Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ethelred II Bezradny

Ethelred II Bezradny

Ethelred II Bezradny
Król Anglii
Król Anglii
Okres panowaniaod 18 marca 978
do 1013
Poprzednik Edward Męczennik
Następca Swen Widłobrody
Król Anglii
Okres panowaniaod 3 lutego 1014
do 23 kwietnia 1016
Poprzednik Swen Widłobrody
Następca Edmund II Żelaznoboki
Dane biograficzne
DynastiaDynastia Cedryka
Urodzonyok. 968
Wessex
Zmarł 23 kwietnia 1016
Londyn
Ojciec Edgar I
MatkaElfrida
Żona

Ealflaed
Elfgifu
Emma z Normandii

Dzieci

Edmund II Żelaznoboki
Edward Wyznawca
Alfred Ætheling

Ethelred II Bezradny, Aethelred II, Ethelred II (ur. około 968 - zm. 23 kwietnia 1016 ) - król Anglików ( 978 - 1013 i od 1014 - 1016 ) o przydomku Nierozważny (Bezradny, Gnuśny). Jego przydomek wynikał z charakteryzującego go braku zdecydowania, co umożliwiło Duńczykom zajęcie Anglii . Syn Edgara I i jego drugiej żony, Elfridy.

Panowanie

Według kroniki Wilhelma z Malmesbury, Ethelred podczas swojego chrztu nasiusiał do chrzcielnicy, co udzielający mu tego sakramentu święty Dunstan odczytał jako zapowiedź nieszczęść mających spaść na królestwo pod rządami Ethelreda. Historia ta prawie na pewno jest zmyślona (podobną historię opowiadano również o cesarzu bizantyjskim Konstantynie V ). Panowanie Ethelred rozpoczął w wieku 10 lat, po zamordowaniu Edwarda Męczennika , swojego przybranego brata, również syna Edgara I.

Za panowania Ethelreda na Anglię ponowie spadły niszczące najazdy Duńczyków i Norwegów. Rozpoczęły się one już w 980 r. napadem na okolice Southampton , ale były to początkowo pojedyncze najazdy łupieskie. Jednak i z tymi najazdami administracja Ethelreda sobie nie radziła. Zachęcało to najeźdźców do coraz odważniejszych działań. Sytuacja zmieniła się w 991 r., kiedy do brzegów Anglii przybiła silna norweska flota pod wodzą Olafa Tryggvasona . Była to największa armia jaka od przeszło 100 lat najechała na Anglię. Olaf pokonał earldormana Byrhtnotha pod Maldon, co spowodowało, że Ethelred nie stawiał oporu. Olaf zrezygnował z planów podboju i zadowolił się okupem. Wtedy właśnie pobrano pierwszy podatek na haracz dla wikingów, tzw. danegeld, który początkowo wynosił 20 tys. funtów złota i srebra. Z biegiem czasu urósł on do sumy 50 tys. funtów.

Tylko dzięki płaceniu tego podatku Anglia uniknęła groźby podboju. Mimo to kolejne duńskie i norweskie armie bezkarnie plądrowały źle rządzony kraj. Źle dobierani doradcy i zdradzieckie najbliższe otoczenie króla nie pomagało w poprawie sytuacji. Ostatecznie pogorszyło ją postępowanie samego Ethelreda. 13 listopada 1002 roku, w dzień św. Brycjusza, z rozkazu króla dokonano krwawej masakry setek osadników skandynawskich. Wśród ofiar znalazła się Gunhilda, siostra króla Danii Swena Widłobrodego . Duński monarcha poprzysiągł zemstę. W 1003 r. zaatakował Exeter . Rok później uderzył na Anglię Wschodnią i zdobył Norwich . Lokalny fyrd został pokonany. Kolejne lata to coraz groźniejsze najazdy Duńczyków. Nieudolność Ethelreda i zdrady kolejnych dostojników doprowadziły ostatecznie do zajęcia Anglii przez Duńczyków i koronacji Swena na króla Anglii 25 grudnia 1013 roku. Ethelred II uciekł do Normandii .

Swen zmarł już 3 lutego 1014 r., a jego syn Kanut Wielki początkowo nie interesował się sprawami Anglii. Umożliwiło to Ethelredowi powrót na tron. Kanut jednak powrócił latem 1015 r. i rozpoczął kolejny podbój Anglii, wykorzystując konflikt Ethelreda z jego najstarszym synem, Edmundem . Ethelred zmarł 23 kwietnia 1016 roku w Londynie i pochowany został w Katedrze św. Pawła. Po krótkim panowaniu Edmunda II cała Anglia została opanowana przez Kanuta.

Potomstwo

Król Ethelred był trzykrotnie żonaty. Po raz pierwszy ożenił się Elflaedą, córką Thoreda, earldormana Nortumbrii. Ethelred miał z nią czterech synów:

Drugą żoną Ethelreda była Elfgifu, córka Elfhelma, earldormana Yorku. Miał z nią dwóch synów:

  • Eadwig Ætheling (zm. 1017 ), stracony na rozkaz Kanuta Wielkiego
  • Edgar Ætheling Starszy

Po raz trzeci Ethelred ożenił się 5 kwietnia 1002 r. w Winchesterze z Emmą (ok. 988 - 6 marca 1052 ), córką Ryszarda I Nieustraszonego , księcia Normandii , i Gunnory Duńskiej. Ethelred i Emma mieli razem dwóch synów:

Ethelred miał również 6 córek ze wszystkich trzech małżeństw:

  • Edyta, żona Edryka Streony, earla Mercji
  • Elfgifu, żona Uhtreda, earla Nortumbrii
  • Wulfhilda, żona Ulfcytela Snyllinga, earla Anglii Wschodniej
  • Godgifu, żona hrabiego Droga de Mantes i Eustachego II z Boulogne
  • dwie nieznane z imienia córki

Bibliografia

  • Ann Williams, Ethelred the Unready: The Ill-Counselled King, Hambledon Press, Londyn , 2003 r.,


Poprzednik
Edward Męczennik
Król Anglii
978 - 1013
Następca
Swen Widłobrody
Poprzednik
Swen Widłobrody
Król Anglii
1014 - 1016
Następca
Edmund II Żelaznoboki


Inne hasła zawierające informacje o "Ethelred II Bezradny":

1000 ...

Halka (opera) ...

988 ...

882 ...

981 ...

Stygmatyzacja ...

Wolność ...

Człowiekowate ...

Kanut Wielki ...

Alfred Wielki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ethelred II Bezradny":

HIV a układ odpornościowy człowieka część I (plansza 3) ...

001. O powstaniu filozofii. (plansza 11) ...

Interpretacja wiersza Bolesława Leśmiana pt. ˝Dziewczyna˝ (plansza 16) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie