasła zawierające informacje o "Eugeniusz Bodo":

Parafia mariawicka w Kownie ...

1977 ...

Cesarze rzymscy ...

Archeologia ...

Order Orła Białego ...

1951 ...

Teodozjusz I Wielki ...

1925 ...

1447 ...

Nałęcz (herb szlachecki) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Eugeniusz Bodo":

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 10) ...

216 Gospodarka II Rzeczypospolitej (plansza 10) ...

50. Polska w strukturach międzynarodowych (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie