Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Męczennica cielista

Męczennica cielista

Męczennica cielista

Systematyka [1]
Domena : eukarionty
Królestwo : rośliny
Klad : rośliny naczyniowe
Klad : rośliny nasienne
Klasa : okrytonasienne
Klad : klad różowych
Rząd : malpigiowce
Rodzina : męczennicowate
Rodzaj : męczennica
Gatunek :męczennica cielista
Nazwa systematyczna
Passiflora incarnata
Sp. pl. 2:959. 1753
Gatunek leczniczy
Męczennica cielista w uprawie doniczkowej

Męczennica cielista (Passiflora incarnata L. ) – gatunek rośliny z rodziny męczennicowatych . Występuje w tropikalnych lasach obydwu Ameryk. W Europie (i w Polsce) jest uprawiana jako roślina ozdobna.

Spis treści

Morfologia

Pokrój
Pnącze wieloletnie, obficie kwitnące – tworzy gęste pędy, osiągające na obszarze swojego naturalnego występowania do 10 m długości.
Liście
Liście o kształcie serca, naprzemianległe. Z kątów liści wyrastają wąsy czepne umożliwiające jej wspinanie się po podporach.
Kwiaty
Kwiaty pachnące, białe lub łososioworóżowe. Mają wielkość 7-9 cm i często zabarwione są pasmami w innym kolorze. Mają charakterystyczną, typową dla męczennicy budowę. Wyrastają pojedynczo w kątach liści i otoczone są od dołu 3-listkową okrywą. Mają krążkowate, silnie rozwinięte dno kwiatowe , 5-działkowy kielich, 5-płatkową koronę i złożony z 3 okółków przykoronek . Najbardziej zewnętrzny z tych okółków ma postać kolorowych nitek, wewnętrzny zaś przylega do androgyneforu, na szczycie którego znajduje się 5 pręcików otaczających 1 słupek z trójdzielnym znamieniem.

Zastosowanie

  • Roślina lecznicza . Surowcem leczniczym jest ziele męczennicy – Herba Passiflorae. Ziele zawiera alkaloidy indolowe, flawonoidy , glikozyd cyjanogenny, fitosterole, sole mineralne , pasiflorynę. Surowiec ma działanie uspokajające. W doświadczeniach przeprowadzanych na zwierzętach stwierdzono, że męczennica znosi pobudzający wpływ amfetaminy , stąd stosowanie jej w leczeniu narkomanii i alkoholizmu . Najczęściej stosuje się w stanach pobudzenia nerwowego, w zaburzeniach czynności serca wywołanych bodźcami emocjonalnymi, w mało nasilonych napadach drgawek pochodzenia ośrodkowego, w dolegliwościach okresu przekwitania i pomocniczo w stanach skurczowych jelit i naczyń wieńcowych.
  • Roślina ozdobna . Jest u nas rzadko uprawiana. Raczej nie nadaje się do uprawy w mieszkaniu, lecz w szklarniach . Uprawiana na polu potrzebuje zimowej ochrony z np. gałęzi świerkowych lub słomy. Mimo że jest gatunkiem mniej wrażliwym na mróz niż inne męczennice, pędy nadziemne bardzo często obumierają w ciągu zimy.
  • Roślina psychoaktywna. Liście i łodygi zawierają znaczące ilości alkaloidów harminowych [].

Ciekawostki

  • Została przez firmy należące do niemieckich holdingów farmaceutycznych uznana za ziele roku 2007[2]

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website ( ang. ). 2001–. [dostęp 2009-12-09].
  2. Męczennica cielista zielem roku 2007 . [dostęp 27 grudnia 2007].


Inne hasła zawierające informacje o "Męczennica cielista":

1884 ...

1878 ...

1863 ...

1622 ...

1925 ...

1758 ...

1929 ...

1940 ...

1801 ...

1792 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Męczennica cielista":

163. Tradycje i zwyczaje (plansza 24) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie